Bir arama yapın...

Haberler
Yüzünüzü Doğru Yıkayarak Yaşlanmayı Yavaşlatmak Mümkün
8 Aralık 2023 Cuma

Yüzünüzü Doğru Yıkayarak Yaşlanmayı Yavaşlatmak Mümkün

Cildimizin yaşlanma sürecini hızlandıran bazı alışkanlıklarımız var. Bu konularda farkındalık kazanırsak, bu süreci yavaşlatabiliriz. Yüzümüzü yanlış yıkamak da yaşlanmamızı hızlandıran etkenler arasında. Peki yüzümüzü nasıl yıkamalı ve nasıl nemlendirmeliyiz? İşte cildinizin dostu Dew By SBG’den yaşlanmayı geciktirici ipuçları…

Yüzünüzü Doğru Yıkayarak Yaşlanmayı Yavaşlatmak Mümkün

Yirmili yaşlarımızdan itibaren çok sayıda faktör, cildimizi hızla yıpratmaya başlar. Kimi zaman çevresel kimi zaman biyolojik etkenler cildimizin yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Cildimizi olabildiğince genç ve güzel halde tutmak için doğru ve etkili bir cilt bakımı yapmamız gerekir. Bununla birlikte cildimizin yaşlanmasını tetikleyen alışkanlıklardan da kurtulmamız gerekir.

Yüzümüzü Nasıl ve Ne Zaman Yıkamalıyız?

Yüz yıkamak cilt bakımının ilk adımıdır. Fakat yüzümüzü yıkarken bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir. Örnek vermek gerekirse yalnızca soğuk su ile yüz yıkamak yeterli olmaz. Soğuk su cildimizi yeteri kadar temizleyemez. Soğuk su ile kir, yağ ve makyaj kalıntılarını temizlemek zordur. Gözenekler üzerinde kalan bu maddeler zamanla sivilce ve siyah nokta oluşumuna yol açar. Sonuçta cildimiz daha yaşlı ve sağlıksız bir görünüme bürünür.

Yüzümüzü yıkarken ılık su kullanmamız daha doğrudur. Ilık su cildimizin nem dengesini korumasını sağlar. Ancak cildimizi temizlemek için tek başına ılık su yeterli değildir. Cilt tipinize uygun bir yüz temizleme jeli kullanarak hem cildinizi arındırabilir hem de pH dengenizi koruyabilirsiniz. Yüz temizleme jelini 30 saniye süresince dairesel hareketlerle masaj yaparak cildinize uygulayın. Bu uygulama ciltteki kan dolaşımını arttırır. Sonucunda cildiniz eskisine kıyasla daha parlak ve canlı bir görünüm kazanır. Bu noktada cildinizin dostu Dew By SBG’nin Hassas Yüz Yıkama Jelini tercih edebilirsiniz.

Yüzünüzü yıkamak için en doğru zamanlama dişlerinizi fırçaladıktan hemen sonrasıdır. Zira bu sayede diş fırçaladıktan sonra yüzünüzde kalan diş macunu kalıntılarını da temizlemiş olursunuz.

Yüz Temizliğinde Yapılan Diğer Hatalar

En önemli hata sadece yüz yıkamanın yeterli olacağını zannetmektir. Zira cildimizin esnek ve parlak kalabilmesi için muhakkak nemlendirici kullanmamız gerekir. Fakat nemlendirici ürünler kullanırken sadece yüzümüze değil, aynı zamanda ellerimize ve boynumuza da uygulamalıyız. Zira ellerimiz ve boynumuz yaşlanma belirtilerini en çok gösteren bölgeler arasındadır. Sadece yüzümüze bakım uygularsak zaman içerisinde boynumuzda ve ellerimizde kırışıklıklar ile sarkmaların görülmesi kaçınılmaz olur.

Aşırı sıcak su ile yüz yıkamak da son derece risklidir. Zira sıcak su, cilt yüzeyinin altındaki damarların genişlemesine neden olur. Bu genişleme cilt hassasiyetini beraberinde getirir.

Yüzünüzü fazla ovmadan, cildinizi tahriş etmeden özenle yıkamanız gerekir. 15 saniyeden fazla ovmanız cildinizin kızarmasına hatta erken yaşlanmasına sebep olabilir.

Yüz yıkamayı tamamladıktan sonra kurulanmak için kullandığınız havlu, yumuşak ve temiz olmalı. Havluların sık sık değiştirilmesi ve yıkanması son derece önemli. Zira uzun süreler boyunca aynı havluyu kullanmak, havlu üzerinde bakterilerin üremesine ve dolaylı olarak cilt enfeksiyonlarına yol açar.

Cilt bakımının ilk adımı olan yüz yıkamayı ihmal etmemeli ve gereken özeni göstermeliyiz.

Cildinizin dostu Dew By SBG ile cilt bakımına dair ipuçları almak için blog sayfamızı takip edebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın