Bir arama yapın...

Haberler
Yüzü Nemlendirmek İçin Ne Yapılır?
11 Ekim 2023 Çarşamba

Yüzü Nemlendirmek İçin Ne Yapılır?

Sağlıklı, kusursuz ve parlak bir cilde sahip olmanın temel ögelerinden biri yeterli nem dengesidir. Doğru nemlendiriciler sayesinde cildin nem konforu korunabilir. Böylece her mevsim daha canlı bir görünüm elde edilebilir ve yaşlanma belirtileri azaltılabilir.

Yüzü Nemlendirmek İçin Ne Yapılır?

Elbette yüzü nemlendirme prosedürü yalnızca bir nemlendiriciyi kullanmakla sınırlı değildir. Cilt tipine uyumlu ürünleri belirlemek ve ideal teknikleri uygulamak da gereklidir.

Peki, yüzü nemlendirmek neden önemlidir? Mükemmel bir nemlendirme nasıl yapılabilir? Farklı cilt tiplerine yönelik nemlendirme yöntemleri nelerdir? Cildinizin dostu Dew By SBG, sizler için bu soruları yanıtladı…

Genç Ve Işıltılı Bir Cildin İlk Adımı

Öncelikle vurgulanması gerekir ki sağlıklı bir cildin formülü “doğru bakım” metotlarıdır. Pürüzsüz ve ışıltılı bir cildin değişmez ilkelerinden biri de nitelikli nemlendirmedir. İşte cilt nemlendirmede yapılması gerekenler…

Cilt Temizliği

Birinci adım cilt temizliğidir. Sabah ve akşam nazik bir temizleyici ile yüz hijyeni sağlanmalıdır. Deri yüzeyinden kir, yağ ve makyaj artıklarının uzaklaştırılması nemlendiricilerin daha iyi emilmesine yardımcı olacaktır.

Tonik Kullanımı

Temizlik sonrası cilt hafif bir tonik ile dengelenmelidir. Bilindiği üzere tonik derideki gözeneklerin küçülmesine; böylece cildin daha sıkı ve pürüzsüz görünmesine katkı sunar. Tonik ile aynı zamanda cilt nemlendirme aşamasına hazır hale getirilmiş oluyor.

Nemlendirici Kullanımı

Cilt bakımında nem düzeyini korumanın anahtarı doğru bir nemlendiricidir. Uygun içerikli bir nemlendirici cildi yüksek oranda nem seviyesine ulaştırır, elastikiyet dengesini destekler, yumuşatmaya katkı verir, ipek gibi bir görünüm sağlar. Özellikle kuru çitler için yoğun nem barındıran bir ürün düşünülebilir. Yağlı bir ciltte ise hafif ve yağsız bir nemlendirici tercih edilebilir.

Güneş Koruması

Vücut için vazgeçilmez D vitamini kaynağı olan Güneş ışınlarının fazlası zararlıdır. Ultraviyole (UV) ışınlarından korunmak cilt kanseri riskini önemli ölçüde azaltır. Ciltte kuruluğa yol açan UV ışınlarına karşı günlük SPF içeren bir güneş kremi ya da nemlendiricinin kullanılması yararlı olacaktır. Açık havada güneş kremi asla ihmal edilmemelidir. Cilt bakımı rutininin parçası haline getirilmelidir.

Haftalık Bakımlar

Sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için belli periyotlarda derinlemesine nemlenme yapmak gerekiyor. Bu amaçla haftada bir veya iki kez nemlendirici yüz maskeleriyle cilt gençleştirilebilir.

Su Tüketimi ve Beslenme

Cildin nem dengesini korumada yeterli su tüketmenin ayrı bir değeri vardır. Su, cilt hücrelerinin ihtiyaç duyduğu içerikleri temin eder. Vücudunun her zaman canlı görünmesine yardımcı olur. Ayrıca dengeli bir diyet benimsemek de cildin nem seviyesini olumlu biçimde etkileyecektir. Cilt sağlığının devamı için özellikle Omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin besinlerin alınması şarttır.

Su Buharı

Cilt temizliği yönelik buhar banyosu sıklıkla başvurulan bir formüldür. Düzenli buhar banyosuyla cildi yağlı görünümünden kurtulur. Ayrıca cilde su buharı uygulamak deri yüzeyinin ihtiyaç duyduğu nemlendirmeyi maksimum düzeyde tutacaktır.

Doğru Zamanlarda Kullanın

Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez cilt tipine uygun nemlendirici kullanılabilir. Bu işlem yüzü onarır, gün boyu daha nemli ve canlı tutmasını destekleyecektir.

Kimyasal Ürünlerden Kaçının

Cilt tipine ve ihtiyaçlara uygun ürünler belirlemeye özen gösterilmelidir. Bazen cildin tepki vereceği ürünleri bulunana kadar deneme yapmak gerekebilir. Eğer ciltte bir kuruluk veya bazı problemler varsa mutlaka bir dermatologdan yardım alınmalıdır.

Cilt Maskeleri

Cildi nemlendirmek için düzenli yüz maskeleri ile başarılı sonuçlar alınabilir. Maskelerin doğru bir şekilde uygulanmasıyla cilt sorunları giderilip daha aydınlık hale getirilebilir.

Alo Vera Jeli Ve Salatalık Maskesi

Malzemeler: Bir adet salatalık ile iki yemek kaşığı aloe vera jeli yeterli olur.

Nasıl Hazırlanır: Blenderadan geçirilen salatalığa aloe vera jeli ilave edilerek koyu bir kıvam elde edilir. Hazırlanan bu karışım cilde sürülerek 25-30 dakika bekletilir. Sonrasında cilt su ile maskeden arındırılır.

Süt Ve Badem Maskesi

Malzemeler: Üç, dört adet badem ve süt ile hazırlanır.

Nasıl Hazırlanır: Süttün içinde bademler bir süre bekletilip yumuşamaları sağlanıp kabuklarından çıkarılır. Bademler havanda ezildikten sonra sütün içerisine karıştırılarak belli bir kıvama getirilir. Bu karışım cilde uygulanır ve 15 dakika beklettikten sonra yıkanır.

Yorumunuzu bırakın