Bir arama yapın...

Haberler
Yüzde Sarkma Neden Olur, Nasıl Önlenir?
29 Mart 2023 Çarşamba

Yüzde Sarkma Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Hem kadın hem de erkeklerde ilerleyen yaşla birlikte sarkma ve kırışıklıklar görülür. Cilt bakımı yapılmaması ya da yanlış cilt bakımı yapılması ve kalitesiz ürünlerin kullanılması sarkma ve pigmentasyonu artırır. Peki, yüz sarkmasına karşı ne yapılabilir, etkisi nasıl azaltılır? Dew By SBG sizler için derledi...

Sarkma ve kırışıklık sürecinin 30 yaşından sonra başladığına inanılır ancak yanlış bakım, kötü kozmetik, stres, sigara ve alkol, düzensiz beslenme, vitamin eksikliği, kolajen üretiminin azalması, hızlı kilo alıp verme gibi faktörler bu süreci hızlandırabilir.

Ayrıca yağlı cilt tipine sahip kişilerde cilt sarkmaya daha yatkındır. Yeterli su tüketimi, yüz sarkmalarının önlenmesinde rol oynar. Vitamin ve mineral eksikliği bulunan kişilerin ise doktor kontrolünde takviye almaları gerekir.

Ramazan’da Cilt Sağlığını Koruma Yöntemleri

Yüz Sarkmasının Nedenleri

Yaş ilerledikçe cilt elastikiyetini kaybetmeye başlar. Buna bağlı olarak cilt kırışmaya ve sarkmaya başlar.

Aşırı kilo alımı ile ani kilo kaybı sonucu cildin gerilmesine ve genişlemesine bağlı sarkmalar görülebilir. Bunun nedeni derinin hızlı şekilde gerilmesidir. İdeal olan haftada 1 kg vermektir.

Yeme düzensizlikleri, stres ve yorgunluk da yüzde sarkmaya sebep olabilir. Kişinin sağlığına özen göstermemesi yüz bölgesindeki tüm cilt dokularına yansıyabilir ve yüz ile göz altlarında sarkmalar ortaya çıkabilir. Aşırı sigara içmek de yüzün sarkmasına yol açar.

Yüz Sarkmasına Karşı Öneriler

  • Yüzün sarkmasına en etkili çözümler, bunu engelleyecek krem ve yüz maskeleridir.
  • Bol su tüketmek cildin nemini kaybetmesini engeller.
  • Düzenli egzersiz, yüzde sarkmayı engelleyebilir.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenmek sağlıklı görünmeyi sağlar ve cildin sarkmasını önler.
  • Vücutta kolajen üretimini olumsuz etkilediği için şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
Yorumunuzu bırakın