Bir arama yapın...

Haberler
Yüz Temizleme Jeli Nedir? Ne İçin Kullanılır?
19 Haziran 2023 Pazartesi

Yüz Temizleme Jeli Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Cildimiz her gün kir, toz, yağ, ter ve makyaj kalıntılarına maruz kalır. Bu kalıntılar çoğu zaman gözle görülebilir seviyelerde olmaz. Bu yüzden çoğu insan gözeneklerinde biriken bu kalıntıların farkına varmaz. Ancak siz farkına varmasanız bile bu birikintiler gözeneklerinizin tıkanmasına yol açar. Tıkanan gözenekler de çok sayıda cilt probleminin sebebidir. Gözeneklerin tıkanması sonucu yorgunluk belirtileri, sivilce, akne ve siyah nokta oluşumları kaçınılmaz hale gelir. Ancak düzenli ve etkili bir cilt temizliği rutini uygulayarak cildinize doğal ışıltısını, pürüzsüzlüğünü, sağlığını ve elastikiyetini yeniden kazandırabilirsiniz. Yüz temizleme jelleri bu konudaki en büyük yardımcınız. Cildinizin dostu Dew By SBG’nin Sensitive Touch Hassas Yüz Yıkama Jelini incelemek için tıklayabilirsiniz.

Yüz Temizleme Jeli Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Yüz Yıkama Jeli Nedir?

Yüz yıkama jelleri cildinizi nazikçe temizleyip gözeneklerinizi yağ, kir ve makyaj kalıntılarından arındırmayı sağlayan özel bileşenlerden oluşan bir bakım ürünüdür. Yüzünüzü temizlemek için sadece su ve sabun kullanıyorsanız, cildinizin kuruma riskini göze alıyorsunuz demektir. Üstelik su ve sabun cildinizdeki gözeneklerin derinliklerine etki edemez ve etkili bir temizlik sağlayamaz.

Bununla birlikte içeriğinde sülfat ve paraben bulunan sabunlar zaman içerisinde cildinizin büyük oranda yıpranmasına yol açar. Yüz yıkama jelleri cildinizin yapısına ve ihtiyaçlarına göre bileşenler barındırır. Cildinizi temizlemekle kalmaz, aynı zamanda besler, güçlendirir ve koruma altına alır. Bu noktada kendi cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun yüz yıkama jelini tercih etmeniz önem kazanır.

Yüz temizleme jellerinin en temel etkisi cildin epidermisinde yani üst katmanında biriken toz, yağ ve kir gibi kalıntıları temizlemektir. Yüz temizleme ürünleri kimi zaman süt, kimi zaman jel, kimi zaman da köpük formunda üretilmektedir. Kullanım amaçları aynı olan bu ürünler arasında tercih yaparken cilt tipinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız ve buna göre karar vermeniz gerekir.

Yüz temizleme köpüğü ve jeli karma, normal ve yağlı cilt tipleri için ideal bir seçimdir. Ancak kuru ve hassas ciltler için yüz temizleme sütü daha cazip bir seçenek olabilir.

Yüz Yıkama Jeli Nasıl Kullanılır?

 • Yüz yıkama jelini uygulamadan önce yüzünüzü makyajdan tümüyle arındırmanız gerekir.
 • Yüzünüzü ılık su kullanarak ıslatıp, ardından elinize döktüğünüz yüz yıkama jelini nazik ve yumuşak hareketlerle cildinize uygulayın.
 • Yüz yıkama jelini kullanırken, jelin gözlerinize ve göz çevresine temas etmediğinden emin olun.
 • Yüz yıkama jeli nemli cildinizde kolaylıkla köpürür. Masaj yaparak cildinizi temizleyin ve sonrasında yine ılık su kullanarak durulayın.
 • Eğer yağlı veya karma bir cilt tipiniz varsa jelin gözeneklerinize daha kolay etki edebilmesi için yüz temizleme süngeri veya fırçası kullanabilirsiniz.
 • Yüz temizleme pedi, süngeri, fırçası gibi ürünler kullanmak aynı zamanda cildinizde peeling etkisi yaratacaktır. Bu nedenle hassas ve kuru ciltler bu ürünleri nadiren kullanmalıdır.
 • Yüz yıkama jeli kullanıldıktan sonra cildinizi ve gözeneklerinizi yatıştırmak için tonik kullanabilirsiniz.
 • Cilt temizliğinizi tamamladıktan sonra, son hamle olarak nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Dew By SBG’nin Long Lasting Moisturizer (Uzun etkili nemlendirici) ürününü incelemek için tıklayabilirsiniz.

Cildinize Uygun Yüz Yıkama Jeli Nasıl Seçilir?

 • Hassas ciltli bireyler yüz temizleme köpüğü veya sütü kullanmalıdır. Cildinizi yıpratmadan ve yormadan temizleyebilmek için süt ve köpük formundaki ürünler ideal bir seçimdir.
 • Kuru ciltler için cildinizi temizlemekle kalmayıp aynı zamanda nemlendiren ve besleyen ürünler daha doğrudur. Yağ içerikli temizleyiciler cildi kurutmadan derinlemesine bir temizlik sağlar.
 • Karma ve yağlı ciltler için peeling etkisi sağlayan temizleme jelleri en ideal seçenektir.
 • Karma ve yağlı ciltler normalin üzerinde sebum ürettikleri için tercih edilen yüz temizleme ürünlerinin ciltteki fazla sebum ve yağ kalıntılarını arındıran cinsten olması gerekir.
 • Solgun yapıdaki ciltler ise ışıltısını geri kazanmak için cildi besleyen temizleme ürünlerine gereksinim duyar.

Yüz Yıkama Jeli Her Gün Kullanılır Mı?

Yüz yıkama jeli günde en az iki defa kullanılması gereken bir üründür. Etkili ve başarılı bir cilt bakım rutini kazanmak için sabah ve akşam yüz yıkama jeli kullanmanız ve ardından cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Gece saatleri çilimizin kendisini onardığı ve yenilediği zaman dilimleridir. Gün içerisinde gözeneklerimizde biriken bütün yağ, kir, toz ve makyaj kalıntılarını gidermek için uyumadan evvel muhakkak yüz yıkama jeli kullanmalısınız. Bu sayede siz geceleri uyurken cildiniz kendisini yenileme ve onarma imkânı bulacaktır.

Unutmamak gerekir ki cildimiz yalnızca gündüzleri kirlenmez. Gece uyurken farkında olmadan maruz kaldığımız hava kuruluğu, toz, sıcak kaloriferler vs. de cildinizi kirletir. Her sabah uyandığınızda yeni güne ışıl ışıl bir ciltle başlamak için siz de Dew By SBG’nin hassas yüz yıkama jelini kullanabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın