Bir arama yapın...

Haberler
Yüz Serumu Nedir ve Ne İçin Kullanılır?
9 Haziran 2023 Cuma

Yüz Serumu Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Profesyonel cilt bakım ürünleri ile cildinizin dostu Dew By SBG, yüz serumları hakkında merak edilenleri sizler için anlattı. Yüz serumu ne işe yarar, En iyi cilt serumu hangisi, Cilt serumu önerileri… Hepsi ve daha fazlası bu yazıda.

Yüz Serumu Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

 • Yüz Serumu Nedir?
 • Yüz Serumu Ne İşe Yarar?
 • Yüz Serumları ve Yüz Nemlendiriciler Aynı Mı?
 • Yüz Serumu Nasıl Kullanılır?
 • Yüz Serumları Nerede Saklanır?
 • Yüz Serumu Kaç Günde Bir Kullanılır?
 • Cilt Tipinize En Uygun Yüz Serumu?
 • Akne Eğilimli Ciltler İçin Serum
 • Kuru Ciltler İçin Serum
 • Lekeli Ciltler İçin Serum
 • Yüz Serumu Kaç Yaşından İtibaren Kullanılır?
 • Yüz Serumu Gözeneklere İyi Gelir Mi?
 • Hangi Serumlar Birlikte Kullanılabilir?
 • Hangi Serumlar Birlikte Kullanılmaz?
 • BHA – AHA Serumlar Ne İşe Yarar?
 • Yüz Serumu Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüz Serumu Nedir?

Yüz serumu; cildinizi temizledikten sonra ve nemlendirmeden önce uygulayabileceğiniz, cilde doğrudan etki eden ve güçlü içerikleriyle cildinizin ihtiyaçlarını karşılayan profesyonel bir bakım ürünüdür. Yüksek konsantrasyonda aktif içeriği ile uygulayan kişinin cildinin derinliklerine kolayca etki eder. Yüzünüzdeki yaşlanma belirtilerine karşı son derece etkilidir. Kırışıklık sorunlarıyla mücadelede en büyük yardımcımız olan yüz serumları, cilt bakım rutinimizin olmazsa olmazları arasındadır.

Yüz Serumu Ne İşe Yarar?

Yüz serumları sahip olduğu içeriğe göre farklı etkiler sağlar ve farklı faydalar gösterir. Örnek vermek gerekirse retinol, C Vitamini, Niasinamid veya hyaluronik asit içeriklerine sahip farklı farklı yüz serumları vardır. Ancak yüz serumu kullanmanın faydalarını sıralamamız gerekirse:

 • İnce çizgileri ve kırışıklıkları belirgin biçimde azaltır
 • Cildinizin eskiye kıyasla çok daha sıkılaşmasını sağlar
 • Cildinizi pürüzsüz ve sağlıklı hale getirir
 • Cildinizin renk tonlarını eşitler ve ışıltı kazandırır
 • Cilt hücrelerinizin kendilerini yenilemelerine yardımcı olur, bu süreci hızlandırır
 • Cildinizde yer eden lekelerin ve izlerin geçmesine yardım eder
 • Cildinize dolgunluk kazandırır
 • Esnekliğinizi arttırır
 • Cildinizi nemlendirir

Yüz Serumları ve Yüz Nemlendiriciler Aynı Mı?

Bu soruya hem evet hem de hayır diye cevap vermek mümkün. Zira yüz serumları içerisinde cildin nemliliğini korumak için bazı nemlendirici bileşenler barındırır. Bunların arasında hyaluronik asit ve seramitler de mevcuttur. Fakat yüz serumları bir nemlendiriciden çok daha fazlasıdır. İçeriği açısından nemlendirici kremlerden ve yüz losyonlarından çok daha zengindir. Cildinizin üzerinde bir bariyer oluşturarak nemin içeride kalmasını sağlar.

Yüz Serumu Nasıl Kullanılır?

1- Cilt Temizliği

Yüz serumu uygulamadan evvel ilk olarak yüzümüzü derinlemesine temizlememiz gerekir. Sonrasında tonik kullanarak cildimizi, gözeneklerde biriken kir ve yağlardan arındırmalıyız.

2- Serumu Uygula

Cildimize yüz serumundan iki veya üç damla kadar uygulayıp nazik şekilde masaj yaparak yedirmeliyiz.

3- Nemlendirme

Cildimizin serumu daha iyi emebilmesi için bir süre bekledikten sonra kullandığımız nemlendirici ürünü yüzümüzün tamamına uygulayalım.

4- Güneşten Korunma

C Vitamini, salisilik asit, retinol ve benzeri peeling ve cilt yenileme özelliği gösteren serumları kullanıyorsanız muhakkak cildinizi güneş ışınlarına karşı koruma altına almalısınız. Yüz serumunu uyguladıktan sonra en az SPF 15 içeren bir güneş kremi kullanmayı ve bunu her mevsim yapmayı ihmal etmeyin.

Yüz Serumları Nerede Saklanır?

Yüz serumlarının içerisinde yer alan bir takım güçlü bileşenler hava ile etkileşime geçtiklerinde etkilerini yitirebilirler. Örnek vermek gerekirse C vitamini zaman içerisinde okside olarak etkisini yitirebilir. Buna karşın uygun biçimde şişelenen ve içeriği zenginleştirilmiş yüz serumlarının kullanım ömrü daha uzundur. Yüz serumunuzu kuru ve serin bir ortamda sakladığınız sürece alt aydan bir yıla kadar kullanabilirsiniz.

Yüz Serumu Kaç Günde Bir Kullanılır?

Yüz serumlarının kullanım sıklığı hangi tür serum kullandığınıza göre değişir. Yüz serumunun kutusu üzerinde yazılanlara dikkat edip, tavsiye edilen periyotlarda kullanmalısınız. Genel kullanım sıklığı sabah ve akşam olmak üzere günde bir veya iki defadır. Nemlendirici etkili serumlar her gün kullanılabilirken BHA ve AHA içeren serumlar bir süre kullanılıp ardından ara verilebilir.

Cilt Tipinize En Uygun Yüz Serumu?

Her cilt bakım ürününde olduğu gibi yüz serumunda da kendi cilt tipinize uygun olan ürünü tercih etmeniz önem taşır. Aşağıda cilt tiplerini ve uygun olan yüz serumlarını sizler için sıraladık.

Akne Eğilimli Ciltler İçin Serum

Eğer cildiniz akne oluşumuna yatkınsa tercih edeceğiniz yüz serumunun içeriğinde muhakkak salisilik asit olması gerekiyor. Çünkü salisilik asit insan cildi üzerinde mikro peeling etkisi uyandırıyor ve bu sayede akne izlerinin azalmasına yardımcı oluyor. Gözeneklerinizin tıkanmasının ve dolayısıyla yeni akne oluşmasının da önüne geçiyor. Akneli bir cildiniz varsa Dew By SBG’nin Smooth & Tight Akne Serumunudeneyebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Serum

Kuru cilt tipine sahip kişiler için en etkili serumların başında hyaluronik asit bazlı serumlar geliyor. Bu serumlar kendi ağırlıklarının bin katına kadar su molekülü taşıyabilir ve bu sayede cildinizin nemli ve dolgun hale gelmesini sağlarlar. Cildinizin nem dengesini yeniden sağlamak için Dew By SBG’nin Long Lasting Moisturizer uzun etkili nemlendiricisini deneyebilirsiniz.

Lekeli Ciltler İçin Serum

Eğer lekeli bir cildiniz varsa C vitamini ve glikolik asit sizin için en iyisi. Çünkü cilt tonunuzu eşitler, lekelerin görünümünü azaltır ve aydınlık bir etki yaratır. Siz de lekelerinizden kurtulmak istiyorsanız Dew By SBG’nin Filtred Skin Leke Serumunu deneyebilirsiniz.

Yüz Serumu Kaç Yaşından İtibaren Kullanılır?

Yüz serumu kullanmanın herhangi bir yaş kriteri yoktur. Hatta hyaluronik asit ve benzeri nemlendirici serumları kullanmaya ne denli erken başlarsanız, yaşlanma belirtileri de kapınızı o kadar geç çalar.

Yüz Serumu Gözeneklere İyi Gelir Mi?

Gözeneklerinizin derinlemesine temizlenmesi için salisilik asit barındıran yüz serumlarını kullanabilirsiniz. Bu serumlar gözeneklerinizi temizlemekle kalmaz, ilerleyen aşamada sıkılaşmasını da sağlar. Bu da siyah nokta oluşumlarının önüne geçer.

Hangi Serumlar Birlikte Kullanılabilir?

Peeling ve nemlendirici etkiye sahip serumlar genellikle birlikte kullanılır.

Hangi Serumlar Birlikte Kullanılmaz?

BHA ve AHA asit serumları yanlış kullanımda cildinizin tahriş olmasına sebep olabileceği için birlikte kullanılmaması tavsiye edilir. Güvenli ve doğru formüle edilmediği sürece C vitaminli ve glikolik asitli serumlar, C vitaminli ve Rerinol serumlar birlikte kullanılmamalıdır.

BHA – AHA Serumlar Ne İşe Yarar?

BHA ve AHA serumları cildinizin üzerinde bir çeşit mikro peeling etkisi gösterir. Bu sayede cilt hücrelerinizin kendilerini yenilemesine yardımcı olur. Cildinizdeki renk eşitsizliğini giderir, lekelerin görünümünü yok eder. Dolayısıyla cildiniz pürüzsüz, ışıltılı ve aydınlık görünmesini sağlar.

Yüz Serumu Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Cilt serumu kullanarak siz de daha dinamik, genç, canlı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Ancak her üründe olduğu gibi yüz serumu kullanırken de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Cildinizin dostu Dew By SBG yüz serumu kullanırken dikkat etmeniz gereken konuları sizler için anlattı.

Yüz serumu (Cilt Serumu) kullanmadan önce yüzünüzdeki makyajı temizlemeniz gerekir.

Sonuçların gözle görünür ve etkili olması için kullanım sıklığınıza dikkat etmelisiniz. Düzenli biçimde en az üç ay boyunca kullanmaya devam etmelisiniz.

Yalnızca cilt bakımı ile yetinmemeli, spor yapmalı, stresinizi kontrol altına almalı ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı oluşturmalısınız.

Hangi serumun ne gibi faydalar sağladığını ve cildinizin ihtiyaçlarına en iyi hangisinin cevap vereceğini araştırmalı ve tercihinizi ona göre yapmalısınız. Aksi halde elede edeceğiniz sonuçlar sizi yeterince tatmin etmez.

Tercih edeceğiniz yüz serumunu mümkün olduğunca doğal içerikli ürünlerden seçmeniz gerekir.

Cildinizin sağlıklı ve dinç görünmesi, yaşlanma belirtilerinden korunması ve onarılması için siz de Dew By SBG’nin yaşlanma karşıtı Infinity Anti-Age Yüz Serumunu deneyebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın