Bir arama yapın...

Haberler
Yüz Buhar Banyosu Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?
4 Aralık 2023 Pazartesi

Yüz Buhar Banyosu Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

İyi bir cilt bakımının temel unsuru cildimizin temizliğini sağlamak… Bunun için haftada iki defa peeling, günde iki defa yüz yıkama jeli kullanmak önemli. Ancak yüz buhar banyosu da alternatiflerden biri. Cildi temizlemek ve iyileştirmek amacıyla uygulanan yüz buhar banyosu, basit olduğu kadar etkili de bir yöntem. Cildinizin nefes almasını sağlayan gözeneklerinizi açmak, cilt tonunu iyileştirmek ve derinlemesine bir temizlik sağlamak için siz de sıcak su buharından faydalanabilirsiniz. Peki cilt bakım rutininize dahil edebileceğiniz yüz buhar banyosu nasıl uygulanmalı? Ne gibi faydalar sağlar? Profesyonel cilt bakım ürünlerinin adresi Dew By SBG sizler için anlattı.

Yüz Buhar Banyosu Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Yüz buhar banyosu uygulamasının en temel etkisi; derinlemesine bir temizlik sağlamasıdır. Sıcak buhar gözeneklerin açılmasını ve cilt katmanında biriken yağ, kir, ve ölü hücrelerden arındırılmasını sağlar. Cildinizi temizleyip, taze bir görünüm kazandırmasının yanı sıra sivilce ve akne oluşumlarını da bir ölçüde engeller.

Tüm bunların yanı sıra cildimizdeki kan dolaşımı hızlandıran bu uygulama sayesinde cilt hücrelerimize daha çok besin ve oksijen sağlamış oluruz. Bunun sonucunda cildiniz eskiye kıyasla daha canlı ve parlak görünmeye başlar.

Dilerseniz buhar banyonuza bazı bitki özleri veya aromalar da ekleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse lavanta yağı ya da nane yağı gibi eklemelerle cildinizi rahatlatabilir ve bir çeşit aromaterapi etkisi yakalayabilirsiniz.

Yüz Buhar Banyosu Nasıl Uygulanır?

İlk olarak makyajınızı çıkartın ve standart yüz temizliğinizi yapın.

Ardından kaynar suyu, derin bir kap içerisine alın. Sonrasında dilediğiniz aroma ve yağları suyun içine ekleyin.

Bir sonraki adımda, çok yakın olmayacak şekilde yüzünüzü buharın üstüne tutun.

Buharın yüzünüze beş ila on dakika süresince nüfuz etmesine izin verin.

Buhar banyosu boyunca gözlerinizi kapalı tutmaya ve derin nefes alıp vermeye özen gösterin.

Son olarak yüzünüzü sıcak su ile yıkayın ve cilt bakım rutininizde yer alan nemlendirici ürünü uygulayın.

Haftada birkaç defa uygulayabileceğiniz bu yöntemde aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Ayrıca uygulama sonrasında cildinizin güneş ışınlarına karşı daha hassas olacağını da unutmayın. Bu yüzden buhar banyosu sonrası güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamanızda fayda vardır.

Ancak önemle vurgulamak gerekir ki herhangi bir cilt rahatsızlığınız varsa veya hassas cilt tipine sahipseniz bu uygulamadan kaçının. Zira cildiniz için en doğru bakım ve uygulamaya ancak dermatolog hekiminiz karar verebilir. Bu gibi destekleyici uygulamalar yararlı olmakla birlikte ancak profesyonel bir cilt bakımı ile birlikte uygulandığında beklediğiniz etkiyi gösterir.

Yorumunuzu bırakın