Bir arama yapın...

Haberler
Yaşlanan Ciltler İçin Bakım Önerileri
5 Ocak 2023 Perşembe

Yaşlanan Ciltler İçin Bakım Önerileri

Cilt bakımına başlama yaşını kişinin genlerinin yanı sıra günlük alışkanlıkları ve güneşe maruz kalma durumu belirler. Cilt bakımına 20’li yaşlarda başlanmalıdır ancak geç kaldığınız için üzülmeyin. Doğru ve düzenli yapılan bir cilt bakım rutini ile kısa sürede ciltteki yaşlılık izlerini yok etmek mümkün. Dew By SBG, yaşlanan ciltler için bakım önerilerini sizler için derledi…

Yaş ilerledikçe ve cilt yaşlanmaya başladıkça elastikiyetini ve eskisi kadar kolajen üretme yeteneğini kaybeder ve ciltteki faydalı yağ asitleri ve seramid seviyesi düşer. Cildin kolajen ve hyaluronik asit üretimi azalır ve bu durum cildin yapısının bozulmasına, esnekliğini kaybetmesine ve sertleşmesine sebep olur. Böylece kırışıklıklar derinleşir.

Yaşlanan Ciltler İçin Bakım Önerileri

Cildinizi Kirden Arındırın

Cilt bakım rutininde temizleme en önemli adımdır. Düzenli şekilde her gün cilt derinlemesine temizlenmelidir. Cildinizde makyaj varsa önce makyaj temizleyici bir ürün kullanılmalı, sonrasında cilt temizleme ürünüyle cilt arındırılmalıdır.

Cildi temizledikten sonra, genişlemiş gözenekler için tonik uygulanmalıdır. Temizleyicinin etkisiyle genişleyen gözenekler, tonik sayesinde sıkılaşır.

Yastık kılıfının sık sık değiştirilmesi de hijyen konusunda önemlidir.

Cilde zarar vermemek için ılık su kullanılmalıdır.

Yaşlanma Karşıtı Serumlar Uygulanmalı

Serumlar, tüm cilt bakım ürünlerinin en güçlü bileşenlerine sahiptir. Temizlik ve tonik işleminin ardından yaşlanma karşıtı özelliklere sahip bir serum uygulanmalıdır.

Yaşlılık izlerini silmek için retinol ve hyaluronik asit içeren serumlar 2-3 ay boyunca düzenli olarak sabah ve akşam kullanılmalıdır.

Göz çevresinin özel bir bakıma ihtiyacı olduğu için göz çevresiyle uyumlu bir serum seçmek, kaz ayaklarından kurtulmaya yardımcı olur.

Güçlü Bir Nem Sağlayın

Nem, cildin en önemli ihtiyaçlarındandır. Nem, cildin hidrasyon kaybına karşı yüzey bariyer korumasını iyileştirmeye yardımcı olur. Nemlendirici cildi korur ve geliştirir. Yağlı cilde sahip olanların dahi her gün hafif, yağsız nemlendiriciler kullanması gerekir. Kuru cildi olanlar ise günde birkaç defa nemlendirici kullanabilir.

Güneş Kremi Kullanın

Soğuk ve bulutlu kış günlerinde bile cildin güneşten korunmaya ihtiyacı vardır. Erken yaşlanmanın en önemli etkenlerinden olan güneşin zararlı ışınları, her mevsim ciltte hücre yıkımına yol açar. Dışarı çıkarken güneş kremi kullanmak ihmal edilmemelidir.

Cildinizi İçeriden Besleyin

C, D, E ve K vitaminleri, cilt için en gerekli vitaminlerdendir. Vitamin almanın en kolay yolu ise sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Güneş ışığı da D vitamini ihtiyacının karşılanmasını sağlar. İçtiğiniz suya limon sıkarak C vitamini alabilir ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri ve kırmızı orman meyveleri tüketebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın