Bir arama yapın...

Haberler
Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?
9 Ocak 2023 Pazartesi

Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücudunuzun da tıpkı yüzünüz gibi bakıma ihtiyacı vardır. Vücudu dışarıdan gelen etkenlere karşı korumak ve güçlendirmek için özel bir vücut bakım rutini uygulanmalıdır. Yüz bakımına verilen önem, çoğunlukla vücut bakımı için göstermez. Ancak vücut da derinlemesine temizlemeye ve neme gereksinim duyar. İşte vücut bakımının ipuçları…

Vücuda düzenli bakım yapılmadığı takdirde meydana gelebilecek sorunlar kişinin daha yaşlı ve yorgun gözükmesine neden olur. Vücut bakımı yapıldığında cilt ferahlar ve tazelenir. Ancak vücut bakımı doğru yapılmazsa cilt matlaşır, cansızlaşır ve sağlıksız görünür.

Vücut bakımı için önce vücudun temizlenmesi gerekir. Vücut temizliğinde kullanılan ürünler, komedojenik olmalıdır. Yağlı ve karma cildi olan kişiler, vücudun yağlanmasına ve gözeneklerin tıkanmasına neden olacak temizleme ürünlerinden uzak durmalıdır. Vücudu nazikçe temizleyen ve kurutmayan jel veya sabunlar seçilmelidir.

Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücudun erken yaşlanmasını engellemek ve cildi ölü hücrelerden temizlemek için en önemli adımlardan biri peeling uygulamaktır. Haftada 1-2 kez duş sırasında 5 dakika masaj yaparak tüm vücuda peeling uygulanmalıdır. Kahve telvesiyle vücuda peeling yapılabilir. Türk kahvesini pişirdikten sonra telvesinin soğuması beklenmeli ve telve peeling gibi vücuda sürülmeli ve durulanmalıdır.

Vücudu temizledikten ve peeling uyguladıktan sonra duş jeliyle kullanarak, cildin yumuşaması sağlanabilir. Duş jeli, cildi nemlendirir ve ferahlatır.

Tıpkı yüz gibi vücudun da neme ihtiyacı vardır. Vücut, gün boyu nem kaybeder ve kurur. Kuruluk ise çatlamaya ve pul pul dökülmeye yol açar. Cildin kurumasını önlemek ve yumuşatmak için nemlendirici losyon veya krem kullanılmalıdır. Sadece kuru veya normal ciltlerin değil, yağlı ve karma ciltler da nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Ancak yağlı ciltler su bazlı vücut losyonları ve kremler kullanılmalıdır. Kuru ciltler ise daha yoğun ve yağlı nemlendiriciler kullanabilir. Vücut nemlendiricileri, her duş sonrası cilde masaj yaparak uygulamalıdır. Ayrıca günde 2 litre su tüketilerek vücudun nem dengesini korunabilir ve vücudun kuruması önlenebilir. Dew By SBG marka Long Lasting Moisturizer (uzun etkili nemlendiricisi)kullanarak vücudunuzun nem dengesini koruyabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın