Bir arama yapın...

Haberler
Uykusuzluk Sonrası Yorgun Cilt Nasıl Canlandırılabilir?
4 Ekim 2023 Çarşamba

Uykusuzluk Sonrası Yorgun Cilt Nasıl Canlandırılabilir?

Kimi zaman farklı sebeplerden uyku tamamlanmadan sabahlanabiliyor. Böyle durumlarda kendinize gelmek ve güne enerjik başlamak için hemen duşa girdiniz. Ama bazen duş almak da cildi canlandırmaya yetmeyebilir. Peki, cilt nasıl uyandırılabilir? Hangi prosedürlere başvurmak gerekiyor? Cildinizin dostu Dew By SBG, bebekler gibi uyumuşçasına cildi canlandırmanın yöntemlerini anlattı.

Uykusuzluk Sonrası Yorgun Cilt Nasıl Canlandırılabilir?

Yetersiz Uyku Cilde Yansıyor

Olabiliyor, gece kişinin uykusu kaçabilir. Uyumak için yatakta sağa sola dönülebilir veya akla gelen tüm formüller denenebilir… Mesela kitap okunabilir, papatya çayı içilebilir ya da meditasyon seansı yapılabilir. Fakat tüm bu çabalara rağmen yine de uyku tutmayabilir. Sabah iyi dinlenmeden yataktan kalkıldığında kişi duygusal, bitkin, yorgun ve gergin olabilir. Kaliteli bir uyku alınmadığından bunun olumsuz etkileri cilde de yansıyabilir.

Leke Ve Sivilceler Oluşabilir

Bilimsel araştırmalar; gece yeterli uyku alınmadığında vücudun “onarma” moduna girmediğine işaret ediyor. İnsan bedeni kısmen dinlenmiş olsa bile güne iyi başlamak için bu yeterli olmayabilir. Çünkü halen vücut uykusuzluğun yol açtığı stresi atlatmamıştır. Uzmanlar, bünye üzerindeki bu baskının bireyin mekanizmasında iltihaplanmaya neden olabileceğini belirtiyor. Buna bağlı olarak ciltte kırmızı lekeler ile sivilce oluşumu ihtimalinin arttırabileceği ifade ediliyor. Uzmanlar, “Bu tablo sizi daha yaşlı gösterebilir. Kolajen cildin genç görünmesini sağlayan bir proteindir. Stres hormonları pek çok negatif etkinin yanında kolajenı da parçalıyor. Uyku eksikliği dolayısıyla kolajenin parçalanması erken yaşlanmayı tetikleyebilir.” diyor.

Uykuda Hücreler Yenilenir

Kaliteli bir uyku esnasında vücuttaki hücreler yenilenir, DNA’daki hasarlar onarılır. Hâlbuki uyku eksikliği göz kapaklarının sarkması, gözlerin şişmesi, koyu halkaların oluşması, soluk cilt ve kırışıklığa neden olabilir. Ama bu konuda herkesin hayatında uygulayabileceği pratik çözümler vardır. İşte 8 adımda cildi canlandırmanın yolları…

Bolca Su Tüketin!

Günün ilk ışıkları pencerenizden süzülüyor. Ama hala siz yatakta uyanıksınız. Saat ilerliyor ve artık yataktan kalkma zamanıdır. Fakat uykusuzluğun verdiği ağırlık sizi yatağa çekiyor. Tam bu noktada uzmanlar şu tavsiyede bulunuyor: Evden çıkmadan önce hasar kontrolü yapın. Cildi nemlendirmeye ve dolgunlaştırmaya ihtiyacı vardır. Bunun için güne iki üç bardak su içerek başlanması yararlı olacaktır. Su tüketiminin yanı sıra ek bir lezzet ve antioksidanlar için bir miktar salatalık eklenebilir.

Gece Rutininizi Atlamayın

Günümüzde değişik gerekçelerden sıklıkla uykusuzluk nöbetleri yaşanabiliyor. Oysa uyku temel bir ihtiyaçtır. Asla ihmal edilmemesi gerekiyor. Bu arada uzmanlar, gece cilt bakımı alışkanlığını sürdürmenin anlamlı olduğunu vurguluyor. Bunun için C Vitamini serumu gibi bir antioksidan ve retinol içeren bir ürün doğru bir alternatif olabilir. Böylece cildin kendini onarması sağlanabilir. Daha sonra cilt bariyerini güçlü, kusursuz ve nemli tutmak için favori nemlendiriciler katmanlar halinde uygulanabilir.

Gözlerinizin Altına Bastırın

Dondurucudan çıkarılan soğuk kaşıklar, dondurulmuş salatalıklar veya çay poşetleri… Dokunulamayacak kadar soğuk olan bu ürünler beklenilen ötesinde işe yarayabilir. Bu kompresler sadece şişliği azaltmakla kalmaz, aynı zamanda rahatlatıcı bir etki de oluşturacaktır. Öte yandan göz altı nemlendiricileri kullanmak için soğuk bir kaşık da denenebilir. Böylece hassas özellikteki göz altı bölgesinin çok ihtiyaç duyduğu canlandırıcı etki elde edilebilir.

Yumuşak Ürünler Tercih Edilebilir

Sabah duş alırken canlılığını yitiren cildi ölü hücrelerden arındırma işlemi olarak tanımlanan peeling yapma isteğine karşı konulabilir. Belki fırçalama kişiye daha hoş gelebilir. Bu sırada kendinizi daha uyanık hissedebilirsiniz. Ancak bu yöntem iltihaplı cildi daha da kötüleştirebilir. Bunun yerine şişliklerle mücadele eden bileşenler ihtiva eden yeşil çay, meyan kökü ekstraktı, aloe vera, B3 vitamini ve resveratrol gibi yumuşak ürünler tercih edilebilir.

Gua Sha Taş Masajını Deneyin

Aynaya bir bakışınızda yanakların, gözlerin ve boynu bölgesinin şiş olduğunu fark edilebilir. Böyle bir tabloda yüz masajı önerilebilir. Veya gerginliği ve sıvıyı serbest bırakmak için soğuk bir gua sha taşına başvurulabilir. Bu işlemde lenf akışını ciltten uzaklaştırmak için boynundan başlanılabilir. Daha sonra hafif bir baskı uygulayarak şişkinlik tedavi edilebilir.

Göz Altı Morluklarında Etkilidir

Kafein içeren cilt bakım ürünleri iyi bir alternatif olabilir. Bu çeşitler kan damarlarını daraltıp, onları daha az görünür hale getiriyor. Özellikle göz altı morluklarını gidermede son derece etkili olduğu söylenebilir. Bilindiği üzere göz altı derisi çok incedir. Koyu halkalar derinin altındaki kan damarlarının görünürlüğüyle bağlantılı olabilir. Kafein yer alan ürünlerle göz altı alanı daha parlak görünebilir.

Hızlı Bir Egzersiz Yapın

Uykusuzluk cildin daha donuk, solgun ve cansız gösterebilir. Yanaklara renk katmak ve yorgun zihni güne hazırlamada kalp atış hızının artırılabilir. Bunun için tempolu bir yürüyüş yapılabilir. Ayrıca 5-10 dakikalık bir esneme yüze kan ve oksijen daha fazla gelebilir.

Hyaluronik Asit İçeren Bir Nemlendirici

Ağırlığının 1000 katı kadar suyu çekebilen hyaluronik asit, susuz kalmış uykusuz ciltler için en ideal bir çözüm olabilir. Transepidermal su kaybı geceleri daha yoğundur. Dolayısıyla cilt daha fazla su kaybeder. Bu nemin sabahları geri kazanılması önemlidir.

Yorumunuzu bırakın