Bir arama yapın...

Haberler
Sonbaharda En Sık Karşılaşılan Cilt Sorunları
17 Kasım 2022 Perşembe

Sonbaharda En Sık Karşılaşılan Cilt Sorunları

Sonbahar aylarında hava koşulları nedeniyle cildimizde hoşumuza gitmeyen bazı değişiklikler gözlemleriz. Sonbahar mevsiminde daha gergin, kuru ve akneye meyilli hale gelen cildin istenilen şekilde işlevini yerine getirebilmesi için, ısı ve nem düzeyinin sabit olduğu ortamlara gereksinimi bulunur. Özellikle yazdan sonbahara geçiş dönemindeki ısı ve nem dengesizliği, ciltte istenmeyen durumlara neden olur.

Sonbaharda En Sık Karşılaşılan Cilt Sorunları

Ciltte Kuruluk ve Hassaslık

Sonbahar aylarında ciltte en sık görülen sorunların başında, ciltte kuruluk ve hassasiyet hissi gelir. Kuruluğun artması ve yeterli bakım desteği olmamasına bağlı olarak ciltte pul pul dökülmeler de yaşanabilir.

Rosacea

Hava değişimi nedeniyle hassasiyeti artan cildin bozulan dengesi nedeniyle kılcal damarlarla ilgili bir cilt görünümü olan rosacea ortaya çıkabilir. Bu sorunun şikâyet düzeyi de sonbahar aylarında yaşanan değişimler nedeniyle artış gösterebilir.

Dudak Çatlaması

Yüzün en hassas bölgesi, dudak derisi ve göz çevresidir. Bu nedenle dudak bölgesi, en küçük değişikliklerden bile etkilenir. Sonbahara geçişteki ısı değişimlerine bağlı olarak dudak çatlaması oluşabilir.

Cilt Üzerindeki Pütürcükler

Keratosis pilaris denilen cilt sorunu, mevsim geçişlerinde ortaya çıkan küçük pütürcükler şeklinde kendini gösterir. Özellikle kol arkalarında küçük ve kırmızı pütürler şeklinde oluşur.

Akne Oluşumunda Artış

Akneye meyilli yapıdaki ciltlerde, sonbahara geçiş döneminde akne oluşumunda artış görülebilir. Bunun nedeni de ısı ve nem dengesindeki değişiklerdir.

Ciltte İstenmeyen oluşumlara Karşı 6 Pratik Öneri

  • Cilt bakım rutininizi aksatmayın.
  • Cilt temizliğine önem verin.
  • Cilt bakım rutininize maske ve peeling uygulamalarını ekleyin.
  • Cildinizi, cilt tipinize uygun nemlendirici ile düzenli olarak nemlendirin.
  • Güneş kremi kullanın.
  • Su tüketimini ihmal etmeyin.
Yorumunuzu bırakın