Bir arama yapın...

Haberler
Sivilcesiz Bir Cilt İçin Pratik Formüller!
15 Kasım 2023 Çarşamba

Sivilcesiz Bir Cilt İçin Pratik Formüller!

Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilcelerin (akne), doğru şekilde tedavi edilmesi önemlidir. Cildin orta tabakasında yağ salgılayan (sebum) kanalların tıkanması, şişmesi ve bakterilerle iltihaplanması ile meydana gelen sivilcelerde; beslenme, genetik, çevresel ve hormonların rolü vardır. Akne kişinin fiziksel görünümünde izler bırakabileceği gibi psikolojik olarak da olumsuz etkiler oluşturabilir.

Sivilcesiz Bir Cilt İçin Pratik Formüller!

Sivilcelerin (Akne) Nedenleri Nelerdir?

Stres, beslenme alışkanlığı, cildin yoğun biçimde yağ üretmesi, kimi ilaçlar, bazı hormonların aşırı aktivitesi, tıkanmış gözenekler, sivilce sıkma ve tahriş, kirlilik, sigara tüketimi ve terleme sivilcelerin çoğalmasına neden olabilir. Bazı ciltler sivilce üretmeye daha yatkın olabilir. Basit ve pratik birtakım cilt bakım rutinleriyle sivilceler iyileştirilebilir. Cildinizin dostu Dew By SBG, sizler için o yöntemleri anlattı.

Köpüklü Temizleyiciler Kullanılabilir

Pırıl pırıl bir cilde sahip olmak için her mevsim nemli tutulması şarttır. Bunun için kış aylarında kuruyan ciltlerin nem dengesini korumaya özen gösterilmelidir. Soğuk havaların sebep olduğu kuruluğun önünü geçmek için kremsi yüz temizleyicileri hedeflenebilir. Yaz aylarında daha hafif temizleyicilerle cilt ideal ölçülerde arındırılabilir.

Cilt Günde İki Kez Temizlenebilir

Köpüklü temizleyiciler yoğun yağ biriktirmeyen hafif içerikleriyle tercih edilebilir. Cilt bakımında aşırılıktan kaçınmak gerektiği unutulmamalıdır. Abartılı temizleme ciltte tahrişe yol açabilir. Bu durum sivilceleri daha da kötüleştirebilir. Cilt tipine uygun olarak günde iki kez temizlik yapılarak iyi bir sonuç alınabilir.

Cilt Tipine Göre Doğru Güneş Kremi

Güneş kremi cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Bundan dolayı güneş koruyucu kremleri ‘yaz-kış’ demeden cilt bakım rutinine dahil edilmelidir. Güneş kremi seçiminde özellikle ciltte yağlanma oranını yükseltmeyen ürünlere başvurulmalıdır. Sık sık makyaj uygulayanlar için yeterli kapatıcılık temin eden renkli güneş kremleri doğru bir seçenek olabilir. Böylece farklı bir fondöten kullanma gereksinimi de ortadan kalkmış olur.

Cilt Düzenli Şekilde Terden Arındırılmalı

Aynı zamanda sivilcelerin oluşumuna da zemin hazırlayan terlemeye karşı vücut temizliği asla göz ardı edilmemelidir. Bu çerçevede aşırıya kaçmadan her gün düzenli şekilde yüzün yıkanmasına ve duş almaya özen gösterilmelidir. Bu uygulamanın dozu kaçırıldığında ciltte tahriş ve kızarıklar olduğunda sivilcelerin iyileşmesi zorlaşabilir. Geçmeyen sivilceler için en doğru tedavi için mutlaka bir uzmana müracaat edilmelidir.

Yorumunuzu bırakın