Bir arama yapın...

Haberler
Sağlıklı Cilt İçin 4 Kural
17 Aralık 2022 Cumartesi

Sağlıklı Cilt İçin 4 Kural

Uzun ve yoğun bir cilt bakımı için zamanınız olmasa bile bazı küçük kurallarla cildinizin sağlıklı kalmasını sağlamanız mümkün. Cilt bakımı yalnızca cildinize sürdüğünüz kozmetik ürünlerden ibaret değildir, canlı ve pürüzsüz olması için cildi hem içeriden hem de dışarıdan beslemelisiniz. Dew By SBG, sağlıklı bir cilt için gereken ipuçlarını sizler için derledi.

Sağlıklı Cilt İçin 4 Kural

Cildinize Nazik Davranın

Cilt gün içerisinde toz, kir ve toksine maruz kalır. Cilt tipine ve yaşam biçimine uygun bir cilt bakım rutini oluşturmak bu rutini düzenli olarak uygulamak önemlidir. Kullanılan sert havlular, sık sık yapılan peelingler ve makyaj cildi hırpalar. Sağlıklı bir cilt için yumuşak ve kişiye özel bir havlu kullanılmalı ve sık sık değiştirilmelidir. Cilt tipine uygun bakım ürünleri tercih edilmeli ve cilt aşırı sıcak sudan korunmalıdır.

Yaşlanma Karşıtı Besinler Tüketin

Sağlıklı ve dengeli beslenme, sağlıklı bir cildin de anahtarıdır. Sağlıklı bir cilt için şeker, tatlı ve hamur işlerinden uzak durulmalı; bolca meyve, sebze ve kepekli tahıllar tüketmeye özen gösterilmelidir. Havuç, kırmızı orman meyveleri, avokado, brokoli ve koyu yapraklı yeşillikler güçlü antioksidanlar içerdiği için cildin hücre yenilenmesini hızlandırır. Ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişler de içerdiği faydalı yağ asitleriyle cildin parlamasına yardımcı olur. Ayrıca bol su tüketerek de cildin nemlenmesi sağlanmalıdır.

Güneşten Korunun

Güneş ışınları, cildin kurumasına ve erken yaşlanmasına yol açar. Leke ve kırışıklıklardan korunmak için her mevsim güneş koruyucu kullanılmalıdır. Güneş kreminin SPF'si en az 15 olmalı ve dışarı çıkmadan yarım saat önce cilde uygulanmalıdır.

Toksinlerden Uzak Durun

Hava kirliliği, işlenmiş gıdalar ve sigara en güçlü toksin maddelerdir ve cildin en büyük düşmanlarıdır. Cildin dış katmanlarındaki küçük kan damarlarını daraltan sigara, kan akışının azalmasına ve cildin solgun görünmesine neden olur. Fazla miktarda toksine maruz kalmak cilde gücünü ve elastikiyetini veren liflere de zarar verir.

Yorumunuzu bırakın