Bir arama yapın...

Haberler
Ramazan’da Cilt Sağlığını Koruma Yöntemleri
25 Mart 2023 Cumartesi

Ramazan’da Cilt Sağlığını Koruma Yöntemleri

Ramazan ayında uzun süre aç ve susuz kalmak, ciltte kırışma, kuruma ve sarkma gibi sorunlara yol açabilir. Bazı çevresel faktörler de oruçla birleşerek cildi olumsuz etkileyebilir. Ancak oruç tutarken bazı basit yöntemlerle cilt sağlığını korumak mümkün. Dew By SBG, Ramazan’da cilt sağlığını korumanın yöntemlerini sizler için derledi…

Ramazan’da Cilt Sağlığını Koruma Yöntemleri

Çok Yağlı ve Şekerli Tatlı Yemeyin

Ramazan’da aşırı şekilde ağır şerbetli ve yağlı tatlı tüketmek en çok yapılan hatalardandır. Ramazan ayında metabolizma yavaşladığı için tüketilen yağlı ve şekerli tatlılar selülit ve bölgesel yağ birikimlerine sebep olur. Bölgesel kilo alma ve selülit oluşumuna engel olmak için alınan şeker miktarına dikkat edilmesi gerekir.

Çok Fazla Çay, Kahve İçmeyin

Çay ve kahvenin içeriğinde bulunan kafein, vücuda diüretik etki eder. Diüretik etki, vücudun daha fazla sıvı kaybetmesi demektir. Sağlıklı bir cilt için su tüketmek önemlidir. Yeterince su tüketilmediğinde ciltte kuruluk, ince kırışıklık ve sarkmalar oluşur. İftarda aşırı miktarda içilen çay ve kahve nedeniyle cilt gerektiği sıvıyı alamayarak kurur. Dolayısıyla çay ve kahve tüketimi sınırlandırılmalıdır.

İftarda Aşırı ve Hızlı Yemek Yemeyin

İftar ve sahur zamanlarında vücut ve cilt için gerekli gıdaları yeterince tüketmemek cilde olumsuz etki yapar. İftar ve sahur yemeklerinin önceden planlanması ve Ramazan için özel bir yemek menüsü hazırlanması gerekir. Bu menülerde her gıdanın yeterince yer almasına özen gösterilmelidir. Bu sayede cilt sağlığı için gereken gıdaları almış olursunuz.

Klimayı Sürekli Çalıştırmayın

Eğer ortam fazla sıcak olursa ter ile su ve elektrolit kaybı da artacaktır. Sürekli çalıştırılan klima, cildi ve vücudu kurutur. Ayrıca daha çok su kaybına yol açar. Cildin kurumaması için klima sürekli çalıştırılmamalıdır. Nemlendiriciler de özellikle sıcak hava ve yeterli su tüketme imkanının bulunmadığı zamanlarda cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olur.

Su Tüketin

Cildin ihtiyaç duyduğu nem oranını korumak ve suyu cilt hücrelerinde tutabilmek için bol su tüketmek gerekir. Özellikle oruç tutarken günlük besin ve sıvı ihtiyacının karşılanması önem taşır.

Yorumunuzu bırakın