Bir arama yapın...

Haberler
Pırıl Pırıl Bir Cildin Formülü pH Dengesinde Gizlidir
24 Haziran 2023 Cumartesi

Pırıl Pırıl Bir Cildin Formülü pH Dengesinde Gizlidir

Bir içeriğin ne kadar asitli veya alkali olduğunu ifade eden pH değeri, sağlıklı bir cildin olmazsa olmazlarındandır. Her mevsim pırıl pırıl bir cilde sahip olmada pH dengesini korumak önemlidir. Çünkü pH dengesi ile cilt dış etkenlere karşı korunur. Cilt bariyeri onarılır ve nem seviyesi düzenlenmiş olur. Bunun için pH dengesini koruyan cilt bakım ürünlerini tercih edelim. Peeling yapmayı azaltalım. Cilde uygun temizleyiciler kullanalım.

Pırıl Pırıl Bir Cildin Formülü pH Dengesinde Gizlidir

pH Değeri Ne Kadar Olmalı?

Peki, sağlıklı bir cildin pH seviyesi hangi değerde olmalı? Uzmanlar sağlıklı bir cildin pH seviyesinin 4,5 ile 5,5 arasında olabileceğini ifade ediyor. Cildin pH dengesi bozulduğunda pek çok olumsuz sonuç ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar kuruluk, hassasiyet, iltihaplanma gibi belirtilerle kendisini gösterebilir. Cildin pH seviyesi çok yüksek veya çok düşük olmamalıdır. Böyle durumlarda cilt, bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı daha zayıf hale gelir. Sivilce, akne ve egzama gibi problemler baş gösterebilir.

pH Dengesi Nasıl Sağlanır?

Genç bir cilde sahip olmak için düzenli bakım şarttır. Bunun için öncelikle bakım ürünleri cilt tipine uygun olmalıdır. Cilt bakımının en temel ihtiyaçlarından biri de pH seviyesidir. Cildin pH seviyesini dengede tutmak neler yapmak gerekiyor? pH dengesini korumak için her şeyden önce cilt tipine özel tasarlanmış ürünler belirlenmelidir. Çünkü her cilt farklı bir pH değerine sahiptir. Bu yüzden cilde iyi gelecek ürünlerin seçimi ve düzenli kullanımı önemlidir.

Bazı Ürünlerden Kaçının

Bilinenin aksine ve toplumda yaygın bir şekilde kullanılan sabun gibi sert kimyasaldır ve cilde zarar verebilir. Ciltteki dokulara iyileştiren jel ya da köpüklerle cilt temizliği yapılabilir. Cildin pH dengesi için sert ve alkali ürünlerden kaçınmalıdır. Yüksek miktarda alkol veya salisilik asit içeren ürünler cilt problemlerine yol açabilir. Sıkılaştırıcılar ve tonikler cildin doğal yapısına iyi gelmeyebilir. Bunların yerine daha nazik temizleyiciler düşünülebilir.

Aşırı Peeling Yapılmamalı

Cildi ölü hücrelerden arındırmak için her zaman peeling seçeneği gündeme gelebilir. Ancak aşırı derecede peeling yapmak cilt sağlığından istenmeyen sonuçları doğurabilir. Sık sık peeling yapmak cildin doğal pH dengesini bozabilir. Ciltte tahriş veya iltihaplanma gibi bazı problemlere sebep olabilir. Peelingi abartıya kaçmadan haftada 1-2 kez cilde uygulanabilir.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Bol su içmek sağlıklı bir yaşamın gereklerinin başında yer alır. Yeterli su tüketmek diğer faydalarının yanında cildin doğal pH dengesini de korumaya yardımcı olur. Ayrıca su insan bedeninde biriken ödem ve toksinleri dışarıya atar. Işıl ışıl bir cilt görünümüne sahip olmak için su tüketimi ihmal edilmemelidir. Unutmayın ki cilt nemsiz kaldığında donuk, mat ve sağlıksız bir görünüme bürünür. Günde 2,5- 3 litre su içerek daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz…

Yorumunuzu bırakın