Bir arama yapın...

Haberler
Normal Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri
11 Kasım 2022 Cuma

Normal Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Normal ciltler, diğer cilt tiplerine göre daha sorunsuz ve bakımı daha kolay bir yapıdadır. Ancak cilt sorunlarının görülmemesi, normal ciltlerin bakıma ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Normal cilt tipine sahip olanlar, yağ ve nem oranını korumak için düzenli bir cilt bakım rutini uygulamalıdır. Aksi durumda cildin doğal yapısı zarar görebilir ve cilt sorunlarının görülme riski artar. Dew By SBG olarak normal ciltler için bakım önerilerini derledik…

Normal Ciltler İçin Bakım Önerileri

Cilt Bakımı

Normal ciltlere etkili bir bakım rutini yapabilmek için cildi dış faktörlerden koruyan ürünler seçilmelidir. Normal ciltlerdeki erken yaşlanma belirtilerinin en önemli nedenlerinden biri, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmaktır. Bu nedenle günlük cilt bakım rutini, güneş koruyucu etki gösteren ürünlerle desteklenmelidir. Normal ciltlerin bakım rutini için cildin nem ve yağ dengesini koruyacak ürünler tercih edilmelidir.

Temizleme

Normal ciltler için doğru bir temizleyici seçmek çok önemlidir. Yağlı ciltler için olan temizleyiciler kullandığınızda cildinizin nem dengesi, kuru ciltler için olan ürünleri kullandığınızda ise cildinizin yağ dengesi bozulabilir. Dolayısıyla kullandığınız yüz temizleyici ürünlerin cilt tipinize uygun olduğundan emin olmalısınız.

Kullanacağınız yüz temizleme jelinin yanı sıra, cildinizi sıkılaştırmak ve beslemek için tonik uygulayabilirsiniz. Normal ciltler için cildi rahatlatan, güçlendiren ve antioksidan içerikler barındıran tonikler tercih edilmelidir. Böylece cildin yağ ve nem üretimini kontrol altında tutulabilir.

Nemlendirme

Normal ciltler için nemlendirici olarak krem veya serum kullanılabilir. Cilt, sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kez nemlendirilmelidir. Nemlendirme, yüz temizleme jeli ve tonikten sonra cilde uygulanmalıdır. Nemlendirici serumlar, normalden kuruya dönük cilt tipi için uygun bir seçenektir. Cildiniz normalden yağlıya dönükse besleyici ve sıkılaştırıcı özellikteki nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Cilde nemlendirici uygularken yüzünüze masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.

Göz çevresi cilt dokusunu korumak ve güçlendirmek için göz çevresine uygun hazırlanan nemlendirici ürünler seçilmelidir. Göz çevresine yeterli nem takviyesi uygulanması, ince çizgi ve kırışıklık oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.

Maske ve Peeling

Yüz maskeleri ve peeling ürünler de cilt bakım rutininde yer almalıdır. Normal ciltlerin yağ ve sebum üretimi diğer cilt tiplerine göre daha dengelidir. Cilt yaklaşık 24 saatte bir yenilenir ve cildin en üst katmanında ölü hücreler birikir. Peeling ürünleri, cildi ölü hücreleri arındırmayı ve gözeneklerin tıkanmasını engellemeyi sağlar.

Yüz maskeleri ise cildin sağlıklı ve ışıltılı görünmesinin yanı sıra ihtiyacı olan nemin karşılanmasını amaçlar. Cildinize gece maskeleri uygulayarak yeni güne daha canlı ve yenilenmiş bir ciltle başlayabilirsiniz. Kullandığınız maskelerin cildinizin nefes almasını engellememesi ve cildi beslemesi önemlidir. Yüz maskeleri haftada 1-3 kez, temiz ve kuru cilde uygulanmalıdır.Normal Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yorumunuzu bırakın