Bir arama yapın...

Haberler
Nemlendirici Nedir ve Ne İçin Kullanılır?
18 Haziran 2023 Pazar

Nemlendirici Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Cilt bakım rutinimizin vazgeçilmezi olan nemlendiriciler su ve yağ bazlı içerikleri sayesinde cilt hücrelerimizin kendilerini yenilemesini sağlar. Hücre zarları gliko-protein yapısındadır. Hücrelerin içerisinde bulunan sıvının önemli bir bölümü su ve minerallerden oluşur. Hücrelerimiz su kaybettiğinde ise kırışıklıklar, sarkmalar ve elastikiyet kaybı gibi durumlar meydana gelir. Cildinizin dostu Dew By SBG çokça merak edilen “yüz nemlendirici ne işe yarar, nemlendirici çeşitleri, nemlendirici ne zaman sürülmeli” gibi soruları sizler için yanıtladı.

Nemlendirici Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Cilt Hücrelerinin Gençliğini Korumasında En Önemli Faktörler

  • Hücrenin kendi kolajenini koruyarak ve nefes alarak yaşamına sağlıklı biçimde devam edebilmesi
  • Hücrenin güçlü ve dirençli bir yapıya sahip olup, dışarıdan gelen serbest radikallerle mücadele edebilmesi
  • Hücrenin ihtiyaç duyduğu besinleri alabilmesi ve bunları kullanabilecek bir yapıya sahip olması

Nemlendiricilerin Önemi

Su bazlı nemlendiricilerin temel işlevi cilt hücrelerinin kolajen ve sıvılarını korumaktır. Yani su bazlı nemlendiriciler ciltte oluşan kırışıklıklara, cildinizin formunu bozan ve yaşlanmasına neden olan faktörlere karşı etkilidir.

Nemlendirici ürünler kullanılmadan önce derinlemesine bir cilt temizliği uygulanmalıdır. Eğer cildinize volkanik maske uygulamayı düşünüyorsanız, öncesinde Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Genellikle parlak ve canlı bir görünüm kazanmak için kullanılan nemlendiriciler aynı zamanda cildinizin elastikiyetini yeniden kazanmasını sağlar.

Zamanla kuruyan ve matlaşan bir cilt sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterecektir. Bu yüzden nemlendirici ürünler kullanmanız gerekir. Bu noktada cildinizin dostu Dew By SBG’nin Long Lasting Moisturizer (Uzun etkili nemlendirici) ürününü deneyebilirsiniz.

Kusursuz bir cilde sahip olmanın yolu doğru bir cilt bakımından geçiyor. Değişen hava koşullarına göre cilt bakım rutininizi güncellemenizde de fayda var. Soğuk kış aylarında cildinizin soğuk hava ve rüzgar karşısında kurumasını önlemek adına nemlendiricilere ağırlık verirken yaz aylarında güneş koruyucular yoğunlaşabilirsiniz. Uzmanlar hangi cilt tipine sahip olursanız olun herkesin nemlendirici ürünler kullanması gerektiği görüşünde. Çünkü her cildin neme ihtiyacı var. Su bazlı ve yağ bazlı olmak üzere iki gruba ayrılan nemlendiriciler içerisinde kendinize ve cilt tipinize en uygun olanını seçebilirsiniz.

Nemlendirici Kullanmak İçin 5 Neden

Cinsiyet veya yaş fark etmeksizin her insanın, her daim nemlendirici ürünlere ihtiyacı vardır. Cildimizin her zaman parlak, genç ve sağlıklı görünmesini isteriz. Cildin sağlıklı dokusunu uzun yıllar boyunca koruyabilmek için doğru bir cilt bakım rutini oluşturup, aksatmadan uygulamak gerekiyor.

İdeal cilt bakımı için yaş veya cinsiyet fark etmeksizin günde iki defa derinlemesine cilt temizliği yapmalısınız. Sonrasında cilt bariyerinizi bir tonik ile desteklemeli ve ardından cildinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız. Dew By SBG’nin Fresh & Firm Canlandırıcı Cilt Toniğine göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Makyaj yapmasanız bile gün içerisinde çevresel etkenlerden ötürü cilt gözeneklerinizde yağ, kir ve toz birikir. Tüm bunlar gözeneklerinizin tıkanmasına ve cildinizde sivilce, siyah nokta ve akne gibi kusurların oluşmasına yol açar. Gözeneklerinizi bu kalıntılardan arındırmak için cilt temizliğini ihmal etmeyin.

Unutmamak gerekir ki cilt temizleyici ürünler yüzde yüz oranında bir temizlik sağlamaz. Bu yüzden de toniklere ihtiyacımız vardır. Cilt tonikleri hızlıca nüfuz edip, etkili bir temizlik sağlamasının yanı sıra gözenekleri küçülterek pürüzsüz bir görünüm kazanmanıza da yardımcı olur.

Yağlı veya Karma Cilt Tipleri De Nemlendirmeye İhtiyaç Duyar

Bir cildin neme doymuş olması, çok sayıda problemi ortadan kaldırır. Buna karşın neme doymamış bir cildin yüzeyinde yaşlanma izleri erkenden ortaya çıkar ve çatlaklar meydana gelir. Cildimizin pürüzsüz ve yumuşak dokusunu koruyabilmesi için nem desteği büyük önem taşır. Bu yüzden yağlı, kuru veya karma cilt tipi fark etmeksizin herkes nemlendirici ürünler kullanmak durumundadır. Bu sayede yumuşak ve pürüzsüz bir doku kazanan cildiniz sağlıklı şekilde ışıldamaya devam eder. Yağlı cilt tipindeki insanların nemlendirici kullanmalarının gerekmediğini sanmaları yaygın şekilde yapılan bir hata niteliğindedir. Yağlı ciltler sebum emici özelliği bulunan, losyon formunda üretilmiş nemlendiriciler kullanmalıdır. Buna karşın kuru ciltler nemi daha iyi hapseden krem formundaki nemlendiricilerden faydalanabilir.

Pullanma ve Dökülme Sorunlarını Ortadan Kaldırır

Bilhassa kuru ciltli insanlar nemlendirici kullanarak pullanma ve dökülme sorunlarından kurtulabiliyorlar. Kuru bir cildin rahatlamasını sağlayan nemlendirici ürünler, yumuşak ve pürüzsüz bir doku kazanmanızı sağlıyor. Kuruluğun yol açtığı hassasiyetin ortadan kaldırılmasına destek sağlıyor.

Ciltteki Fazla Sebumu Gideriyor

Yağlı ve karma ciltler için nemlendiricilerin en önemli etkisi, fazla sebumun giderilmesi ve bu sayede cildinizde denge sağlamasıdır. Nemlendiriciler ciltteki fazla yağın emilmesini sağlar. Parlama problemini ortadan kaldırır. Akne ve sivilce gibi problemlerle mücadelede etkili olur.

İnce Çizgiler ve Kırışıklıklar Gibi Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir

Nem bakımından doygunluğa ulaşan bir cildin yüzeyi her daim canlı ve taze görünür. Gençliğinizi korumanızı ve zamanın ötesine taşımanızı sağlar. Doğru şekilde cildinizi nemlendirdiğinizde sağlıklı bir ışıltıya kavuşmanız kaçınılmazdır. Etkili şekilde cildini nemlendiren kişilerde ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtileri gecikir. Cilt elastikiyetini daha uzun süreler muhafaza edebilir. Cilt lekelerinin meydana gelmesine engel olur.

Cilt Bariyerinizi Güçlendirir ve Dış Etkenlere Kaşı Korur

Cildimiz gün içerisinde durmaksızın dış etkenlere maruz kalır. Bunlardan olumsuz etkilenmemek için güçlü ve dirençli bir cilt bariyerine ihtiyacımız vardır. Nemlendiriciler cilt bariyerimizi güçlendirerek dış faktörlere karşı savunmamız sağlar. Cildinizi nemlendirmeye ne kadar erken başlarsanız, gelecekte cilt sorunlarıyla o kadar geç karşılaşırsınız. Dew By SBG ile cildiniz ışıldasın, güzelliğiniz zamana yenik düşmesin.

Yorumunuzu bırakın