Bir arama yapın...

Haberler
Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımına Önem Verin
13 Mart 2023 Pazartesi

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımına Önem Verin

Cilt, her zaman bakıma ihtiyaç duyar. Özellikle mevsim geçişlerinde cilde verilmesi gereken önem artar. Soğuk kış aylarının yıpratıcı etkisiyle kuruyan cilde, sıcak havalar yaklaşırken doğru uygulamalar yapmak önemlidir. Dew By SBG olarak mevsim geçişlerinde cilt bakımının püf noktalarını sizler için derledik…

Soğuk ve sıcak havanın yanı sıra rüzgâr, nem ve UV ışınları da cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını hızlandırır. Soğuk hava, ciltte kuruluk ve akne gibi sorunlara yol açarken, sıcak hava da gözenek görünümünün artmasına ve yağ bezlerinin oluşturduğu salgı olan sebum üretiminin azalması gibi sorunlara neden olur. Mevsim geçişlerinde doğru ürünlerle yapılacak cilt bakımı cildin daha parlak görünmesini sağlar ve cildin yaşlanmasını geciktirebilir. Yapılan cilt bakımına düzenli biçimde devam edilmesi gerekir. Kışın azalan nemin cilde yeniden kazandırılması için cilt, kir ve ölü derilerden arındırılmalıdır.

Mevsim geçişlerinde cilt sorunlarının en az seviyeye düşürülmesi için temizleyici ürünler yeterli olmaz. Cilt ürünlerinde PH dengesi cildin kurumasına engel olacak, deriyi tahriş etmeden temizleyecek ve cilt tipine uygun olan krem, köpük, jel ya da akneli ciltler için üretilmiş temizleyiciler tercih edilmelidir.

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımına Önem Verin

Nemlendirici

Mevsim geçişlerinde özellikle kuru ciltler daha fazla nem ve suya ihtiyaç duyar. Bu süreçte tonik ve onarıcı kremler kullanılmalıdır. Cilt kuruluğu çoğu kişinin en sık rastladığı sorunlar arasında yer alırken, değişen hava sıcaklığı da cildin nem dengesini olumsuz etkiler. Dolayısıyla cilt bakım rutininde nemlendirici ihmal edilmemelidir.

Peeling

Kış aylarında cilt tabakası sertleşir. Sertleşen cilt tabakasının arındırılması için de mevsim geçişlerinde haftada bir kez peeling yapılmalıdır. Ciltteki ölü deriden kurtulmaya yardımcı olan peeling, cildin en üst tabakasını kısmen soyarken, cilt lekelerini de giderir. Peeling ile pürüzsüz bir cilt elde edilirken, cilt parlak ve canlı bir görünüme kavuşur.

Tonik

Tonik, soğuk havaların yıpratıcı etkisini azaltan uygulamalardan biridir. Makyajdan önce ve makyajı sildikten sonra kullanılan tonik, antiseptik özelliğe sahiptir. Tonikler, makyaj kalıntılarının ve hava kirliliğinin ciltteki olumsuz etkilerini yok eder. Ancak doğru kullanılmadığında beklenmedik sorunlara neden olabilir.

Güneş Kremi

Güneş ışınları ciltte lekelenmelere, deride kırışıklığa ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Dolayısıyla sadece yazın değil, her mevsimde dışarıya çıkmadan yarım saat önce güneş kremi sürmek gerekir.

Yorumunuzu bırakın