Bir arama yapın...

Haberler
Lekelerden Kurtulmak ve Işıl Işıl Bir Cilt İçin 10 Besin
7 Mart 2024 Perşembe

Lekelerden Kurtulmak ve Işıl Işıl Bir Cilt İçin 10 Besin

Herkes güzel, lekesiz ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak ister. Çoğu kişi, cildinin sağlıklı ve güzel görünmesi için çeşitli kozmetik ürünler ve cilt bakım yöntemlerini kullanır. Ancak güzel bir cilt için bakım ürünleri yeterli değildir. Beslenme alışkanlıkları da cildin görünümünde etkilidir. Peki, cildin ışıl ışıl olmasını sağlayan besinler hangileridir? Cildinizin dostu Dew By SBG, lekelerden kurtulmayı ve güzel bir cilde kavuşmayı sağlayan besinleri anlattı.

Lekelerden Kurtulmak ve Işıl Işıl Bir Cilt İçin 10 Besin

1) Avokado: Sağlıklı yağ barındıran avokado; lif, potasyum, magnezyum, E ve B vitamini ve folik asit bakımından zengindir.

2) Balkabağı: Balkabağında, cilt bakım ürünlerinde kullanılan çinko ve alfa-hidroksi asitler bulunur. Cildin yumuşamasına ve pH dengesinin sağlanmasına yardımcıdır. Çinko, yağ üretimini düzenleyen balkabağı, C vitamini ve karotenoidleri de içerir.

3) Yumurta: Yumurtada sağlıklı üreme sistemi, hormonal denge ve sağlıklı cilt için gerekli olan A, D, E, B3, B6 ve B9 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor ve potasyum gibi çok sayıda vitamin ve mineral bulunur.

4) Nar: Nar çekirdeği kolajen maddeler üretir ve cilt kökünde oluşabilecek hasarı engeller. Nar, cilt hastalıklarının iyileşme hızını artırır, C vitamini bakımından da zengindir. Nar kabuğundan yapılan ‘peeling’ cildin ışıldamasını sağlar.

5) Brokoli: Brokolide, cilt sağlığı için gerekli olan vitamin ve mineraller bulunur. Çinko, A vitamini, lutein, sülforafan ve C vitamini barındırır. Lutein oksidatif, cildi hasardan korurken, sülforafan da güneş ışınlarına karşı koruma sağlar.

6) Zeytin ve Zeytinyağı: Zeytin ve zeytinyağı, Omega-3 yağ asidi açısından zengindir. Omega-3 asitleri saç, deri ve tırnak sağlığı için önem taşırken, cildin nemli kalmasını da sağlar. Anti-oksidan görevi gören zeytin ve zeytinyağı, ciltteki tahrişleri ve kızarıklıkları azaltmaya yardımcıdır.

7) Kinoa: Kinoada yüksek miktarda lif bulunur. Düzenli tüketildiğinde, vücuttaki toksinleri temizleyerek, daha temiz cilt görünümüne yardımcı olur.

8) Karpuz: Karpuz, C vitamini bakımından zengindir. Ciltteki yaraların iyileşmesinde rol oynar. Parlak bir cilt için bol tüketilmesi gereken karpuz, kan dolaşımını da hızlandırır.

9) Ceviz: Cevizde esansiyel yağ asitleri, Omega-3, Omega-6 ve çinko bulunur. Çinko, cilt bariyerinin düzgün çalışmasını ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlar, bakteri ve iltihapla savaşır.

10) Karnabahar: Karnabaharda ‘histidin’ denilen güçlü bir amino asit bulunur. Bu amino asit, zararlı UV ışınlarının cildi tahrip etmesinin önüne geçer. Lif açısından zengin olan karnabahar; B6, C ve K vitaminleri, folat, fosfor ve magnezyum da içerir.

Yorumunuzu bırakın