Bir arama yapın...

Haberler
Leke Serumu Nedir ve Ne İçin Kullanılır?
13 Haziran 2023 Salı

Leke Serumu Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Zaman içerisinde farklı dış etkenlere bağlı olarak cildimizde hasar meydana gelebilir ve lekeler oluşabilir. Örnek vermek gerekirse cildimizin yeterli miktarda hava alamaması, güneşin zararlı ışınlarına fazlaca maruz kalması, cildin nemliliğini yitirip kuruması ve bunun neticesinde çatlakların oluşması gibi çok sayıda faktör, cildimiz üzerinde tahribat yaratabiliyor. Bu tahribatı gidermek ve cildimizi koruma altına almak için leke serumlarını kullanırız. Cildinizin dostu Dew By SBG, “leke serumu ne işe yarar, leke serumu nasıl kullanılır, leke serumu ne zaman kullanılır” gibi soruları sizler için yanıtladı.

Leke Serumu Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarının cilt üzerinde yarattığı hasar minimal seviyelere indirmemizi hatta tümüyle ortadan kaldırmamızı sağlar. İnsan cildi yapısı itibari ile bozulma ve lekelenmelere müsaittir. Ciltte meydana gelen lekeler sağlık açısından olduğu kadar estetik açıdan da önemli bir problem yaratırlar. Siz de cilt lekelerinizden şikayetçiyseniz Dew By SBG’nin Filtred Skin Leke Serumu’na göz atabilirsiniz.

Cilt Üzerinde Oluşan Lekeler

İnsan cildi üzerinde lekeler, çok farklı şekilde kendilerini gösterebilirler. En yaygın cilt lekelerini sıralamamız gerekirse sivilce ve akne lekeleri, yaşlanmaya bağlı lekeler, güneş ışınlarından kaynaklanan lekeler ve hamilelik sırasında oluşan lekeler…

Yaşlılık Lekeleri

Yaşımız ilerledikçe vücudumuz da bazı değişimler yaşar, deformasyona uğrar. Yer çekimi cildimizde sarkmalara yol açar. Eğer vücudunuzu gözlemlerseniz yaşlanmaya bağlı lekelerin farklı noktalarda oluşmaya başladığını görebilirsiniz.

Gebelik Lekeleri

Hamilelik sürecinde vücudunuzda çok sayıda değişim yaşanır. Bu süreçte yaşanan hormonal değişimler, tüm vücutta olduğu gibi ciltte de hasara yol açabilir.

Sivilce ve Akne Lekeleri

Cildimiz yapısı itibariyle dış kısımdan korunup güçlendirilirken içten de beslenmektedir. Maruz kaldığımız aşırı stres veya tükettiğimiz gıdalar akne ve sivilce oluşumuna neden olur. Bu sivilceler ve akneler bir gün geçse bile arkalarında lekeler bırakırlar. Leke serumları sivilce ve aknelerin cildimizde bıraktığı izlerle vedalaşmanın en etkili yolu.

Güneş Lekeleri

Güneşin zararlı ışınlarına doğrudan maruz kalmak, cildimizde hasar bırakır. Güneş koruyucu kullanmadığımızda cilt yüzeyinde güneş lekelerinin oluşması kaçınılmazdır. Bu lekelerden kurtulmak için de leke serumları en kolay çözüm.

Leke Serumunun Faydaları Nelerdir?

Leke serumları temel olarak cildinizin kaybettiği nemi yeniden kazandırır ve kurumasını önler. Cilt bariyerini güçlendirir ve lekelerin görünümünü giderir. Yeni lekelerin oluşmasını önler. Cildinizin alt katmanlarına hızlı şekilde nüfuz ettiği için son derece etkilidir. Sadece lekeleri gidermekle kalmayan leke serumu, cildinizi kırışıklık oluşumuna karşı da daha dirençli hale getirir.

Leke Serumu Nasıl Kullanılır?

Günlük yaşantımızda cilt lekeleri ile mücadele etmek için kullandığımız kremler ve diğer bakım ürünleri çoğu zaman yetersiz hatta işlevsiz kalabiliyor. Ancak cilt lekeleri ile mücadele için esas silahımız leke serumları. Cildimizin ihtiyaç duyduğu vitaminleri karşılamalı, cilt temizliğine özen göstermeli ve gün içerisinde en az iki litre su tüketmeliyiz. Genç, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilt için bu adımlar olmazsa olmaz nitelikte. Fakat tüm bunları uygulamanıza rağmen halen daha cildinizde lekeler varsa bu defa leke giderici serumlara başvurmanız gerekir. Dew By SBG Filtred Skin Leke Serumu, cildinizin gereksinim duyduğu bütün besinleri karşılayacak kapasitede üretilir. Siz de cilt bakımı ve nemlendiricilerin yetersiz kaldığı noktada lekelerden kurtulmak için Filtred Skin Leke Serumunu deneyebilirsiniz.

Leke Giderici Serum Ne Zaman Kullanılmalı?

Leke serumu kullanmanın herhangi bir dönemi veya yaşı olmadığını belirterek başlayalım. Vücudumuz gelişmeye başladığı günden itibaren aynı zamanda deforme olmaya da başlar. Gençlik evresinde bile neme ve bakıma gereksinim duyan cildimiz, bu ihtiyaçlarını karşılayamadığında deforme olur. Cilt serumları hayat boyu sivilceler, lekeler ve yaşlanma etkilerine karşı size destek olur. Leke serumları kullanmaya, cilt bakım ürünlerinden faydalanmaya ne kadar erken yaşta başlarsanız gelecekte yaşayacağınız deformasyon da o kadar yavaş ve geç gelecektir.

Leke Serumu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Piyasada satılan leke serumları içerisinde çok farklı bileşenler mevcuttur. Hangi leke serumunu seçeceğinize karar verirken içeriğinde alkol olup olmamasını gözetebilirsiniz. Alkol doğası itibari ile cildin nemini azaltır ve kurumaya meyilli hale getirir. Bu yüzden hali hazırda kuru cilt sorununuz varsa alkol içermeyen bir serum seçmelisiniz.

Leke Serumu Cilde Nasıl Uygulanır?

İlk olarak leke serumundan elinize az bir miktar damlatın ve elinizde ısınmasını bekleyin. Sonrasında aşağı ve yukarı yönde hareketlerle cildinize iyice yedirin. Bir yandan sarkmaları önlemek için cildinizi gerdirerek serumu yedirmeyi deneyin. Bu sayede zaman içerisinde lekelerinizin kaybolduğunu ve kırışıklıklarınızın görünümünün azaldığını göreceksiniz.

Yaz Aylarında Leke Serumu Kullanılır Mı?

Evet kullanılabilir. Yüzümüzde lekelerin en belirgin hale geldiği dönem yaz mevsimi. Güneşin etkisi altında kalan cildimizdeki kalıcı güneş lekeleri bu dönemlerde oluşur. Bu yüzden yaz aylarında kontrolü ele almamızda ve lekelere karşı erken müdahale etmekte fayda var. Yaz mevsiminde leke serumu kullanmak için uymanız gereken tek kural, cildinizi güneşten yüksek SPF ile korumak. Gündüzleri leke serumu sürüp sonrasında 50+ SPF güneş kremi kullanmak istemiyorsanız leke serumunu gece kullanabilirsiniz. Aksi taktirde leke serumları ve kremlerin içerisinde bulunan asitler, güneş ışınlarıyla birleştiğinde cildinizde yeni lekeler meydana getirebilir.

Yaz Aylarında Hangi Leke Karşıtı Ürünler Kullanılmalı?

Lekeleri açmak ve cildinizin renk tonlarını eşitlemek adına en etkili içerikler LHA, glikolik asit ve salislik asittir. Doğru oran ve miktarda kullandığınız taktirde bu asitler cilt bariyerinizi güçlü hale getirir. Koyu lekelerin görünümünü azaltır. Cildinizi tahriş etmeden lekelerinizden kurtulmak istiyorsanız bu asitlerin bulunduğu leke serumlarını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte niasinamid içerikli ürünler de seçebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın