Bir arama yapın...

Haberler
Kuru Ciltliler Bu Önerileri Unutmamalı!
28 Kasım 2023 Salı

Kuru Ciltliler Bu Önerileri Unutmamalı!

Kuru cilt; ciltte oluşabilecek yağ (lipit) eksikliği ve su kaybı olarak tanımlanır. Normal koşullarda cilt, suyu korumak için lipid bir tabaka üretir. Fakat kuru ciltlerde bu tabaka yetersiz kalabilir. Böyle durumlarda cilt dış etkenlere karşı daha hassas ve savunmasız hale gelebilir. Bundan dolayı ciltte; daha az esneklik, tahriş, kaşıntı, dokuda sertlik, kızarıklık, pul pul dökülme, ince çizgiler, gerginlik ve rahatsızlık hissi gelişebilir.

Kuru Ciltliler Bu Önerileri Unutmamalı!

Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Cilt kuruluğu; hatalı cilt bakımı, ileri yaş, genetik faktörler, nemsizlik, suyla aşırı temas, soğuk ve kuru hava, bazı cilt hastalıkları gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Kuru cilt; kontrol altına alınmadığında yaşam kalitesini etkiler ve daha hızlı yaşlanma etkilerine yol açabilir. Cilt kuruluğunu gidermek için öncelikle yeterli su tüketiminin yanı sıra bol sıvı ve lifli gıdalar alınmalıdır. Peki, bu yeterli mi? Çok kuru cilt halinde başka ne yapılabilir? Cildinizin dostu Dew By SBG, kuru cilt durumunda yapılması gerekenleri anlattı.

Cilt Kuruluğunun Tedavisi

Nemlendirin: Kuru ciltlerde en etkili güzellik formüllerin başında nemlendiriciler geliyor. Bilindiği üzere kuru ciltlerde tahriş veya kızarıklık düzeyi yüksektir. Bunu önlemek veya azaltmak için cilt kaliteli bir ürünle düzenli olarak nemlendirilmelidir. Bu uygulama esnasında kuru ve hassas bir cildin ihtiyacını karşılayan, daha az alerjik reaksiyona sebep olan (hipoalerjenik) bir nemlendirici ve yatıştırıcının kullanılmasına özen gösterilmelidir. Makyajdan önce cilt mutlaka nemlendirilmelidir. Fondöten öncesi kusursuz bir yüzey oluşturmak için nemlendirici bir yüz bazı tercih edilebilir.

Kuru Ciltler İçin Hazırlanmış Ürünleri Kullanın: Aslında bu yöntemi herkes biliyor. Ancak sık sık hatırlanması gereken bir prosedürdür. Kuru ciltler için özel üretilmiş bakım ve güzellik ürünlerinin seçimine dikkat edilmelidir. Aksi halde başvurulan ürün ciltte kuru bölgeleri ortaya çıkarabilir. Her birey makyajının belirgin görünmesini ister. Bu uygulama için kremsi ve likit fondöten, allık ya da göz farı ile eye liner düşünülebilir.

Dayanıklı Formüllerden Uzak Durun: Gün boyu makyajın taze kalması hedeflenebilir. Bunun için dayanıklı makyaj ürünleri tasarlanabilir. Ancak kuru ciltler için bu kural geçerli değildir. Uzun süreli ya da dayanıklı içerikler cilt üzerinde kurutucu etki oluşturabilir. Dolayısıyla bu tarz ürünlerden çekinmek yararlı olacaktır.

Ölü Derileri Temizleyin: Cildi nemli tutmak kadar ölü derilerden arındırmak da önemlidir. Bu aynı zamanda genç bir cilde sahip olmanın ve kalıcı makyajın da gereklerindendir. Cilt tipine uygun haftada bir hijyen planlanabilir. Böylece ciltteki pul görünümü ortadan kalkar ve daha kaliteli makyaj fırsatı elde edilir.

Tahriş Edici Maddelerden Kaçının: Cildi tahriş edebilecek ürünlere karşı duyarlı her zaman davranmalı. Bazen farkında olmadan rutin bakımı sırasında cildi tahriş eden içerikler olabilir. Buna örnek olarak yayın kullanılan sabun ve sülfat verilebilir. Benzer şekilde alkol, mentol, nane ve okaliptüsün de kuru ciltleri tahriş ettiğini akıldan çıkarmamak gerekir. Güzellik ürünleri seçiminde bilinçli davranmalı ve etiketler iyice incelenmelidir.

Yorumunuzu bırakın