Bir arama yapın...

Haberler
Kuru Cilt Nedir? Bakım Önerileri
3 Aralık 2022 Cumartesi

Kuru Cilt Nedir? Bakım Önerileri

Piyasadaki çoğu nemlendirici cildiniz üzerinde etkili olamıyor ve yıkadığınız anda cildiniz kuruyup pul pul dökülmeye başlıyorsa bu kuru cilt tipine sahip olduğunuz anlamına gelir. Peki kuru ciltle nasıl başa çıkılır? “Kuru ciltler için tavsiyeler, cildim çok kuru, evde ne yapabilirim, kuru ciltler için en iyi bakım önerileri” gibi soruların sıkça sorulduğu şu günlerde cildinizin dostu Dew By SBG’den ilaç gibi bir yazı…

Kuru ciltler için bakım yapmayı zahmetli hale getiren en önemli unsur, nemini yitiren ve adeta çorak topraklar gibi çatlayan cilt yüzeyinin aynı zamanda son derece hassas hale gelmiş olmasıdır. Hassas ciltler diğerleriyle kıyaslandığında daha çok kuruma eğilimlidir. Çoğunlukla yanlış cilt bakımı kurumaya yol açar. Sebum sıvısının meydana getirdiği doğal koruma zırhından mahrum kalan kuru ciltler, zararlı dış etkilere karşı daha savunmasız bir haldedir.

Kuru Cilt Nedir? Bakım Önerileri

İÇİNDEKİLER

Cilt Neden Kurur?

Cilt tipiniz üzerinde belirleyici olan iki ana bileşenden ilki genetik miras, ikincisi ise çevresel faktörlerdir. Cildinizin kurumasına sebep olan ve en sık tekrarlanan cilt bakım hatalarını ve de kötü alışkanlıkları sıralamak gerekirse:

 • Sert peeling uygulamaları,
 • Sıcak su ile ve uzun süreli alınan duşlar,
 • Beslenme rutininde yapılan hatalar. Dengesiz ve yetersiz beslenme,
 • Güneşin zararlı ışınlarına fazlaca maruz kalmak,
 • Kozmetik ürünlerinin yanlış kullanımı,
 • Gün içerisinde yeterince su tüketmemek,
 • Sigara ve alkol kullanmak,
 • Klima gibi ortamın nem seviyesini düşüren cihazlara uzun süreler boyunca maruz kalmak.

Yukarıda sıraladığımız hatalardan hiçbirini yapmadığınız halde cildiniz kuru ve hassas olabilir. Bu genetik faktörlerden ötürüdür. İster genetik ister çevresel faktörlerden kaynaklansın, doğru bakım ve tedavi metotları ile kuru cildinizi rahatlatıp nemliliğini arttırmanız mümkün. Bu noktada ilk adımımız cildinizin ne seviyede kuru olduğunu anlamak olacaktır.

Çok Kuru Cilt

Çok kuru ciltlerde T bölgesi de dahil, yüzün tamamı kurudur. Kaşıntı, kızarıklık ve gerginlikten ötürü ciltte çatlaklar oluşur. Erkeklerde kadınlara kıyasla daha sık karşılaştığımız çok kuru cilt tipi kadın bireylerde egzama ve benzeri hastalıkların ardından gelişir. Nemlendirici ürünlerin yeterince sonuç vermediği kronik bir cilt sorunudur.

Kuru Cilt

Sebum sıvısından yoksun ve zaman zaman pullanma eğilimi gösteren, kendi kendisini nemlendiremeyen ciltlere kuru cilt tipi diyoruz. Bu evrede cildin doğru bakım ürünleri ile nemlendirilmesi sonuç verir. Ancak yıkandığında diğer ciltlere oranla daha hızlı kurumaktadır.

Düşük Karma Cilt Özelliği Gösteren Kuru Cilt

Yanlış cilt bakım uygulamalarının ardından karma cilt tipinden kuru cilt tipine dönüşen bu türde T bölgesi az miktarda da olsa nemli iken yanakların kuru olduğu gözlenir. Erkek bireylerde tıraş olma alışkanlığından ötürü ortaya çıkar.

Mevsimsel Kuru Cilt

Karma, normal ve hatta yağlı ciltler bile mevsimsel veya dönemsel olarak kuruyabilirler. Özellikle mevsim geçişi dönemlerinde bu durumla karşılaşırız. Kışın dudaklar, eller ve burun her ciltte kurumaya meyillidir. Cildinizin nedensizce, belirli periyotlar dahilinde ve geçici şekilde kuruması mevsimsel cilt kuruluğu olarak tanımlanır.

Erkeklerde Cilt Kuruluğu

Cilt kuruluğu sorunu en az kadınlar kadar erkekler içinde çok rastlanılan bir cilt problemidir. Her gün tıraş olma rutini olan erkekler bu tehditle karşı karşıyadır. Çoğu erkek bireyde nemlendirici ürünler kullanma alışkanlığı zayıf olduğu için cildinde pul pul dökülme durumu yaşanır. Erkek bireyler için cilt kuruluğu ile mücadele yöntemlerini sıralamamız gerekirse:

 • Traş kremi seçerken cildinize uygun ve yumuşak kremlere öncelik verin.
 • Nemlendirici özelliği bulunan bir tıraş losyonu kullanın.
 • Tıraştan önce ve sonra doğal yağlar veya su bazlı nemlendiricilerle cildinize bakım yapın.
 • Tıraş sırasında ve sonrasında fazla sıcak suya maruz kalmayın.

Kuru Cilt İçin Ne Yapmalı?

Esnek ve nemli bir cilde sahip olmak için atılması gereken ilk adım cildin rahatlığını sağlamak olacaktır. Her türlü bakım ve uygulamadan önce cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Nemlendirme uygulanmadan yapılan peeling işlemleri kuru cilde zarar verir. Pul pul dökülmekte olan cildinizi ölü deri hücrelerden arındırırken tahriş etmemeliyiz.

Evde Kuru Cilt Bakımı İçin 4 Püf Noktası

Kuru Cilt Nasıl Temizlenir?

Ölü deri hücreleriyle kaplı ve pul pul dökülen kuru cildinizi keselemek, fırçalamak ve peeling gibi yöntemlerle temizlemeye çalışmak en büyük hatalardan biridir. Köpük veya yüz yıkama jeli gibi ürünler kullanmak daha doğru bir seçenektir. Su bazlı kremler ve losyonlar kullanmak, nazik masaj hareketleriyle cildinizi ovup ardından ılık su ile yüzünüzü yıkamak iyi bir temizlik yöntemidir. Doğal yağlar barındıran cilt temizleme ürünlerini de kullanabilirsiniz. Cildinizin dostu Dew By SBG’nin uzun etkili nemlendiricisi Long Lasting Moisturizer’i de deneyebilirsiniz.

Kuru Cilt Peeling

Kuru ciltlere peeling uygulamadan önce cildi temizlemiş ve nemlendirmiş olmanız gerekir. Kahve, karbonat gibi maddeler ne yazık ki kuru ciltler için uygun peeling bileşenleri değildir. Bunun yerine bal ve yoğurt içeren yumuşak karışımları tercih etmelisiniz.

Kuru Cilt İçin Nemlendirme

Ölü deri hücreleri cildimizi yeterince nemlendirmemizin önündeki en önemli engeldir. Epidermisi kaplayan ölü deri hücreleri nemlendiricilerin cildinize nüfuz etmesine engel olmaktadır. Nemlenemeyen cilt de hızlıca kurumaktadır.

 • İki evrede su bazlı solüsyon ve doğal yağ ile ovalayarak temizledikten sonra nemlendirici bakım ürünlerini uygulamaya geçebilirsiniz.
 • Nemlendirme işlemini geceleri uygulayın.
 • Hyaluronik asit içeren nem serumlarından faydalanın.
 • Yaz kış fark etmeksizin güneşin zararlı etkilerinden korunmanızı sağlayacak güneş kremleri kullanın.

Kuru Ciltler İçin Maske Uygulaması

Maske kuru ciltler için işe yarayan ve son derece pratik uygulamalardan biridir. Nem maskelerini hafta içerisinde iki defa uygulayarak cildinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Kuru Ciltlere Hangi Yağlar İyi Gelir?

Kozmetik sektörü için son yıllarda doğal içerikler giderek önem kazanıyor. Doğal cilt bakım yağları da son zamanlarda yeniden popüler hale gelmiş durumda. Tarihten bu yana çiçek ve otlardan elde edilen yağlar güzelliğin sırrı olarak görülmüştür. Ancak hangi yağı nasıl kullanacağınız önemlidir.

 • Doğal yağları sürüp ardından güneşe çıkmamak ve geceleri kullanmak önemlidir.
 • Gözenek tıkama durumuyla karşılaşmamak için yüz bölgesine uygun yağlar seçmek gerekir.

Kuru ciltler için kullanılabilecek doğal yağlardan bazıları şunlardır:

 • Jojoba Yağı
 • Skulent Yağı
 • Ayçiçeği Yağı
 • Maracuja Yağı

Kuru Ciltler İçin Beslenme Tavsiyeleri

Cilt bakımında beslenme alışkanlıkları en az kullanacağınız bakım ürünleri kadar etkili ve belirleyicidir. Mineral, yağ, vitamin ve su dengesini sağlayacak biçimde beslenirsek eğer cildimizin daha sağlıklı hale gelmesi kaçınılmazdır. Peki hangi besinler kuru ciltler için tavsiye edilir?

 • Ayçiçek Çekirdeği
 • Yeşil Yapraklı Sebzeler
 • Tatlı Patates
 • Avokado
 • Soğuk Su Balıkları
 • Bitter Çikolata
 • Kabak Çekirdeği

Çinko, magnezyum, omega, A ve E vitamini açısından zengin besinlerin cildimizin nem tutabilme kapasitesini arttırdığını unutmamak gerekir. Kakao benzeri antioksidanlar ciltten toksik maddeleri uzaklaştırmasını sağlar. Ancak tüm bunların olabilmesi için en temel gereksinim sudur. Herkesin günde iki litre su içmeye özen göstermesi gerekir.

Yorumunuzu bırakın