Bir arama yapın...

Haberler
Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilir ?
23 Ağustos 2022 Salı

Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilir ?

Kuru cilt; nemini kaybetmiş, canlılığı ve parlaklığını yitirmiş ciltlerdir. Diğer cilt tiplerine göre bakımı zor olan ve özen isteyen kuru ciltler, genellikle yanlış bakım nedeniyle kurur. Kuru ciltler, ciltteki yağ bezleri tarafından salgılanan sebumun koruma kalkanından mahrum olduğu için dış etkenlere karşı savunmasız kalarak hassaslaşır. Kurumaya yatkın olan kuru ciltler dökülme, kızarıklık, kaşıntı ve tahriş gibi sorunlara neden olur. Özellikle yüz bölgesinin kuru olması, sağlıksız ve cansız bir görünüme sebep olurken, kırışma, sarkma ve erken yaşlanmaya da yol açar. Peki cilt neden kurur, kuru cilt bakımı nasıl yapılır, yüz nasıl nemlendirilir? Doğal ve yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünleri ile daha genç görünmeyi sağlayan Dew by SBG, sağlıklı bir cilt için yüz nemlendirme yöntemlerini sizler için derledi…

Yaz Aylarında Cilt Tipine Göre Bakım

Cilt Neden Kurur?

Cildi kurutan pek çok dış etmen vardır. Bunlardan en önemlileri; sıcak su ile uzun süren duş ve yanlış kozmetik ürünlerdir. Cildin kurumasını önlemek için ılık suyla duş almak ve duştaki süreyi kısa tutmak gerekir. Yoğun nem sağlayan nemlendiriciler ve doğru kozmetik seçimi de önemlidir. Sert peelingler, gün içinde yeterli su tüketmemek, yetersiz beslenmek, güneş ışığına uzun süre maruz kalmak, klimalı ortamda uzun süre kalmak da cildi kurutur.

Cildiniz Ne Kadar Kuru?

Cildi nemlendirmek için öncelikle hangi seviyede kuruluk olduğunu bilmek gereklidir.

  • Çok kuru cilt: T bölgesi de dahil yüzün tamamı kurudur. Ciltte kızarıklık ve kaşıntıdan dolayı çatlaklar oluşabilir.
  • Kuru cilt: Sebum sıvısı az olduğu için ciltte pullanma olur. Yıkanan yüz hemen hızlı şekilde kurur.
  • Karma cilt özelliği gösteren kuru cilt: Cilde yapılan yanlış bakımdan dolayı ortaya çıkar. T bölgesi, yüzün diğer bölgelerine göre az olsa nemlidir.
  • Mevsimsel kuru cilt: Mevsimsel kuruluk, yağlı ciltlerde bile görülebilir. Kışın el, burun kenarı ve dudaklar tüm cilt tiplerinde kuruyabilir. Mevsimsel cilt kuruluğu, sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkar.

Kuru Cilde Ne İyi Gelir?

Kuru cildin temizleme ve nemlendirmesinde argan yağı, sukulent yağı, jojoba yağı ve maracuja yağı gibi yağları içeren ürünler tercih edilmelidir.

Dew By SBG marka Long Lasting Moisturizer uzun etkili nemlendirici, formulasyonundaki kıymetli sabit yağlar, bitki ekstreleri, vitamin, hyaluronik asit ve aromatik uçucu yağlar ile cildi uzun süre nemli tutar, ince çizgilerin derinliğini hafifletir, cildin parlak ve gergin görünmesine yardımcı olur. İçeriğindeki argan yağı ile cildi yumuşatır, besler ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

Cildin kurumasını önlemek için beslenmeye de dikkat edilmelidir. Bu nedenle beslenme programına tatlı patates, avokado, ayçiçeği çekirdeği, yeşil yapraklı sebzeler, kabak çekirdeği, bitter çikolata, soğuk su balıkları eklenmelidir.

Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Nemlendiriciler, cildin kurumasına engel olur ve nemi hapsederek cildin nemli kalmasını sağlar. Yüzü nemlendirirken dikkat edilmesi gereken adımlar şunlardır:

  • Cildi temizlemek için hassas yıkama jeli kullanılmalı, ılık su ile cilt durulanmalıdır.
  • Ardından cilt üzerine tonik uygulanmalı, hyaluronik asit içeren nemlendiriciler tercih edilmelidir.
  • Gün içinde bol su tüketmek, güneş kremi kullanmak, sağlıklı beslenmek de cildin nemlenmesinde önemlidir.
Yorumunuzu bırakın