Bir arama yapın...

Haberler
Kolajen Hakkında Bilinmeyenler
26 Aralık 2022 Pazartesi

Kolajen Hakkında Bilinmeyenler

Kolajen, kemikleri güçlendirmek ve cilde yapı kazandırmak gibi işlevleri üstlenir. Gençlik ve cildin diriliğinde de kolajen rol oynar. Peki, kolajenin vücuda etkileri nelerdir? Kolajen miktarı nasıl artırılır, takviyeler işe yarar mı? Dew By SBG, kolajen hakkında merak edilenleri sizler için derledi....

Kolejen cilt, kemikler, kas ve bağ dokuları için hayati öneme sahip bir tür proteindir. Vücutta en bol bulunan bu proteini vücut kendisi üretebilir ya da dışarıdan besinlerle alır. Yaş ilerledikçe kolajen üretimi yavaşlar. Sağlıksız beslenme de kolajen üretimine olumsuz etki edebilir. Örneğin, C vitamini, kolajen üretimi için oldukça önemlidir ve günlük C vitamini ihtiyacı karşılanmadığında kolajen üretimi de yavaşlar. Kolajen üretiminin azalması cildin dolgunluğunu kaybetmesine, nem dengesinin bozulmasına ve kırışıklık oluşumunun hızlanmasına yol açar.

Kolajen Hakkında Bilinmeyenler

Kolajen, Tüm Vücuda Etki Eder

Yüksek kolajen miktarının, kemikleri daha yoğun hale getirmeye yardımcı olduğu biliniyor. Dolayısıyla kemiklerin yoğunluk kaybettiği ve kolayca kırılabilir duruma geldiği ileri yaşta kolajenin önemi daha da artıyor. Kolajenin yararları şöyle sıralanabilir:

  • Kaslar, kemikler, saç, cilt ve tırnaklar için faydalıdır.
  • Kalbi güçlendirir, kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Cildin elastikiyetini iyileştirir ve sarkmalara etki eder.
  • Selüliti azaltır.
  • Eklem ağrılarının azalmasında yardımcıdır.
  • Tokluk hissini artırarak, kilo kontrolünde rol oynar.

Kolajen Üretimi Nasıl Artırılır?

Kolajen üretimini arttırmanın en iyi yolu sağlıklı beslenmedir. Kemik suyu, narenciye çeşitleri, balık, yumurta gibi kolajen üretimini destekleyen besinler tüketilmelidir. C vitamini ve amino asitler de kolajen üretimini arttırır. Kırmızı biber, lahana, brokoli, çilek gibi yiyecekler C vitamini açısından zengindir.

Cilt masajları ve ağırlık kaldırma da cildin kolajen üretimini destekler. Ayrıca kolajen üretimi için günde en az 7 saatlik uyku gereklidir.

Kolajen Takviyesi

Kolajen takviyeleri son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Ancak bazı bilim insanları kolajen takviyelerinin ideal şekilde emilebildiğini ve işe yaradığını belirtirken, bazıları bu takviyelerin parçalanmış ve hidrolize durumda olduğu için vücut tarafından yeterli şekilde emilemediğini söylüyor.

Araştırmalar ise henüz yeterli seviyede değil ancak yapılan bazı araştırmalar, kolajen takviyelerinin kuruluğu azalttığını, elastikiyetini iyileştirdiğini ve cildin yaşlanmasını yavaşlattığını gösteriyor.

Kolajen Takviyesi 8 Haftada Etkisini Gösteriyor

Kolajen, cilde hücresel boyutta etki ettiği için 4-8 hafta olan hücre yenilenme süreciyle yakından ilgilidir. Alınan kolajen miktarı arttırıldığında veya kolajen takviyesi alındığında ciltte bir iyileşmenin gözlemlenebilmesi için bu sürenin geçmesi gerekir.

Ayrıca kolajen takviyesi kilo almaya neden olmadığı gibi, uygun diyet ve egzersizle birlikte kilo verme yolculuğuna destek olabilir.

Yorumunuzu bırakın