Bir arama yapın...

Haberler
Kışın Cilt Kurumasını Önlemenin Yolları
4 Şubat 2023 Cumartesi

Kışın Cilt Kurumasını Önlemenin Yolları

Soğuk hava ve düşük nem, kış aylarında cildin kurumasına neden olur. Nemlendirici kullanmak kuruluğu önlemeye yardımcı olsa bile tek başına yeterli olmaz. Cilt bariyerinde hasarı engellemek için özel önlem alınması gerekiyor. Dew By SBG, kış aylarında cilt kurumasını önleyecek ipuçlarını sizler için derledi.

Kışın Cilt Kurumasını Önlemenin Yolları

Nem Desteği

Kış aylarında cilt daha fazla kuruyacağı için daha fazla nem desteğine ihtiyaç duyar. Cilt kuruluğunu engellemek için bol su tüketilmelidir.

Alkol içeren ürünlerin kullanımı, ciltteki kuruluğu arttırabilir. Kuru ciltlerde tonik ve alkol içeren ürünlerden kaçınılmalıdır. Kullanılan nemlendirici kremlerin gliserin, vazelin, üre, laktik asit ve hyaluronik asit içermesi gerekir. Ayrıca dudaklardaki kuruma ve çatlamalar için de nemlendirici ürünler kullanmak gerekir.

Tam Vücut Bakımı

Cildin kurumasını önlemek için duşta sıcak su yerine ılık tercih edin. Haftada 2-3 defa mutlaka bütün vücudunuzu nemlendirin. Duş sırasında peeling ya da kese yapmak yerine hafif, kurutmayan bir vücut temizleyici ya da duş jeli kullanın. Doğal vücut yağı ile cildinize masaj yapın. Nemlendirici el ve ayak kremleri kullanın.

Cildi koruyan ve kışın doğal bariyer işlevi gören yağ ve su oranının soğuk havalarla birlikte bozulması sonucu cilt kurumaya ve matlaşmaya başlar.

Sağlıklı bir cilt için bakım kadar uyku dengesi de önemlidir. Uyku saatlerinin ve düzenli uykunun, cilt yenilenmesinde ciddi etkileri vardır. Cilt yenilenmesinin en yüksek seviyede olduğu saatler 23.00 ve 03.00 arasıdır. Dolayısıyla bu saatler arasında uyumaya özen göstermek önemlidir.

Koruyan ve Besleyin

Soğuk havada cilt kurur, nemini yitirir ve elastik lifler kaybolmaya başlar. Güneş ışınları, etkisiz görünse de lekelenmeye neden olabilir. Bu nedenle sadece yaz aylarında değil, kışın da güneş koruyucular kullanılmalıdır. Güneş koruyucu seçilirken, kimyasal filtrelerin yanında fiziksel filtresi olmasına dikkat etmek gerekir.

Ayrıca tüketilen besinlere de özen gösterilmelidir. Kış aylarında vücut direncini artıracak vitamin ve mineraller alınmalıdır. A, C, E vitaminleri ile selenyum ve çinko gibi vitaminlerle takviye yapılmalıdır.

Yorumunuzu bırakın