Bir arama yapın...

Haberler
Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri
28 Ekim 2022 Cuma

Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Karma ciltler, kuru ve yağlı cilt tiplerinin özelliklerini bir arada barındırır. Karma cilt tipine sahip kişilerin yüzlerinin T bölgesinde yağlanma oluşurken, kalan bölgelerde kuruluk ve gerginlik hissi yaşanır. Dolayısıyla karma cilt tipine sahip olan kişiler, doğru ve etkili bir cilt bakım rutini oluşturmakta zorlanabilir. Ancak doğru bir cilt bakımı uygulandığında cilt sorunlarının önüne geçilerek, sağlıklı ve canlı bir cilde kavuşulabilir. Dew By SBG olarak karma ciltler için bakım önerilerini derledik…

Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Cilt Bakımı

Tüm cilt tiplerinde olduğu gibi, karma ciltlerin de nem ve mineral takviyesine gereksinimi bulunur. Karma cilt, yağlanma sorunuyla karşı karşıya olduğu için, cilt temizliği önemli bir adımdır. Cildin düzenli şekilde temizlenerek epidermis tabakasında biriken ölü hücrelerden arındırması ve gözeneklerinizde biriken kir ve yağ kalıntılarının ortadan kaldırılması gerekir. Günlük kullanılacak ürünlerin yanı sıra haftada 1-3 kez peeling ve yüz maskeleri uygulanmalıdır.

Bakım Rutini

  • Karma cilde sahip kişilere, cildin kuru ve gergin bölgeleri zarar görebileceği için yağlı ciltler için olan cilt bakım ürünlerini kullanması tavsiye edilmez.
  • Gözeneklerin temizlenebilmesi ve cildin nefes alabilmesi için makyaj temizliği ihmal edilmemelidir.
  • Günlük yüz temizleme rutini için de karma ciltlere uygun yüz temizleme jelleri ve köpükler kullanılmalıdır.
  • Düzenli aralıklarla karma ciltler için peeling ürünleri uygulanmalıdır.
  • Karma cilt tipine uygun bir nemlendirici seçilmelidir.

Yüz Temizleyici

Karma ciltlere uygun yüz temizleyici ürünler, ciltteki kir, yağ ve makyaj kalıntılarını yok eder ve cildin oksijen alışverişini daha sağlıklı bir şekilde sürdürmesini sağlar. Karma ciltler için olan yüz temizleyiciler, cildin fazla miktarda üretilen sebum kalıntılarından da arınmasını sağlar ve parlamasını önler. Ayrıca cildi yatıştırmak ve ferah bir his için de etkilidir.

Tonik

Yüz temizleyici ürünler, gözeneklere derinlemesine nüfuz edemeyebilir. Tonikler, ise kir ve yağ kalıntılarından arındırılan gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Düzenli tonik kullanıldığında cilt daha sıkı, ışıltılı ve canlı bir görünüme kavuşacaktır. Tonikler cildi besleme ve nemlendirme açısından da etkilidir.

Yüz Maskesi ve Peeling

Yüz maskeleri ve peeling ürünlerinin haftada 1-3 kez kullanılması önerilir. Peeling ürünleri, cildin epidermis tabakasında biriken ölü hücrelerin arındırılmasını, cildin kendini yenileme sürecinin hızlandırılmasını sağlar ve ciltteki sebum üretimini kontrol altına alır.

Yüz maskeleri ise, cilde tek seferde yoğun ve güçlü bir bakım uygulamayı sağlar. Cilt maskesinin etkileri ve kullanım şekilleri kullanılan ürüne farklılık gösterebilir.

Nemlendirici

Her cilt tipinin nem takviyesine ihtiyacı vardır. Nem ihtiyacı karşılanmayan bir cildin yağ ve sebum üretimi dengesi bozulur, kuruluk ve pullanma sorunları yaşanabilir. Ciltteki kuruluk, kırışıklıkların artmasına yol açar. Karma cilt tipine sahip kişilerin cildin yağ dengesini korumak için nemlendirici kullanması gerekir.

Yorumunuzu bırakın