Bir arama yapın...

Haberler
Kafeinin Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
14 Ekim 2023 Cumartesi

Kafeinin Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

“Kırk yıl hattı olan” kahve, lezzetinin yanı sıra enerjik bir yaşama katkısıyla yoğun şekilde tercih ediliyor. Pek çok kişi sabah saatlerinde kendine gelmek için güne kahve içerek başlar. Doğru zamanda ve aşırıya kaçmadan tüketildiğinde bireye motivasyon aşılayan, zihni açarak iş performansını ve odaklanmayı artıran kahvenin çok sayıda faydaları bulunuyor. Metabolizmayı hızlandıran ve psikolojik olarak rahatlatıcı etkililere sahip kahve, aynı zamanda sağlıklı bir cilt güzelliği içinde vazgeçilmez değerdedir. Kokusu ve aromasıyla hayatta keyif veren kahvenin içeriğinde yer alan kafeinin, pek çok faydasından söz edilebilir. Cildinizin dostu Dew By SBG, kafeinin cilt üzerindeki etkilerini anlattı.

Kafeinin Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Doğal Bir Antioksidandır

Muhtevasındaki yararlı bileşenler sayesinde genel olarak bireyin sağlık durumunu iyileştirmeye yardımcı olan kahve, zihni uyandırır ve enerji seviyesini yükseltir. Her zaman her yerde severek içilen kahvede yer alan kafein, doğal bir antioksidan olarak cildi serbest radikallerin yol açtığı hasarlardan korur. Hastalıklar üzerindeki olumu tesirleri açısından sıklıkla bilimsel araştırmalara konu olan kahve, cilt ve vücut bakımlarına yönelik uygun bir alternatiftir.

Cilt Bakım Ürünlerinde Kullanılıyor

Yüz maskelerinden, gözaltı serumlarına, nemlendiricilerden, vücut yağlarına kadar birçok farklı bakım üründe başvurulan kahve, sıkılaştırıcı ve yağ yakıcı özelliği dolayısıyla selülit kremlerinde, jellerde ve inceltici güzellik çeşitlerinde değerlendiriliyor. Kahve, metabolizmanın çalışmasını yükseltir. Böylece vücutta yağ yakma seviyesini hızlandırır. Özellikle fazla kilolarından kurtulmayı isteyenlerin bu amaçlarına ulaşmasına yardımcı olur. Kahve sade olarak tüketildiğinde sıfıra yakın kalorisiyle “zayıflama diyeti” olarak ideal bir seçenek olabilir.

Kafeinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Peki, vitamin ve mineraller bakımından zengin bir besin olan kafeinin cilt üzerindeki etkileri nelerdir? İçeriklerinde kafein barındıran cilt bakım ürünleri şu faydaları sunar: Cilde ilave performans sağlar. Güneşin zararlı ışınlarına karşı korur. Kan akışını hızlandırır. Bu şekilde göz çevresindeki koyu halkaların azalmasına katkı verir. Cildi canlandırır, yorgun görünümü azaltır ve daha genç bir çehre elde edilir. Peeling olarak da düşünülebilir. Söz konusu uygulamayla cilt ölü hücrelerden arındırılır. Derideki gözenekler küçültür. Böylece cildin sıkılaşmasını destekler.

Kalıcılığı Ne Kadar Sürer?

Her şeyden önce kafeinin, cilt sorunlarını uzun dönemde çözmediğini bilmek gerekir. Dünden bugüne yaşam alanlarının en popüler içeceklerinden biri olan kahveden beklenen seviyede yararlanmak için kafein içeren ürünlerin yanında cildin başka ürünlerle de beslenmesi gerekir.

Cilt Yapısına Göre Kullanılmalı

Bu arada hassas ciltler kafeine tepki gösterebilir. Kan akış hızını artıran bu içerik, kızarıklığa sebep olabilir. Kafein içeren cilt bakım ürünlerini kullanmadan önce küçük bir test yapılabilir. Az miktardaki ürün cilde sürülerek olası reaksiyonlar gözlemlenebilir. Ciltte bir kızarma veya tahriş görülmediği takdirde cilt bakım rutinine dahil edebilir.

Yorumunuzu bırakın