Bir arama yapın...

Haberler
Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri
3 Kasım 2022 Perşembe

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hassas cilde sahip kişiler cilt bakımı yaptırırken dikkat etmeli. Çünkü hassas ciltler bazı bakım ürünlerine kızararak, yanarak ya da karıncalanarak tepki verir. Cilt zaman zaman kuruyup kaşınır ve pul pul dökülür. Ancak hassas ciltler için özel bir cilt bakım rutini ile cildin duyarlılık belirtilerinden kurtulmak mümkün. Etkili cilt bakım ürünleri ile bilinen Dew By SBG, hassas ciltler için bakım önerilerini sizler için derledi…

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Cilt Neden Hassaslaşır?

Hassas ciltlerin stratum korneum tabakasında, yani en dışta kalan yüzeyinde sinirler, normalden daha duyarlıdır. Hassas ciltler de çeşitli nedenlerle reaksiyona geçebilir. Bu nedenler şöyle sıralanabilir:

  • Ultraviyole ışınları, rüzgar, güneş, sıcak ve soğuk hava, nem gibi çevresel faktörler,
  • Her gün kullanılan kozmetikler ve makyaj malzemeleri,
  • Cilde temas eden bazı giysiler.
  • Ayrıca yorgunluk ve stres de cilt hassasiyetini artırabilir.

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Makyajı Nazikçe Çıkarın!

Hassas ciltler kızarıklık ve tahrişe daha eğilimlidir, bu yüzden ovmayı minimumda tutmak ve makyajı nazikçe çıkarmak gerekir. Gözler için özel olarak tasarlanmış bir makyaj temizleyici kullanılmalı, makyaj temizleme pamuğu birkaç dakika gözün üzerinde tutulduktan sonra sadece hafifçe silinmelidir.

Yüz Temizleme Jeli Kullanın!

Ölü cilt hücreleri cildin yüzeyinde kaldıklarında gözenekler içinde sıkışır ve bu da hassas cildi daha da fazla tahriş edebilir. Uygun bir günlük yüz temizleyici ile cildin ve gözeneklerin temiz tutulması gerekir. Yüz temizleme jeli, cilt yüzeyinde yavaşça kayarak, kirleri sürtünmeden arındırır ve temizler.

Kızarıklığı Azaltın!

Yapay renklendiriciler, parfümler, alkol ve stres gibi etkenler özellikle hassas ciltler için rahatsız edici olabilir. Cilt, tahriş olduğunda tahrişi iyileştirmeye yardımcı olmak için kan, cilt yüzeyine hücum eder ve bu da kızarıklığa neden olur. Cildi temizledikten ve dinlendirdikten sonra serin bir yüz havlusunu sıcak ve tahriş olmuş yüze koymak kızarıklığı azaltmak için yardımcı olacaktır.

Kızarıklığı azaltmak ve cildin dengesini geri kazandırmak için antienflamatuar özelliğe sahip ürünler kullanılmalıdır.

Cildinizi Doğru Ürünlerle Nemlendirin!

Nemlendirici, hem ciltteki nemi hem de cildi hassasiyet seviyelerini arttıran kirlilik, hava ve sert kimyasallar gibi çevresel faktörlere karşı korur. Hassas ciltler için komedojenik olmayan yani gözenekleri tıkamayan bir krem kullanmak gerekir. Nemlendiriciyi nemli cilde uygulamak, hızlı biçimde emilmesine yardımcı olur.

Peeling Yaptırın!

Peelingin hassas ciltlere zarar verdiği düşünülür ancak bu doğru değildir. Ciltte biriken yağ, kir ve makyaj hassas ciltte çatlak, siyah nokta ve iltihaplara yol açabilir. Bu nedenle cilde haftalık olarak peeling uygulanmalıdır. Öncelikle cildin soydurma işlemine tepki verip vermediğini denemek için küçük bir bölgeye uygulamak gerekir. Cilde hafifçe küçük dairesel hareketlerle masaj yapılmalı, sonrasında durulanmalı ve hafifçe kurulanmalıdır.

Yorumunuzu bırakın