Bir arama yapın...

Haberler
Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz? Cilt Tipi Önerileri
2 Aralık 2022 Cuma

Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz? Cilt Tipi Önerileri

Her cilt tipinin gereksinimleri farklıdır. Doğru ve etkili bir cilt bakım rutini için önce cilt tipinin doğru tespit edilmesi gerekir. Cilt tipleri; karma, kuru, yağlı ve normal olarak sınıflandırılır. Peki siz hangi cilt tipine sahip olduğunuzu biliyor muydunuz? Dew By SBG olarak cilt tipinizi belirlemenin yollarını derledik…

Cildinizi Sivilcelerle Dolduran Kötü Alışkanlıklar

Karma Cilt Tipi

Burun, çene ve alın bölgeniz yağlı olmasına rağmen diğer bölgeler kuru ise cilt tipiniz karmadır. T bölgesi denilen bu bölge yağlı olduğu için parlak da görünebilir.

Karma cilde sahip olan kişilere, yağlı ciltlere uygun olan ürünleri kullanması tavsiye edilmez. Gözeneklerin arındırılması için makyaj temizliği ihmal edilmemeli, her gün düzenli olarak karma ciltlere uygun yüz temizleme jelleri ve köpükler kullanılmalıdır. Cilt tipine uygun bir nemlendirici tercih edilmelidir.

Kuru Cilt Tipi

Kuru ciltte yağ oranı düşük, sebum üretimi yetersizdir. Erken kırışmaya meyilli olan ve sürekli neme ihtiyaç duyan bu cilt tipi, mevsim geçişlerinden çok fazla etkilenir ve pullanma, dökülme, soyulma, tahriş gibi sorunlar yaşayabilir.

Kuru ciltler için sıcak değil ılık suyla duş almak ve cildi güneşten korumak gereklidir. Cilt yumuşak ürünlerle temizlenmeli, cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanılmalıdır.

Yağlı Cilt Tipi

En sorunlu cilt tipi olan yağlı ciltler, aşırı sebum ürettiği için yağ dengesini kontrol altında almakta zorlanılır. Yağlı cilt tipine sahip kişilerde akne, sivilce ve siyah nokta gibi cilt sorunları sık görülür. Burun, alın ve çene bölgesinde aşırı yağlanma görünürken, yağlı ciltler erken yaşlarda kırışmaz.

Yağlı ciltler için su bazlı cilt bakım ürünleri kullanılmalı, cilt düzenli olarak temizlenmelidir. Temizleme jeli ve köpüğü kullanılmalı, makyaj temizliğinin yanı sıra cilt sabah ve akşam uygun bir temizleyici ürünle arındırılmalıdır. Yüz temizleme ürününden sonra uygun bir tonik ile gözenekler kalıntılardan arındırılmalıdır.

Normal Cilt Tipi

Normal cilt tipi canlı ve pürüzsüz görünüme sahiptir. Bu cilt tipinde kuruluk ve aşırı yağlanma sorunu görülmez. Dolayısıyla cilt bakımı çok kolay yapılır.

Normal ciltler için cildi dış faktörlerden koruyan bakım ürünleri seçilmelidir, cildin nem ve yağ dengesini koruyacak ürünler kullanılmalıdır. Normal ciltlerde erken yaşlanma belirtilerinin önemli nedenlerinden biri, güneşin zararlı ışınları olduğu için günlük cilt bakım rutinine, güneş koruyucu etki gösteren ürünler de eklenmelidir.

Yorumunuzu bırakın