Bir arama yapın...

Haberler
Güneş Kremleri Nasıl Kullanılmalı, Ne Sıklıkta Sürülmeli?
14 Haziran 2024 Cuma

Güneş Kremleri Nasıl Kullanılmalı, Ne Sıklıkta Sürülmeli?

Uzmanlara göre; cilt sağlığı için yapılabilecek en iyi şeylerden biri güneş kremi kullanmaktır. Cilt kanserinin en ölümcül türü olduğu bilinen melanoma vakalarının yüzde 80'i güneş yanığından kaynaklanıyor. Dünyada her yıl 1,5 milyon yeni cilt kanseri vakası görüldüğü tahmin ediliyor ve bunun önümüzdeki 15 yıl içinde yüzde 50 oranında artması bekleniyor. Cildinizin dostu Dew By SBG, güneş kremleri konusunda merak edilenleri anlattı.

Güneş Kremleri Nasıl Kullanılmalı, Ne Sıklıkta Sürülmeli?

Cildimizi Neden Güneşten Korumalıyız?

Güneşe maruz kalındığında UV radyasyonu, cilt hücrelerindeki DNA, protein ve diğer moleküllere zarar verir. Düşük miktarda, güneşten gelen UV radyasyonu, cilt hücrelerinin D vitamini üretimine yardımcı olur. Ancak cilt fazla güneş ışığına maruz kaldığında bronzlaşarak kendini korumaya çalışır. Çok fazla maruz kalındığında ise cilt kendini koruyamaz ve yanık oluşur. Bu da erken yaşlanmaya ve cilt kanseri riskine neden olabilir.

SPF Nedir, Ne Kadarı Gerekli?

SPF, güneş koruma faktörü anlamındadır. Güneş kremi şişelerinin üzerindeki SPF, kremin ne kadar UV radyasyona karşı koruma sağladığını gösterir. SPF ne kadar yüksekse güneşten koruma düzeyi de o derece yüksek olacaktır.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalı?

Güneş kremi, dışarıya çıkmadan 20-30 dakika önce sürülmelidir. Terledikten veya denizden, havuzdan çıktıktan sonra güneş kremi yeniden uygulanmalıdır. Özellikle nisan ile eylül ayları arasında mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır.

Güneş Kremlerinin Son Kullanım Tarihi Olur mu?

Güneş kremleri zamanla etkisini kaybedebilir. Genellikle açıldıktan itibaren 3 yıla kadar etkili olur. Güneş kreminin kıvamında ve renginde bir değişiklik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şişe, doğrudan güneş ışığı veya sıcak ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Yorumunuzu bırakın