Bir arama yapın...

Haberler
Evdeki Formüllerle Derinlemesine Cilt Temizliği
13 Temmuz 2023 Perşembe

Evdeki Formüllerle Derinlemesine Cilt Temizliği

Ev, iş, market alışverişi, yolculuk, misafirlik veya arkadaşlarla buluşma derken koşuşturmaca sırasında ister istemez havadaki kirler cilde bulaşır. Rutin bakım bile bazen derideki gözeneklerin işlevi için yeterli olmayabilir. Ciltteki gözeneklerin sağlıklı bir şekilde çalışması için derin bir temizliğe ihtiyaç vardır. Bu işlem için kozmetik ürünlere gereksinim duymadan mutfaktaki ürünlerle cilt kirlerden arındırılabilir.

Evdeki Formüllerle Derinlemesine Cilt Temizliği

Cilt Tipine Göre Peeling Hazırlanabilir

Ayrıntılı cilt hijyeni için peeling ideal bir formül olabilir. Doğru peeling seçeneğiyle cilt ölü deri hücrelerinden arındırılır. Sivilce izlerini ortadan kaldırmak için de tercih edilen peeling, devamlı makyaj nedeniyle yıpranan ciltlere de canlılık kazandırır. Bireyler cilt bakım kliniklerinde yapılan maskelerde kimi içeriklere karşı duyarlılık geliştirebilir. Bu durumda evde cilt tipine uygun maskeler hazırlanabilir. Böylece hem daha ekonomik hem de farklı seçenekler planlanabilir.

Malzemelerin Seçimi Önemlidir

Pırıl pırıl bir cilde kavuşmak her zaman mümkün olabilir. Her cilt aynı özelliklere sahip değildir. Bunun için öncelikle peeling seviyesi belirlenmelidir. Ayrıca peelingde istenen sonucun elde edilmesinde kullanılacak malzemelerin seçimi de önemlidir. Bu çerçevede biyolojik faktörlerin etkili olduğu cilt derinliği için peeling malzemeleri tespit edilir. Antioksidan barındıran ürünler her zaman daha yüz güldürücü sonuçlar verebilir.

Evde Doğal İçerikler Hazırlanabilir

Dileyen herkes cilt tipine uygun doğal içerikler deneyebilir. Peeling öncesinde gül suyu ile cilt temizliği ve nemlendirme yapılmalıdır. Bu işlemden sonra, ciltteki gözeneklerin açılması için bir süre buhar uygulaması tatbik edilmelidir. Daha sonra göz ve dudak çevresine temas etmeyecek biçimde maske gerçekleştirilmelidir. Cilt ve zihin üzerinde rahatlatma hissi bırakan maske uygulandıktan sonra birkaç dakika beklenmelidir. Son aşamada maske çıkarılmalıdır. Maskeyi ciltten çıkarma işlemi bölümler halinde ve tüylerin çıkış yönünün tersine yapılmasına özen gösterilmelidir. Ciltte kalan artıklar ise ılık su ile temizlenmelidir. İşte evde herkesin kolayca hayata geçirebileceği maskeler…

Yumurta Beyazıyla Peeling

Yumurta beyazı ışıl ışıl bir cilde kavuşmak için etkili bir metottur. Siyah noktaları ve küçük lekeleri önleyici özelliğe sahip yumurta beyazı çırpılarak cilde yüz kremi gibi sürülüp peçete ile kapatılır. İkinci ve üçüncü adımda da benzer bir işlem yapılır. Maske kuruduktan sonra tüylerin çıkış yönünün tersine doğru çıkarılır ve bol su ile durulanır.

Portakallı Peeling Maskesi

Portakallı peeling maskesi ile cilt mis gibi çevreye portakal kokusu yayacaktır. Portakal kokulu aydınlık bir cilde sahip olmak için dört yemek kaşığı portakal suyu ısıya dayanıklı bir tabağa konulmalıdır. Daha sonra iki yemek kaşığı şekersiz jelatin tozu bu karışma eklenerek normal bir ısıda eritilmelidir. Elde edilen karışım eridikten sonra cilde uygulanabilir. On beş dakika maskeyle bekledikten sonra cilt temizliği sağlanabilir.

Ananaslı Peeling Maskesi

Doğal peeling yapmak isteyenler için tropikal formül olan ananaslı peeling maskesi düşünülebilir. Antioksidan bir meyve olan ananas, ciltteki ölü hücreleri yok etmek için tercih edilebilir. Bunun için iki dilim ananas bir kaşık balla birlikte blenderdan geçirildikten sonra peeling kremi olarak ciltte kullanılabilir. Ananaslı peeling yardımıyla ciltte genç bir görünüm kazandırılabilir.

Ballı Şekerli Peeling Maskesi

Vücut ya da yüz için peeling hedeflendiğinde beyaz veya esmer şeker değerlendirilebilir. Bu formül için bir kaşık balla bir kaşık esmer şeker karıştırıp krem haline getirildikten sonra cilde uygulanabilir. On dakika beklemenin ardından suyla durulayarak pürüzsüz bir cilde sahip olunabilir.

Zeytinyağlı Şekerli Peeling

Bir kaşık şeker ile bir kaşık zeytinyağından oluşan karışım hazırlanır. Elde edilen krem cilde nazik dokunuşlarla masaj uygulanır. On dakika kadar beklendikten sonra temiz ılık bir suyla durulama işlemi yapılır. Bu formülün başarısı için düzenli kullanmak gerekiyor.

Ballı Bademli Peeling

Peeling alternatifleri arasında cilt için yaralı vitaminler barındıran bademli bir tarif tasarlanabilir. Bunun için bir avuç badem toz haline getirilip bir kaşık balla harmanlanır. Ortaya çıkan karışım cilde maske olarak uygulanır. Badem içerikli karışımla aydınlık bir cilt elde edilebilir.

En Doğru Zaman Duştan Sonra

Peeling için en doğru zaman dilimi duş sonrasıdır. Duş sonrasında sıcak suyun etkisiyle ciltteki gözenekler açılır. Derideki ölü hücrelerin yenilenmesi için ideal bir ortamdır. Aşırıya kaçmadan peeling yapıldıktan sonra bir sürü güneşe çıkılmaması yararlı olacaktır.

Yorumunuzu bırakın