Bir arama yapın...

Haberler
Evde Cilt Tipini Belirlemenin Yolları
5 Kasım 2022 Cumartesi

Evde Cilt Tipini Belirlemenin Yolları

Her cilt tipinin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Etkili bir cilt bakımı için ilk önce cilt tipinin belirlenmesi gerekir. Karma, kuru, yağlı ve normal olmak üzere 4 cilt tipi vardır. Peki sizin cilt tipiniz hangisi? Dew By SBG, evde cilt tipinizi belirlemenin yollarını sizler için derledi...

Evde Cilt Tipini Belirlemenin Yolları

Karma Cilt Tipi

Parmak uçlarınızla yüzünüze dokunun. Özellikle burun, çene ve alın bölgeniz yağlı, diğer bölgeler kuru ise karma bir cilt tipine sahipsiniz. T bölgesi olarak adlandırılan bu bölge yağlı olduğu için parlak da görünebilir.

Kuru Cilt Tipi

Kuru cilt tipinde yağ oranı çok düşüktür ve cilt sebum üretiminde yetersiz kalır. Kuru ciltlerde gözenek sorunu olmaz ancak bu ciltler, yapısı gereği ince olur. Erken kırışmaya meyillidir ve sürekli neme ihtiyaç duyar. Mevsim geçişlerinden çok fazla etkilenen kuru ciltlerde pullanma, dökülme, soyulma, tahriş ve çatlaklar oluşabilir.

Yağlı Cilt Tipi

Yağlı ciltler en sorunlu cilt tipidir. Cilt aşırı sebum ürettiği için yağ dengesini kontrol altında tutmak zordur. Gözenekler çok kolay tıkanır ve olduğundan daha geniş görünür.

Yağlı cilde sahip olan kişiler akne, sivilce ve siyah nokta gibi cilt sorunlarıyla çok sık karşılaşır. Burun, alın ve çene bölgesinde aşırı yağlanma görünürken, kuruluk sorunu olmaz. Yağlı ciltler erken yaşlarda kırışmaz. Yağlı ciltleri için su bazlı içeriğe sahip cilt bakım ürünleri kullanmak gerekir.

Normal Cilt Tipi

Normal cilt tipi sürekli parlak, canlı, pürüzsüz görünür. Normal cilt tipinde yaşlanma belirtileri daha az görülür. Normal cilt tipine sahip olanlar kuruluk ve aşırı yağlanma sorunu yaşamaz. Bu nedenle cilt bakımı çok kolay yapılır.

Yorumunuzu bırakın