Bir arama yapın...

Haberler
Erken Yaşta Cilt Kırışıklığı Nasıl Önlenebilir?
29 Kasım 2023 Çarşamba

Erken Yaşta Cilt Kırışıklığı Nasıl Önlenebilir?

Kırışıklıklar, sarkmalar ve ince çizgiler her insanın yaşamın belli bir döneminde karşılaşabileceği doğal bir süreçtir. Yaşlanmanın etkisiyle vücutta kolajen üretimi yavaşlar, hacim ve elastikiyet kaybı meydana gelir. Böylece alın, boyun, göz, ağız, eller ve ön kollar gibi güneşe açık organlarda kırışıklıklar ortaya çıkar. Peki, insanda kırışıklıklar daha çok hangi yaşlarda başlar? Kırışıklıkları engellemek veya azaltmak mümkün mü? Cildinizin dostu Dew By SBG, cilt kırışıklığında merak edilenleri anlattı.

Erken Yaşta Cilt Kırışıklığı Nasıl Önlenebilir?

Kolajen Ve Elastin Seviyesi Azalır

Her birey doğarken pırıl pırıl ve canlı bir cilde sahiptir. Normal koşullarda sağlıklı bir cilt 25-30 yaşlarına kadar genç ve pürüzsüzdür. Ancak yıllar geçtikçe doğal olarak ciltteki dokular yıpranır. Yaş ilerledikçe ciltteki kolajen ve elastin seviyesi azalır. Cildin yenilenme hızı geriler, daha duyarlı ve ince hale gelir. Aynaya bıkıldığında yavaş yavaş ince çizgiler ve kırışıklıklar kendisini hissettirmeye başlar.

Cilt Kırışıklıkların Nedenleri Nelerdir?

Kırışıklıklar bireylerde farklı sebeplerden ortaya çıkabilir. Genel olarak cilt kırışıklığına neden olan nedenler şu şekilde sıralanabilir: Sigara ve alkol tüketmek, çevresel kirlilik, güneş ışınları, dengesiz beslenme, stres, yetersiz uyku ve genetik faktörler.

Kırışıklara Karşı Hangi Tedbirler Alınabilir?

Kırışıklıklar üzerinde cilt tipi, yaşam biçimi ve kalıtsal özellikler etkilidir. Kırışıklıklar erken evrede alınacak bazı önlemlerle geciktirilebilir. Her yaşta kusursuz bir cilt için sağlıklı yaşam tarzı ve düzenli bakım en temel bir koşuldur. Yaşam tarzı değişikliklerini içeren bu adımlar şunlardır:

  • Güneşin zararlı ışınlarından korunmalı
  • Beslenme düzenine özen gösterilmeli
  • Egzersiz ihmal edilmemeli
  • Yeterli uykuya dikkat edilmeli
  • Sigara ve alkolden uzak durulmalı
  • Stres iyi yönetilmeli
  • Düzenli cilt bakımı yapılmalı
  • Kaliteli cilt ürünleri kullanılmalı
  • Bol su tüketilmeli

Güneşten Korunun: Yoğun şekilde güneşe maruz kalmak cildi erken yaşlandırır. Bu yüzden her mevsim güneşin zararlı (UV) ışınlarından korunmalıdır. Açık havaya çıkıldığında şapka, gözlük ve güneş kremi kullanılmalıdır.

Nemlendirici Kullanın: Kırışıklıklarla mücadelede nemlendirme etkili bir yöntemdir. Yaşa uygun nemlendiriciler sayesinde ciltteki hücreler yenilenir, kuruluk probleminin önüne geçilir. Erken kırışıklığın önüne geçmede hiyalüronik asit içeren kremler ve C vitamini oldukça faydalıdır. Ayrıca doğru maske ve peelingler ile cilt bakımı desteklenmelidir.

Sağlıklı Beslenin: Cildin elastikiyetini arttırmak için antioksidan ve antienflamatuvar bakımından zengin besinler tercih edilmelidir. Beslenme alışkanlığında bol yeşil sebze ve meyve, zeytinyağı, somon, avokado, keten tohumu, kuru baklagiller ve tam kepek ürünlerine ağırlık verilmelidir. Gün içerisinde yeterli miktarda su içilmelidir. Tuz, yağ ve şekerden uzak durulmalıdır. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak genç ve sağlıklı bir görünüme yardımcı olur.

Sigara ve Alkolden Kaçının: Sigara ve aşırı alkol tüketimi de cildi olumsuz etkiler. Sigara kan damarlarını daraltır. Bu yüzden damarlarda kan akışı azalar ve cilt ihtiyaç duyduğu oksijeni alamaz. Dolayısıyla ciltte kırışıklıklar hızlanır.

Cildinize Düzenli Bakım Yapın: Haftada bir veya iki kez cilt hijyeni yapılmalıdır. Siyah nokta, sivilce ve gözenekler ile makyaj kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir. Kimyasal içerikli ürünler yerine doğal ürünler kullanılmalıdır.

Yorumunuzu bırakın