Bir arama yapın...

Haberler
Kuru Ciltler Dikkat: En Çok Yapılan Cilt Bakımı Hataları
4 Ekim 2022 Salı

Kuru Ciltler Dikkat: En Çok Yapılan Cilt Bakımı Hataları

Kuru cilt, en özenli bakım gerektiren cilt tipidir. Kuru ciltler, yağ bezlerinin salgıladığı sebumun oluşturduğu doğal koruma kalkandan yoksundur. Bu nedenle cilt dış etkenlere karşı savunmasız olduğu için hassaslaşır. Hassas ciltler de kuruma eğilimindedir. Kuru cilt, kaşıntı ve tahrişin yanı sıra erken yaşlanmaya başlar ve zamanla kırışıklık ve sarkmalara neden olur. Kurumanın en önemli nedeni ise yanlış cilt bakımıdır. Doğal ve yaşlanma karşıtı (anti aging) cilt bakım ürünleri ile bilinen Dew By SBG, kuru ciltlerde en çok yapılan cilt bakımı hatalarını sizler için derledi…

Kuru Ciltler Dikkat: En Çok Yapılan Cilt Bakımı Hataları

Yanlış Kozmetik Ürün Kullanmak

Her cildin ihtiyacı olan kozmetik ürün farklıdır. Yağlı ciltler için hafif bir nemlendirici yeterli olurken, kuru ciltler için daha yoğun nemlendiriciler kullanmak gerekir. Kuru ciltler için üretilen ürünlerde sert bileşenler bulunmaz ve cilde daha yoğun nem sağlar. Dolayısıyla cilt tipine uygun ürün tercih edilmelidir. Dew By SBG marka Long Lasting Moisturizer uzun etkili nemlendirici ise içeriğindeki kıymetli sabit yağlar, bitki ekstreleri, vitamin ve hyaluronik asit ile cildinizi uzun süre nemli tutarak cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

Nemlendiriciyi Kuru Cilte Uygulamak

Yüzü yıkadıktan sonra havlu ile kurulamak ve kuru cilde nemlendirici uygulamak en çok yapılan hatalardan biridir. Yapılan araştırmalar, nemlendirici ürünlerin, nemli cilde uygulanması gerektiğini gösteriyor. Cilt bakım ürünlerini nemli cilde uygulamak, ciltteki nemi hapsederek en iyi sonucun alınmasına yardımcı olur. Kuru cilt tipinde özellikle hyaluronik asit (HA) serumu gibi bir ürün kullanılmalıdır.

Çok Fazla Ürünü Karıştırmak

Cilt kuruluğuna karşı birden fazla ve farklı özellikteki ürünleri kullanmak doğru bir yol gibi görünebilir. Ancak doğru kozmetik ürünler cilde yardımcı olurken, çok fazla ve farklı çeşit ürün kullanmak cildi tahriş ederek daha da kurumasına yol açabilir. Bu nedenle cilt tipine uygun ve cildin ihtiyacı olan ürünlerin belirlenerek doğru şekilde kullanılması büyük önem taşır. Ayrıca herhangi bir cilt bakım ürününü çok fazla miktarda kullanmak da hatalı davranışlardandır.

Aşırı Peeling

Kuru cilt, pullanma ve soyulmaya da neden olur. Bu durumda yapılması gerekenin bir yüz ovma ürünü ile deriyi pul pul dökmek olduğu düşünülür; ancak bu işlem cilde zarar verebilir.

Tüm cilt tipleri için önerilen peeling uygulamasında kuru cilde sahip olanların daha özenli davranması gerekir. Uygulama sırasında sert eksfoliyatörler kullanmak ya da aşırı peeling yapmak ciltte mikroskobik yırtılmalara neden olur ve cildi tahrişe daha duyarlı hale getirebilir.

Yüz Yağları Kullanmamak

Kuru ciltlere en büyük katkıyı sağlayan ürünlerden biri yüz yağlarıdır. Nemi hapsederek cildi koruyan yüz yağları, cildin doğal ışıltısını da arttırır. Kuru ciltler için en uygun yüz yağları şunlardır:

  • Kuşburnu yağı: Cilde parlak, sıkı ve yumuşak bir görünüm verir.
  • Marula yağı: Cildin nemli kalmasını sağlarken, ince çizgileri pürüzsüzleştirir ve cildi yumuşatır.
  • Argan yağı: Cildi nemlendirir, parlak bir görünüm verir ve esnekliği artırır.
  • Aspir tohumu yağı: içerdiği E vitamini ile cildi besler ve parlak bir görünüm verir.
  • Çörek otu yağı: Cildin nem bariyerini güçlendirir ve cilde genç bir görünüm kazandırır.

Uzun Süre ve Sıcak Su İle Duş Almak

Uzun ve sıcak bir duş, yorucu bir günün ardından dinlenmek ve rahatlamak için iyi bir yöntem olabilir. Ancak sıcak su, cildin doğal yağlarını kaybederek, daha kuru olmasına neden olur. Bu nedenle ılık suyla duş almak ve duştaki süreyi kısa tutmak, cildin nemini kaybetmemesine yardımcı olur.

Güneş Kremi Kullanmamak

SPF, Sun Protectin Factor kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve kozmetik ürünlerin cildi güneşten koruma güçlerini gösteren rakamlara denir. Tüm cilt tiplerinin güneş koruyucuya ihtiyacı vardır ancak bu ürün özellikle kuru cilde sahip olanlar için daha büyük önem taşıyor. Kırışıklık ve çizgi oluşumuna daha eğilimli olan kuru cilt güneşe maruz kaldığında fotoyaşlanma hızlanır. Fotoyaşlanma, kronik ultraviyole maruziyetinin, güneş gören deri bölgelerinde neden olduğu kompleks deri değişikliklerinden oluşan sürece denir. Fotoyaşlanmanın yol açtığı hasar, cildin en derin katmanlarında oluştuğu için etkilerin görülmesi uzun zaman alabilir. Bu durum kırışıklık ve sarkmanın yanında cilt kanseri gibi daha ciddi rahatsızlıklara da neden olabilir.

Dışarıya çıkmadan yarım saat önce mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır.

Yorumunuzu bırakın