Bir arama yapın...

Haberler
Double Cleansing Hangi Adımlardan Oluşuyor?
13 Aralık 2023 Çarşamba

Double Cleansing Hangi Adımlardan Oluşuyor?

Kore menşeli bakım rutini olarak bilinen Double Cleansing; cildi yağ ve su bazlı ürünlerle iki aşamada temizlemeyi ifade ediyor. Son dönemlerde sosyal medya platformlarında sıklıkla karşılaşılan uygulamalardan biri olan Double Cleansin yöntemiyle cildi normal temizleme jellerinin ulaşamadığı kirlerden arındırmak mümkün. Cilt bakım rutininde “yağ veya su temalı” temizleyicileri hedefleyen bu işlem sayesinde derinlemesine cilt hijyeni sağlanabilir. Cildiniz dostu Dew By SBG, Double Cleansing yönteminde merak edilenleri anlattı.

Double Cleansing Hangi Adımlardan Oluşuyor?

İki Aşamalı Temizlik Sürecini İçeriyor

Cildi temizlemek için tercih edilen iki aşamalı Double Cleansing metoduyla yüzde biriken yağ, makyaj kalıntıları, güneş kremi ve diğer kirleticiler etkili bir şekilde yok edilebilir. Kore merkezli bu cilt bakım alternatifini Hailey Bieber, Olivia Wilde gibi ünlülerin güzellik rutinlerine dahil etmesi popülerliğini daha da artırıyor. Peki, sosyal medyada tanıtımı yapılan Double Cleansing (iki aşamalı temizlik) hangi adımlardan oluşuyor?

Double Cleansing Temizlik Nasıl Yapılır?

Cilt bakımının en önemli prosedürlerinden biri sağlıklı ürün ve yöntemlerle rutin temizliktir. Sağlıklı ve kusursuz bir güzelliğe sahip olmak için cildin gün içinde maruz kaldığı kirlerden, fazla yağlardan ve kalıntılardan arındırılması gerekir. Rutin temizlik formüllerinden biri olan Double Cleansing uygulaması genel olarak yağ ağırlıklı bir temizleyici ile başlayıp su kaynaklı bir temizleyici ile tamamlanamıyor. Double Cleansing’de şu adımlar izlenir:

Yağ Bazlı Temizleyici: Yağ içerikli bir temizleyici ile cilt makyaj, güneş kremi ve ciltte biriken yağ gibi kirlerden arındırılır. Yağ veya balmumu ihtiva eden bu temizleyiciler yardımıyla ciltteki makyaj ve diğer yağlı kalıntılar çözülür.

Su Bazlı Temizleyici: Yağ esaslı bir ürünle ile çözülen kirleticileri ve yağları temizlemek için su ihtiva eden bir madde tercih edilir. Bu işlemle cilt kalıntılar ve yağlardan uzaklaştırılarak derinlemesine temizliği sağlanır.

Double Cleansing'in Avantajları

Derin Temizlik: İki aşamalı uygulama ile cilt derinlemesine temizlenir ve gözeneklerin tıkanması engellenir.

Makyaj Hızlı Bir Şekilde Çıkarılır: Su ile çözünmeyen makyaj ürünleri yağ esaslı temizleyicilerle hızlı bir şekilde çözülebilir.

Cilt bakım Ürünlerinin Etkinliğini Artırma: Temizlik cilt bakımının temel bir kurallıdır. Hijyenik bir cilt bakım ürünlerine daha etkili yanıt verir.

Kimler Double Cleansingi Uygulayabilir?

Çift aşamalı temizlik (Double Cleansing), her bireyin istediğinde cilt bakım rutinine ekleyebileceği bir formül değil. Uzmanlar uyarıyor: Bu teknik yaşam tarzına, cilt tipine, makyaj ve güneş kremi tercihinin yanı sıra yaşanan yere göre uygulanması gerekir.

Çift aşamalı temizlik yağlı cilde sahip olanlar, yoğun hava kirliliğine maruz kalanlar ya da sürekli ağır makyaj yapanlar için önerilebilir. Bilindiği üzere aşırı yıkama; kuruluğa, hassasiyete ve tahrişe yol açabilir.

Ayrıca doğal yağları ortadan kaldırıp cilt bariyerini bozma riski taşıyabilir. Bu yüzden her gün iki kez çift aşamalı temizlik yapmaya gerek olmaz. Kuru ve hassas bir cildi olanlar ile seyrek makyaj yapanlar normal temizlik rutinlerine devam edebilir. Çift aşamalı temizlik yalnızca gece rutinine eklenmesi yeterli olacak.

Yorumunuzu bırakın