Bir arama yapın...

Haberler
Dokuz Adımda Kusursuz Bir Cilde Sahip Olun
30 Mayıs 2023 Salı

Dokuz Adımda Kusursuz Bir Cilde Sahip Olun

Kusursuz bir cilde sahip olmak herkesin arzusu. Bunun için kişinin sağlıklı beslenmeden cilt bakım rutinine, günlük yaşam alışkanlıklarını değiştirmekten uyku düzenine kadar pek çok şeye dikkat etmesi gerekiyor. Zira genetik etkenlerden günlük hayatta maruz kaldığımız strese, uyku kalitemizden içinde yaşadığımız çevre koşullarına kadar her şey cilt sağlığımız ve güzelliğimiz üzerinde etkilidir.

Cildimiz sağlığını yitirdikçe cilt bariyeri zayıflar. Bunun sonucunda cildimiz siyah nokta, akne ve sivilce oluşumlarına karşı savunmasız kalır. Bu gibi problemler yaşayan birinin erken yaşlanma belirtilerine maruz kalması neredeyse kaçınılmazdır. İnce çizgiler, sarkmalar ve kırışıklık oluşumuna karşı mücadelenizde cildinizin dostu Dew By SBG yanınızda. İşte Dew By SBG’den sizi kusursuz bir cilde kavuşturacak dokuz ipucu:

Dokuz Adımda Kusursuz Bir Cilde Sahip Olun

Güneşten Korunun

Güneş ışınlarına aşırı miktarda maruz kaldığınızda cildinizde yapısal sorunlar meydana gelir. Erken yaşlanma belirtileri ve cilt kanseri tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız. Cildimizi güneşin olumsuz etkilerinden korumak adına her mevsim güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Özellikle güneş ışınlarının yeryüzüne dik açıyla düştüğü saat dilimlerini olabildiğince gölgede geçirmemiz, geniş kenarlı şapkalar ve uzun kollu giysiler kullanmamız gerekir.

Tutarlı Bir Cilt Bakım Rutini Geliştirin

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın ilk koşulu şüphesiz doğru ve düzenli bir cilt bakımından geçiyor. Cilt temizliği, tonikler ve nemlendirmenin dahil olduğu bir bakım rutini geliştirerek işe başlayabilirsiniz. Burada önemli nokta seçtiğiniz bakım ürünlerinin kendi cilt tipinize ve özelliklerinize uygun olmasıdır. Bu ürünleri cildinize uygularken nazik davranmaya, cildinizi tahriş etmemeye ve sert ovalamalardan kaçınmaya özen gösterin. Cildinizin nemliliğini sağlayacak ve ph dengesini koruyacak ürünleri keşfetmek için Dew By SBG’nin sizler için hazırladığı profesyonel cilt bakım ürünlerine göz atabilirsiniz.

Bol Miktarda Su Tüketin

Günde 8-10 bardak kadar su tüketmek cildinizin elastikiyetini arttıracaktır. Bununla birlikte vücudunuzda biriken ödem ve toksinlerin atılması ancak yeteri miktarda su içtiğinizde mümkündür. Siz de cildinizin nemliliğini korumak ve genel görünümünü iyileştirmek için su içmeyi ihmal etmeyin.

Sağlıklı Beslenin

Cilt sağlığı ile beslenme alışkanlıklarımızı arasında doğrudan bir ilgi vardır. Günlük beslenme rutininiz meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız proteinlerden oluşuyorsa avantajlısınız demektir. Cildinizi oksidatif stresten ve serbest radikallerden koruma gücüne sahip fındık ve çilek gibi besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin. Tüm bunları yaparken işlenmiş ve şekerli gıdalardan da mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir.

Uyku Düzeninizi Sağlayın

Cilt hücrelerimizin kendisini yenileyebilmesi için sağlıklı ve kesintisiz bir gece uykusuna ihtiyacı vardır. Günde 7-8 saat uyuyarak cilt sağlığınıza katkı sağlayabilirsiniz. Aksi taktirde her daim yorgun görünürsünüz. Cildiniz de mat ve donuk bir hal alır.

Stresinizi Kontrol Altına Alın

Günümüzde hemen her meslek grubundan insan yoğun bir stres altında çalışıyor ve yaşamını devam ettiriyor. Ancak yoğun ve kronik stres durumu cildimizde hassasiyete, iltihaplanmaya ve sivilce oluşumuna davetiye çıkartıyor. Meditasyon, nefes egzersizleri, sportif aktiviteler stres seviyenizi azaltmanıza ve bu stresi kontrol altına almanıza yardımcı olur.

Düzenli Egzersizler Yapın

Kan dolaşımımızın artması ve cildimizin oksijenle beslenebilmesi için fiziksel olarak aktif bir yaşam sürmeliyiz. Sportif aktiviteler sırasında vücudumuzda biriken toksinleri ve ödemleri ter yoluyla atarız. Haftanın en az 3-4 günü 40’ar dakikalık egzersizlerle siz de kusursuz bir cilde sahip olmak için büyük bir adım atabilirsiniz.

Aşırı Miktarda Kozmetik Ürünler Kullanmaktan Kaçının

Kozmetik ürünler yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası olsa da göz ardı etmememiz gereken bazı noktalar vardır. Bazı kozmetik ürünlerin içerisinde cildimizin tahriş olmasına yol açabilecek sert kimyasal bileşenler mevcuttur. Bu yüzden bazı zamanlarda cildimizi dinlendirmeli, uyumadan önce muhakkak makyajımızı temizlemeli, güvenilir markaların ürünlerini kullanmalıyız.

Dermatoloğa Danışmaktan Çekinmeyin

Eğer kalıcı hale gelmiş cilt problemleriniz varsa bir dermatoloji hekimine danışmaktan çekinmeyin. Bu sayede kendi cilt tipinize ve durumunuza uygun tavsiyeler alabilirsiniz. Siz de bu dokuz adımı takip ederek kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz. Cildinizin dostu Dew By SBG her daim yanınızda…

Yorumunuzu bırakın