Bir arama yapın...

Haberler
Ciltteki Kolajen kaybı Nasıl Önlenir?
12 Şubat 2024 Pazartesi

Ciltteki Kolajen kaybı Nasıl Önlenir?

Kolajen cildimizin elastikiyetini ve gençliğini koruması için olmazsa olmaz bir bileşen. Ancak ne yazık ki yaşımız ilerledikçe cildimizin ürettiği kolajen miktarı da azalıyor. Günlük yaşam rutinimiz, beslenme alışkanlıklarımız, çevresel ve genetik faktörler de bu süreci hızlandırabiliyor. Ancak cilt bakım uzmanları cildimizin kolajen kaybını önlememizi sağlayacak üç basit tavsiyede bulunuyor. Bu tavsiyelere uyarak siz de cildinizin kolajen kaybını önleyebilir, elastikiyetini koruyabilirsiniz. Profesyonel cilt bakım ürünlerinin adresi ve cildinizin dostu Dew By SBG kolajen miktarınızı korumanız için gereken üç ipucunu sizler için anlattı.

Ciltteki Kolajen kaybı Nasıl Önlenir?

Kolajen, cildimizin dolgun ve sıkı kalmasını sağlar. Fakat yirmili yaşlarımızın sonuna geldiğimizde cildimiz eskisi kadar kolajen üretmekte zorlanır. Bu durum, otuzlu yaşlarda daha belirgin hale gelir. Fakat düzenli uyguladığımız, doğru bir günlük cilt bakım rutini, herhangi bir iğneye gereksinim duymadan kolajen miktarımızı korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Peki ciltteki kolajeni nasıl koruyabiliriz?

1 – Güneşe Maruz Kalmamaya Dikkat Edin

Güneş önemli bir yaşam kaynağı olmakla birlikte cildimiz için tehlikeli bir unsurdur. Ultraviyole ışınları ve radyasyon, üretilen oksidasyondan ötürü, cildimizdeki kolajen üretimini etkiler. Zamanla üretimi azalır ve kayıplar yaşanır. Bu yüzden mümkün olduğunca güneşe doğrudan maruz kalmamak gerekir. Sadece yaz aylarında değil, soğuk kış günlerinde bile güneş kremi kullanmalı ve güneşin yeryüzüne dik açılarla indiği saatlerde güneşe fazlaca maruz kalmamalıyız.

2 – Beslenme Rutininize Kolajen İçeren Gıdalar Ekleyin

Cilt sağlığımız beslenme alışkanlıklarımızla doğrudan ilgilidir. Bu yüzden kemik suyu, süt ve süt ürünleri, fındık, somon ve ton balığı gibi gıdalardan yeterince tüketmek, cildimizin kolajen üretim sürecini hızlandırır ve cilt sağlığımıza destek olur.

3 – Tütün Ürünlerinden ve Alkollü İçeceklerden Uzak Durun

Sigara ve benzeri tütün ürünleri ile alkollü içecekler vücudumuzdaki kolajen liflerinin bozulmasına yol açar. Cildimizin sıvı tutma kapasitesini düşürür. Hücrelerin oksijen almasını ve beslenmesini olumsuz etkiler.

Siz de bu önerilere uyarak cildinizin sıkılığını ve elastikiyetini koruyabilirsiniz. Cilt sağlığı hakkında hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler almak için cildinizin dostu Dew By SBG’nin blog sayfasını takip edebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın