Bir arama yapın...

Haberler
Cilt Toniği Nedir ve Ne İçin Kullanılır?
14 Haziran 2023 Çarşamba

Cilt Toniği Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Cilt toniklerinin temel işlevi; cildin derinlemesine bir şekilde temizlenmesini sağlamaktır. Losyon formatında üretilen cilt toniği, cildinizi kirlerden, yağlardan ve ölü deri hücrelerinden arındırmasının yanında, antiseptik özellikler gösterir. Bu özelliğinden dolayı cildimiz için en önemli ürünler arasında yer alır. Özetle cilt toniklerini bir çeşit cilt dezenfektanı olarak adlandırmak hatalı olmaz.

Cilt Toniği Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Diğer temizleyicilere kıyasla en önemli özelliği gözeneklere kadar inmesi ve nüfuz etmesiyle birlikte çok daha iyi bir temizlik sağlamasıdır. Fakat cilt toniği, makyaj temizlemek için kullanılmaz. Yüzünüzü temizledikten sonra cilt toniği uygulamanız gerekir. Diğer temizleyicilerin erişemediği gözeneklere kadar nüfuz etmesi özelliğini ancak bu şekilde kullanabiliriz. Yüzümüzü makyaj kalıntılarından arındırdıktan sonra, gözeneklerde biriken kir, yağ, ölü deri hücreleri ve makyaj artıklarının temizlenmesini sağlar. Bu yüzden her insanın cilt bakım rutininde yer alması gereken bir üründür. Cildinizin dostu Dew By SBG, “cilt toniği ne işe yarar, nasıl kullanılır, en etkili kullanım yöntemleri nelerdir” gibi tüm soruları sizler için yanıtladı.

Cilt Toniğinin Faydaları

En başat özelliği temizlik olmasına rağmen çok sayıda faydası mevcuttur. Bunları sıralamamız gerekirse:

  • Genişleyen göreneklerimizi küçültür
  • Cildimizde siyah noktaların oluşmasını engeller
  • Gözeneklerimizde birikerek sonrasında akne ve sivilce oluşumuna sebep olan yağ ve kiri ortadan kaldırır
  • Cildimizin PH ve sebum dengesini korur
  • Yüzümüzdeki fazla parlamaların önüne geçer
  • Cildimizin yenilenmesini sağlar ve nemlendirici etki gösterir
  • Cildimiz için kullandığımız temizleme jeli veya nemlendirici ürünlerin etkisini de arttırır.

Tonik Nedir?

Cilt tonikleri, günlük cilt temizliğinizi yaptıktan sonra geride kalan yağ ve kiri yok etmek, cildin PH dengesini korumak ve sonrasında kullandığımız diğer bakım ürünlerinin kolayca emilmesini sağlamak için kullandığımız ürünlerdir. Bununla birlikte AHA ve BHA tonikler, cildimizde peeling etkisi yaratır. Dolayısıyla lekeler, izler ve renk eşitsizlikleri ortadan kaldırılır.

Likit formda üretilen tonikler, gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağladığı için özellikle sivilceli ve yağlı ciltlerde kullanımı büyük fayda sağlar. Glikolik asit barındıran cilt tonikleri, yaşlanma karşıtı etkiye de sahiptir. Leke görünümünü azaltır. Bununla birlikte kırışıklık önleyici kremlerin ve serumların etkisini de arttırmaktadır.

Cilt Toniği Nasıl Kullanılır?

Her insanın günlük cilt bakım rutininde kullandığı ürünler birbirinden farklıdır ancak uygulanması gereken adımlar benzerdir. Cilt toniği muhakkak her insanın cilt bakım rutininde kendisine yer edinmesi gereken bir üründür. Fakat doğru kullanılmadığı zaman faydadan çok zarara sebep olabilir.

Cilt toniği kullanmadan önce yüzünüzde makyaj varsa ilk olarak temizleme jelleri ile makyajınızı temizlemeniz gerekir. Sonrasında yıkama jeli kullanılarak yüzümüzü yıkamalı, makyaj artıklarından arındırmalısınız. Sonra bir pamuk yardımı ile cildinize tonik uygulayabilirsiniz. Cilt toniği uygulamasında kullanmak için kare formundaki makyaj pamukları tercih edilebilir. Pamuk üzerine birkaç damla tonik damlatarak yüzünüzün her yerine uygulayabilirsiniz. Bunu olabildiğince minik dokunuşlar ve yumuşak silme yöntemiyle yapmakta fayda vardır.

Cilt Toniği Hangi Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Cilt tonikleri belirli bir periyot dahilinde kullanılmaz. Cilt toniği, bir temizleme ürünü olduğu için her gün kullanılabilir. Fakat göz ardı etmemek gereken durum, cilt toniğini doğrudan temizleme ürünü olarak kullanmamaktır. Yani sabah akşam değil günün sonunda cildimizi temizledikten sonra uygulanması gerekir. Aksi takdirde tahriş olmaya meyilli hassas cilt tipine sahip kişilerde bazı sorunlara neden olabilir.

Cilt Toniği Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kullanacağınız güzellik ve bakım ürünlerinin size maksimum fayda sağlaması için cildinizi iyi tanımanız gerekir. Aynı şey cilt toniği seçerken de geçerlidir. Yani cilt toniği seçerken dikkat etmeniz gereken birinci kriter cilt tipinize uygunluktur. Yağlı, kuru normal veya karma ciltler için kullanılacak olan ürünler farklılık gösterir. En basit örneği de yağlı ciltlerin kullanacağı tonikler, içerisinde yağ barındırmamalıdır. Kuru ciltler nemlendirici özellikli tonikler seçmeli, hassas cilt tiplerinin kullanılacağı kullanacağı toniklerin içerisinde de alkol bulunmamalıdır.

Cilt Tipine Göre Tonik Seçimi Nasıl Olmalı?

Normal ve Karma Ciltler İçin Cilt Toniği

Cildinizi yağdan, kirden ve kalıntılardan temizlemek ve aynı zamanda nemliliğini yeniden kazanıp, tazelenmesini sağlamak için hyaluronik asit ve akasya balı içeren cilt tonikleri ideal bir seçimdir.

Kuru Ciltler İçin Cilt Toniği

Eğer kuru bir cildiniz varsa, nemlendirici özellikli ve cildinizin pürüzsüzleşmesini sağlayacak seçimlerde bulunabilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Cilt Toniği

İçerisinde alkol barındırmayan, E vitamini ve nemlendirici gliserin bileşenlerinden oluşan tonikler, cildinizi tahriş etmez ve buna karşın derinlemesine bir temizlik sağlar.

Lekeli Ciltler İçin Cilt Toniği

Eğer cildinizde renk eşitsizlikleri veya lekeler mevcutsa sizin kullanacağınız toniğin içerisinde glikolik asit yer almalıdır. Bu tür tonikler cildinizde peeling etkisi yaratır ve koyu lekelerin görünümünü giderir. Cildinize pürüzsüz bir hava katarken aynı zamanda daha parlak ve ışıltılı görünmesini sağlar.

Solgun ve Hassas Ciltler İçin Cilt Toniği

Eğer gün içerisinde makyajınızı temizledikten sonra cildinizin solgun göründüğünü düşünüyorsanız gülsuyu içeren tonikler bu sorununuzu çözebilir.

Cildinizin dostu Dew By SBG Fresh Firm Canlandırıcı Cilt Toniği’ni incelemek için tıklayabilirsiniz?

Yorumunuzu bırakın