Bir arama yapın...

Haberler
Cilt Temizliğinde En Çok Tekrarlanan Hatalar
4 Ekim 2022 Salı

Cilt Temizliğinde En Çok Tekrarlanan Hatalar

Hepimiz genç, ışıltılı görünen sağlıklı bir cilt istiyor ve bunun için farklı bakım yollarını deniyoruz. Fakat farkında olmadan yaptığımız bazı cilt bakım hataları, amacımızın tam aksine cilt lekelerine ve sivilcelere dolayısıyla da kötü bir görünüme sebep olabiliyor. Cildinizin dostu Dew By SBG, cilt temizliğinde yapılan hataları sizler için derledi.

Pürüzsüz, sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmanın yolu elbette ki düzenli ve doğru bir cilt bakımından geçiyor. Fakat cildimizi temizlerken veya bakım yaptığımızı sanırken düştüğümüz bazı yanlışlar, ciltte lekelere ve sivilcelerin oluşumuna ortam hazırlayabiliyor. Cildinizin dostu Dew By SBG bu hataları sizler için derledi. Yazımıza geçmeden önce doğru ve sağlıklı bir cilt bakımı için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi sağlayan Dew By SBG’nin ürünlerine göz atmak için tıklayın.

Cilt Temizliğinde En Çok Tekrarlanan Hatalar

Cilt Bakımı Yapılırken En Sık Düşülen Hatalar

1 – Cildinizi Tanımamak

Cilt bakımını nasıl uygulayacağınızın yolu cildinizi tanımaktan geçiyor. Eğer cildinizi tanımıyor ve neye ihtiyaç duyup duymadığını bilmiyorsanız yanlış ürün ve yöntem seçme ihtimaliniz çok yüksek. Kuru ciltler için nemli, yağlı ciltler için ise daha çok su bazlı ürünler kullanmak doğru yöntem olabilir.

2 – Islak Mendil Kullanımı

Özellikle yüzümüzdeki makyajı temizlerken en sık yaptığımız hata ıslak mendil kullanmak. İçeriğinde parfüm ve alkol bulunduran ıslak mendiller cildimizde hiç umulmadık alerjik bazı reaksiyonlara sebep olabilir ve bu da yüzümüzde kalan makyaj kalıntılarını yok etmek bir yana daha çok yayabilir.

3 – Cildimizi Gereğinden Fazla Yıkamak

Eğer yüzünüzü sürekli olarak yıkıyorsanız farkında olmadan cildinizin doğal yağ dengesini bozmuş olabilirsiniz. Bu da zamanla cildinizin tahriş olması gibi istenmeyen sonuçları beraberinde getirebilir.

4 – Peeling Yaparken Aşırıya Kaçmak

Peeling işlemi cildimizde derinlemesine bir temizlik sağladığı için çok faydalı bir uygulamadır ancak aşırıya kaçıp da haftada iki defadan fazla uygulanırsa bu durum terse dönebilir. Zamanla cildiniz hassaslaşır ve ciddi biçimde tahriş olur. Bu yüzden peeling’i haftada iki ile sınırlandırmanızda fayda vardır.

5 – Fazla Ürün Kullanmak

Piyasada bulunan cilt bakım ürünlerini ne kadar çok uygularsanız cildinizin o denli güzel olacağını düşünüyorsanız büyük olasılıkla yanılıyorsunuz. Bu davranış cildin yorulmasına sebep olur. Nemlendirici ürünleri göz bölgesine pirinç tanesi kadar, yüze ise bezelye tanesi kadar uygulamak yeterli olacaktır.

6 – Yüzünüze Fazlaca Dokunmak

Gün içerisinde çok fazla miktarda kire ve bakteriye maruz kalan ellerinizi yüzünüzle fazlaca temas ettirdiğinizde hiç hesapta olmayan cilt sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle cilt temizliği öncesinde ellerinizi de yeterince yıkadığınızdan emin olmalısınız.

7 – Sıcak Su Kullanımı

Sıcak suyun daha fazla temizlik sağlayacağını düşünerek bu hataya düşsek de unutmamamız gereken bir husus var. O da sıcak suyun cildimizi doğal yağlardan arındırdığı ve kuruluğa yol açtığıdır. Hatta yeterince hassas bir cildiniz varsa bunun sonu iltihaplanma ve kızarıklıklara kadar varabilir. Bu yüzden sıcak su yerine ılık su kullanmalısınız.

8 – Sıralama Hatası

Cildinize uyguladığınız bakım ürünlerini hangi sırayla kullandığınıza dikkat ediyor musunuz? Yanlış sıralama ürünlerin olumlu etkilerini azaltacaktır. Doğru sıralama öncelikle temizleyici ve tonik, ardından besleyici serum, sonra tedavi edici ürün ve son olarak nemlendiriciler ve bakım yağları şeklinde olmalı.

9 – Makyaj Fırçalarını Temizlemeyi İhmal Etmek

Eğer kullandığınız makyaj fırçalarını her kullanımın ardından temizlemiyorsanız, fırçada biriken bakterilerin ve kalıntıların yüzünüzde yol açacağı enfeksiyonlara, akne ve sivilcelere davetiye çıkartıyorsunuz demektir.

10 – Nemlendiriciyi Es Geçmek

Kuru bir cildiniz varsa ve nemlendirici kullanıyorsanız bunu yüz temizliğinin hemen sonrasında yapmalısınız. Bu sayede nemlendirici ürün cildinize daha hızlı etki edecektir. Long Lasting Moisturizer uzun etkili nemlendirici formülosyanundaki kıymetli sabit yağlar, bitki ekstreleri, vitamin, hyaluronik asit ve aromatik yağlar ile cildinizi uzun süre nemli tutarak hem cildinizi parlak ve gergin gösterir hem de cildi besleyerek hücrelerin yenilenmesine katkı yapar.

11 – Makyajı Temizlemeden Uyumak

Erken yaşlanmak veya cildinizde sivilcelerle karşılaşmak istemiyorsanız uyumadan önce makyajınızı temizlemeyi asla ihmal etmemelisiniz. Bu noktada Sensitive Touch Hassas Yüz Yıkama Jeli içerisindeki ayçiçek yağı ile cildin yağ dengesini bozmadan makyaj artıklarını ve cilt üzerindeki tozu nazikçe temizler.

12 – Yastık Kılıfınızı Değiştirmemek

Gece boyunca cildinizle temas halinde bulunan yastık kılıfınız farkında olmasanız da cildinizde bazı ölü hücrelerin birikmesine ve dolayısıyla da sivilcelere neden olur. Bu yüzden haftalık olarak yastık kılıfınızı değiştirmeniz gerekir.

Yorumunuzu bırakın