Bir arama yapın...

Haberler
Cilt Sağlığına Zarar Veren 9 Kötü Alışkanlık
6 Haziran 2023 Salı

Cilt Sağlığına Zarar Veren 9 Kötü Alışkanlık

Cilt sağlığımız ve güzelliğimiz son derece hassas ve kırılgandır. Cildimizin sağlığını ve güzelliğini koruyabilmek için bazı kurallara dikkat etmeli, cildi temiz tutmalı, nemlendirmeli ve her daim güneşin zararlı ışınlarından korumalıyız. Ancak farkında olmadan edindiğimiz kötü alışkanlıklar cildimize ciddi zararlar verebiliyor. Profesyonel bakım ürünleri ile cildinizin dostu Dew By SBG, cilt sağlığınıza zarar veren kötü alışkanlıkları sizler için anlattı.

Cilt bakımı sağlıklı bir cildin olmazsa olmazı. Ancak beslenme biçimimiz de en az cilt bakım rutinimiz kadar etkilidir. Farkında olmadan sürdürdüğümüz bazı alışkanlıklar erken yaşlanmamıza, sivilce ve akne oluşumuna, siyah noktalara ve kırışıklıklara yol açabiliyor.

Cilt Sağlığına Zarar Veren 9 Kötü Alışkanlık

Güneş Kremi Kullanmamak

Güneş kremi kullanmamak, cildimize yapabileceğimiz en büyük kötülüklerden biridir. Güneşin zararlı ışınlarına herhangi bir koruma olmadan maruz kalmak erken yaşlanmamıza ve güneş yanıklara neden oluyor. Güneş kremi kullanmayan insanların cilt kanserine yakalanma ihtimali her zaman için daha yüksektir. Kış aylarında veya bulutlu günlerde bile güneş kremi kullanmayı ihmal etmemek gerekir.

Makyajı Temizlemeden Uyumak

Makyajımızı silmeden uyumak cildimizin nefes almasını sağlayan gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Dolayısıyla da akne ve sivilce oluşumuna davetiye çıkartır. Bu yüzden uyumadan önce yüz yıkama jeli veya köpük kullanarak cildinizi temizlemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Dew By SBG’nin hassas yüz yıkama jeline göz atmak için tıklayın.

Yüzü Aşırı Yıkamak

Cilt temizliği yaparak kirden, makyaj kalıntılarından ve yağdan arınmak önemlidir. Fakat bu noktada aşırıya kaçmak cilt bariyerine zarar verebilir ve nem dengesini bozabilir. Bu yüzden cilt temizliği yaparken sabah ve akşam günde iki defa uygulamaya, cilt tipinize en uygun ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

Sıcak Su İle Cilt Temizliği

Cildinizi sıcak su ile temizlemek sanılanın aksine zararlı bir eylemdir. Sıcak suyla temas eden cildinizin yağ dengesi bozulur. Bunun neticesinde cilt kurur ve tahriş olur. Bu yüzden temizlik yaparken ılık su kullanmanızda fayda vardır

Yeterli Nemlendirmeme

Cildimizin en büyük ihtiyacı nemdir. Düzenli olarak nemlendirici kullanmazsanız zaman içerisinde kuruluk baş gösterir. Cildiniz pul pul dökülmeye başlar. Yağ üretimi artar. Bu yüzden cilt tipinize uygun nemlendiriciler kullanmak sağlıklı bir cilt için şarttır. Dew By SBG’nin uzun etkili nemlendiricisine göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Sert İçerikli Bakım Ürünleri

Piyasada satılan cilt bakım ürünleri arasında zararlı olabilecek ve cildi tahriş edebilecek çok sayıda ürün bulunuyor. İçeriğinde sülfat, alkol veya parfüm bulunan ürünler cilde zarar verebilmektedir. Özellikle hassas cildi olan insanlar seçtikleri ürünlerin içeriğine dikkat etmelidir.

Sivilce Sıkmak

En sık görülen ve estetik açıdan en çok sorun yaratan cilt sorunu sivilcelerdir. Sivilce sıkmak cildimize yapabileceğimiz en büyük kötülüklerden biri. Sivilce sıktığımızda iltihaplanma ve lekelerin oluşması kaçınılmazdır. Cildimizde yaşayan bakterilerin çoğalmasına yol açar. Sivilce sorunu yaşadığınızda muhakkak bir dermatoloğa başvurmanız gerekir. Dew By SBG’nin akne serumuna göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Peeling Yapmamak

Peeling, cildimizin ölü hücrelerden temizlenmesinin en etkili yoludur. Peeling yaparak hücrelerin kendisini yenilemesini teşvik ederiz. Peeling uygulamaları ile gözeneklerinizi açarak cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz. Haftada bir veya iki defa peeling yapmak yeterlidir. Aşırıya kaçarsanız cildiniz zarar görebilir.

Cilt Bakımı Yaparken Boyun Bölgesini Es Geçmek

Çoğu insan cilt bakımının yüzden ibaret olduğunu düşünür. Oysa bu büyük bir hatadır. Boyun ve dekolte bölgesi ihmal edilmemelidir. Bu bölge de en az yüzümüz kadar kırışıklıklar ve yaşlanma belirtileri için risk altındadır. Bu bölgeye nemlendirici ve güneş kremi uygulamayı da cilt bakım rutininizin ayrılmaz bir parçası haline getirmeniz gerekir.

Yorumunuzu bırakın