Bir arama yapın...

Haberler
Cilt Bakımının Vazgeçilmezi AHA ve BHA Nedir, Ne İşe Yarar?
21 Kasım 2023 Salı

Cilt Bakımının Vazgeçilmezi AHA ve BHA Nedir, Ne İşe Yarar?

Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilcelerin (akne), doğru şekilde tedavi edilmesi önemlidir. Cildin orta tabakasında yağ salgılayan (sebum) kanalların tıkanması, şişmesi ve bakterilerle iltihaplanması ile meydana gelen sivilcelerde; beslenme, genetik, çevresel ve hormonların rolü vardır. Akne kişinin fiziksel görünümünde izler bırakabileceği gibi psikolojik olarak da olumsuz etkiler oluşturabilir.

Cilt Bakımının Vazgeçilmezi AHA ve BHA Nedir, Ne İşe Yarar?

Kusursuz cilt bakımı için kullanılan yöntemler durmaksızın değişiyor ve gelişiyor. Cilt Serumlarının içeriğinde sürekli olarak karşımıza çıkan AHA yani Alfa Hidroksi Asit ve Beta Hidroksi Asit son derece güçlü iki bileşen. Cilt bakımında deyim yerindeyse mucize bir etki yaratan BHA ve AHA nedir ve ne işe yarar? Profesyonel cilt bakım ürünlerinin adresi Dew By SBG sizler için anlattı.

Kadın erkek, genç yaşlı fark etmeksizin günümüzde herkesin bir cilt bakım rutini var. Güzel, ışıltılı ve sağlıklı bir cilt için kullandığımız cilt serumları, cildimizin her daim taze ve genç kalmasına yardımcı oluyor. Alfa Hidroksi Asit ve Beta Hidroksi Asit de cilt bakım dünyasının vazgeçilmezleri arasında. Peki AHA ve BHA cildimizde ne gibi roller üstleniyor? Gelin birlikte inceleyelim.

AHA – Alfa Hidroksi Asit

AHA genel olarak meyve asitlerini ifade eder. Şeker kamışından üretilen glikolik asit, sütten üretilen laktik asit ve mandelik asit AHA grubu içerisinde yer alır. Alfa Hidroksi Asitler ölü cilt hücrelerini, cilde zarar vermeden soyar ve cildimizin kendisini yenilemesini sağlar. Bununla birlikte cildimizin nem tutma kapasitesini iyileştirir. Kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü önemli ölçüde azaltırlar.

BHA - Beta Hidroksi Asit

Salisilik asitleri ifade eden BHA, bilhassa akne ve sivilce oluşumuna meyilli, yağlı cilt tipleri için etkili bir temizleyicidir. BHA yağ içerisinde çözünebilen ve bu özelliği sayesinde gözeneklerin derinlerine etki edebilen bir yapıya sahiptir. Bu da sivilce ve siyah nokta oluşumlarının önüne geçilmesini sağlar. Bunun yanı sıra iltihaplı ciltlere karşı da oldukça etkilidir.

BHA ve AHA’nın Ortak Faydaları

Hücrelerin Kendilerini Yenilemesi

Bu iki asit grubu da cilt hücrelerinin kendilerini yenilemesine katkı sağlar. Sonuçta daha taze ve genç bir görünüm kazanmamıza yardımcı olurlar.

Renk Tonu Dengeleme

Her iki asit grubu da cildinizdeki tonları eşitler, renk düzensizliklerini ortadan kaldırır ve lekelerin görünümünü hafifletir.

Nemlendirme

Cildimizin nem kapasitesini genişleten bu asitler nem dengemizi korumamıza yardımcı olur.

Gözenek Temizliği

Gün içerisinde yoğun miktarda kire maruz kalarak tıkanan gözeneklerimiz, cildimizin nefes almasını zorlaştırır. Ancak BHA grubu asitler yağda çözünebildikleri için, gözeneklerimize etki eder, sivilce ve siyah noktaların oluşmasına engel olurlar.

BHA, yağ içinde çözündüğü için gözeneklerin içine nüfuz ederek siyah noktaların ve sivilcelerin azalmasına yardımcı olabilir.

AHA ve BHA Arasındaki Farklar

Hidroksi asitlerinin bir takım benzerlikleri olmakla birlikte bazı önemli farklılıkları da mevcuttur. Her iki asit grubu da cilt eksfoliantları olarak görev üstlenir. Buna karşın AHA grubu asitler suda çözünebilirken, BHA grubu asitler yağda çözünür. Bu da AHA’ların cildin yüzey katmanında, BHA’ların ise hem yüzeyde hem de gözeneklerin derininde etki göstermesi anlamına gelir. BHA grubu asitler tıkanan gözenekleri temizleyip, cilt dokusunu tazelerken AHA grubu asitler de cildimizi güneşin neden olduğu hasarlara karşı korur, ince çizgilerin ve derin kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Cilt bakımınızda BHA ve AHA bileşenlerini içeren ürünlere yer verebilirsiniz. Ancak kendi cilt tipinize ve cildinizin ihtiyaçlarına göre hareket etmelisiniz. Bu yüzden öncelikle bir uzmana danışmanızda yarar var.

Yorumunuzu bırakın