Bir arama yapın...

Haberler
Cilt Bakımında Yapılan En Önemli Hatalar
31 Mayıs 2023 Çarşamba

Cilt Bakımında Yapılan En Önemli Hatalar

Cilt bakımı konusunda yapılan yanlış uygulamalar, çeşitli cilt sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla cilt bakımında iyi araştırma yapmak ve dermatologlardan destek almak önemlidir. Dew By SBG, cilt bakımında yapılan en önemli hataları sizler için derledi…

Cilt Bakımında Yapılan En Önemli Hatalar

Doğal Yağlar

Doğal bitkisel yağlar, cilt bakımında etkilidir ancak çoğunun saf halini bulmak zordur. Ayrıca doğal yağların karışımında ya da kullanımında sıklıkla hata yapılır. Bu hatalardan en önemlileri şöyle sıralanabilir:

  • Hindistan cevizi yağı gibi komedojenik yağları yüzde uzun süre tutmak ve sonrasında yeterince arındırmamak,
  • Uçucu özellikteki yağları sabit yağlarla karıştırmadan direkt cilde sürmek,
  • Cilt bakım yağlarını ciltte uzun süre bekletmek,
  • Güneş hassasiyetine neden olması nedeniyle gündüz kullanılmaması gereken yağları gündüz kullanmak.

Doğal Ürünler

Doğal yöntemler genellikle etkilidir ancak her uygulama, herkes için uygun olmaz. Yanlış uygulamalar ise cildin sivilcelenmesine, cilt yapısının bozulmasına, gözeneklerin büyümesine yol açabilir.

Cilde meyve ve sebze sürmek doğal bir yöntem olarak görünse de bazı durumlarda risklidir. Dolayısıyla bu konuda yeterince bilgi sahibi değilseniz bunların yerine doğal içerikli kozmetik ürünler kullanmak daha doğru bir tercih olur.

Cildi Doğru Temizlememek

Cilt temizliği kolay gibi görünse de önemli ve doğru yapılması gereken bir adımdır. Cildin doğru bir bakım ürünüyle günde 2 kez temizlenmesi gerekir. Makyaj temizleme mendilleri, makyajı çıkarmakta yeterli değildir. Cildin iyice arındırılması için suyla yıkamak gerekir.

Cilt temizleme ürünü yaklaşık 1 dakika uygulandıktan sonra iyice arındırılmalıdır.

Yüzü Çekiştirmek

Cilt bakım ürünlerini uygularken cildi sağa sola veya aşağı doğru çekiştirmek de yapılan hatalardan biridir. Bakım ürünleri, cilde tampon hareketlerle uygulanmalıdır. Çekiştirmek, yeni kırışıklara neden olabilir. Ayrıca yüzü kurularken de nazik davranmak önemlidir.

Fazla Serum Kullanmak

Yoğun ürünler olan serumlar, üzerinde farklı bir bilgi yer almıyorsa 3 damladan fazla kullanılmamalıdır. Aksi halde ciltte sivilcelenmeler yaşanabilir. Serumu elinize damlatarak kullandığınızda ise bir miktar parmaklarınızda kalacaktır. Bu nedenle avcunuzda fazla yayılmasına izin vermemek gerekir.

Göz Çevresi

Göz çevresi bakımı için 40 yaşına gelmeyi beklemeyin; çünkü bu yaştan sonra sıklıkla kaz ayaklarıyla karşılaşabilirsiniz. Göz çevresinin derisi hassas olduğu için kullanılan nemlendiricinin göz çevresi kullanımına uygun olması gerekir. Eğer nemlendirici göz çevresi için uygun değilse sarkma ya da kırışıklıklara yol açabilir. Dolayısıyla göz çevresi için özel ürünler kullanılmalıdır.

Güneş Koruyucu

Her mevsim güneşin zararlı ışınlarının etkisi görülebilir. Güneş ışınları, erken yaşlanmada en etkili nedenlerden biri olduğu için her mevsim cilt tipinize uygun bir güneş kremi kullanmalısınız.

Yorumunuzu bırakın