Bir arama yapın...

Haberler
Cilt Bakımında Sosyal Medyadaki Tariflere Aldanmayın
4 Mayıs 2023 Perşembe

Cilt Bakımında Sosyal Medyadaki Tariflere Aldanmayın

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için düzenli bakım şarttır. Cilt bakımı sanıldığının aksine bilinçsizce yapılabilecek bir işlev değil. Pırıl pırıl güzel bir cilt sahibi olayım derken özellikle sosyal medyada reklamı yapılan ‘popüler cilt maskeleriyle’ sağlığınızdan olmayın. Uzmanlar cilt konusunda hassas olan bireylere “dikkatli olun!” uyarısında bulunuyor. Cilt bakımının öncelikli adımı temizliktir. Cilt tipinize uygun bir temizleyici kullanmaya özen göstermek gerekir.

Cilt Bakımında Sosyal Medyadaki Tariflere Aldanmayın

Önerilere Temkinli Yaklaşın!

Sosyal medyada cilt bakımıyla ilgili sık sık karşılaşılan “harika önerilere” ölçülü yaklaşılmalı. Uzmanlar bu alanda sunulan birçok maske tarifini benimsemiyor. Cilt bakımında kullanılan ürünlerin önemli olduğunu ifade eden bilim insanları, yüzü tahriş eden ve güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getiren maskelerden kaçınılması uyarısında bulunuyor. İşte cildinizde uzak tutmanız ürünlerden bazıları…

Sirke, Cildi Tahriş Edebilir

Günlük hayatta pek çok yararı olan sirke, asit özellikleri nedeniyle cildi tahriş edebilir. Hatta kimi ciltlerde lekelenmeye neden olabilir. Sosyal medyada yoğun ilgi gören ve ciltte kırışıklık, sivilce ve akne gibi sorunlara iyi geldiği belirtilen diş macunu yanıklara veya enfeksiyonlara yol açabilir. Diş macunu maskesi içeriğindeki güçlü kimyasallardan dolayı cildi tahriş edebilir. Kolay ve ucuz yollu bir yöntem olan limon maskesi her bireye uygun olmayabilir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındıran limonun beslenmede pek çok yararı olsa da bilinçsizce cilde uygulanmamalı. Limondaki yoğun sitrik asit ciltte beklenmeyen etkiler oluşturabilir.

Duyarlılık Elden Bırakılmamalı

Geçmişten günümüze cilt bakımının en temel ürünü olan sabunların da cilt tipini uygun olması öneriliyor. Hijyenin vazgeçilmezi olan sabunlar yüzdeki kiri temizlese de bu sırada cildi nemli tutan doğal yağları da yok eder. Cildin nem dengesini değiştireceğinden geriye kuru ve pürüzlü bir yüz kalabilir. Kabartma tozu ile cilt bakımı tavsiyesinde de duyarlılık elden bırakılmamalı. Yüksek oranda alkali olan kabartma tozu cildi bakterilerden koruyan doğal pH dengesini bozabilir. Bu durum sivilcelenmeye neden olabilir. Kişide özgüveni artıran sağlıklı bir cilt için sıcak su doğrudan yüze uygulanmamalı. Bu ciltteki nemi azaltacağı gibi kuru hale getirebilir, yanıklara yol açabilir. Bunun yerine ılık veya soğuk su kullanılabilir.

Yorumunuzu bırakın