Bir arama yapın...

Haberler
Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?
27 Ekim 2023 Cuma

Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pırıl pırıl bir cilt hedefi ‘rutin bakımın’ ötesinde çok daha fazlasını gerektirir. Her mevsim kusursuz bir cilde sahip olma ‘düzenli bir bakım’ yapmayı içerir. Sağlıklı ve genç bir cilt için her şeyden önce dengeli beslenme, yeterli uyuma, stresi kontrol etme ve hareketli yaşam tarzı önemlidir. Ayrıca başarılı bir peeling ciltteki ölü hücreleri yeniler. Nemlendiriciler ise cildin doğal dengesini korur, kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini azaltır. Cildinizin dostu Dew By SBG, daha güzel bir cilt için yapılması gerekenleri anlattı.

Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğru Bakım Rutini Oluşturmak

Sivilce, leke, siyah nokta, kırışıklık gibi deri problemlerinin önüne geçmek için cilt tipine uygun ‘doğru bakım rutinini oluşturmak’ şarttır. Doğru cilt bakım rutini ise bireyin ‘hangi cilt türüne’ sahip olduğunu bilmesine bağlıdır. Böylece cilt bakımında hangi ürünlerin kullanılabileceğini tayin etmek daha da kolay olur.

Peki, Kaç Türlü Cilt Vardır?

Cilt tipini belirleyen ana etkenler ciltteki yağ ve sebumdur. Bunların yanı sıra yaş, cinsiyet, genetik faktörler de cilt tipinin şekillenmesinde rol oynayan başka ölçülerdir. Temel cilt tipleri “kuru, yağlı, karma, hassas veya normal” diye sıralanabilir. Ayrıca lekeli ve akneye eğilimli spesifik özellikleri olan alt cilt tiplerinden de söz edilebilir.

Kuru Cilt:Kuru cilt tipi yetersiz nem seviyesinden dolayı esnekliğini kaybetmiştir. Bu yüzden genellikle gergin ve kaba bir görüntü sunar. Ciltte kaşıntı, çatlaklar, kırışıklar, pullanma ve dökülmeler görülür. Soğuğa ve sıcağa çok hızlı tepki göster gösterir.

Yağlı Cilt:Cildin nemli kalmasını sağlayan bir bileşik olan aşırı sebum üretimiyle yağlı cilt meydana gelir. Cildin nem dengesi normal seviyede değildir. En dikkat çeken özelliği yağlı, parlak ve büyük gözeneklere sahip yapısıdır. Yağlı ciltler, doğru uygulamalar ve ürünler kullanarak normal cilt tipine dönüştürülebilir.

Karma cilt: Toplumda yaygın görülen bir cilt tipidir. Aynı anda iki farklı cilt nitelikleri sergiler. Alın, burun ve çeneyi kapsayan bölge yağlı cilt özelliğindeyken; yanakları, göz çevresi ve çene altını kapsayan alan normalden kuruya dönük bir yönelmeye sahiptir.

Normal Cilt:Ciltte bütün değerler normal; yani olması gerektiği gibidir. Sebum miktarları dengeli, gözenek büyüklükleri, esneklikleri idealdir; sağlıklı bir gerginliğe sahiptir. Normal ciltlerde aydınlık ve yaşlanma belirtileri daha geç ortaya çıkar. Tüm bu avantajlara rağmen normal ciltlerin de düzenli bakım ile desteklenmesi gerekir.

Hassas Cilt: Nazik bir cilt tipi olduğundan düzenli olarak bakım ister. Aşırı sıcaklar veya soğuk havalar, rüzgâr, nem, güneşin zararlı ışınları gibi dış faktörlerden olumsuz etkilenir. Stres nedeniyle hassas ciltlerde kızarıklık, gerginlik, kaşıntı ve kuruluk fark edilir. Hassas ciltlerin en dikkat çeken semptomları genellikle kızarık olmaları ve dış etkilere karşı çok kolay tepki vermeleridir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Düzenli cilt bakımının yanı sıra “sağlıklı yaşam biçimleri” de doğal yaşlanmayı geciktirir ve olası cilt rahatsızlıklarının gelişmesini engelleyebilir. Cilt tipine uygun yapılan bakım; sivilce, leke veya siyah nokta benzeri sorunların iyileşmesini destekler. Vitaminler ve yağlar cildin onarılmasına yardımcı olur.

Cilt Bakımında Hangi Adımlar İzlenmelidir?

Öncelikle makyaj rutininde tercih edilen ürünlere dikkat edilmelidir. Uygulama sonrasında ciltte acı, yanma, kaşıntı ve hassasiyet oluştuğunda kullanılan ürünler gözden geçirilmelidir. Gerektiğinde kullanımları bırakılmalıdır. O halde cilt bakımında hangi adımlar izlenmelidir?

 • Cilt temiz bir su ile kirlerden arındırılmalı,
 • Yüzeydeki gözenekleri açmak için buhar uygulanmalı,
 • Ölü hücreleri tazelemek için peeling yapılmalı,
 • Cilt dokusuna geliştiren maskeler uygulanmalı,
 • Cildi makyaj kalıntılarından arındırmak için tonik yapılmalı,
 • Cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanın,

Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilinçli cilt bakımı özen ister. Belli başlı kuralları vardır. Cilt tipine uygun günlük bakım rutini ile ışıl ışıl güzel bir cilde sahip olmak mümkündür. Peki, cilt bakımı sırasında hangi hususlara dikkat edilmelidir? İşte o detaylar…

Güneş Kremi Kullanılmalı:Cilt bakımının en önemli yöntemlerinden biri onu güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaktır. Bir ömür UV ışınlarına maruz kalmak kırışıklık, leke, cilt kanseri ve benzeri problemlere yol açabilir. Bundan dolayı açık havada güneş koruyucu kullanılmalıdır. Özellikle ışınların yeryüzüne en dik açılarla geldiği öğlen 11.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşten kaçınılmalıdır.

Sigara Kullanılmamalı: Sigara tüketmek cildin doğal nem dengesini bozar. Ciltte kırışık oluşturur ve bireyin daha yaşlı gösterir. Sigara kullanımı nedeniyle cilt dokularına güç ve elastikiyet veren kolajen ve lif miktarı azalır, küçük kan damarları daralır. Bu durum kan akışını düşürür ve cildin soluk görünmesine yol açar.

Cilde Nazik Davranmalı: Rutin temizlik ve tıraş cildi etkileyebilir. Cildi duş esnasında uzun süre sıcak suya maruz bırakmak doğru değildir. Ilık su cildin yağlanmasını önler. Bazı ciltler hassastır; tıraş öncesinde tıraş kremi, losyon veya jel kullanılmalıdır.

Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterilmeli:Pürüzsüz bir cilt için sağlıklı bir beslenme programı uygulanmalıdır. Meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız protein ağırlıklı bir diyet cilt bakımını destekler. Ayrıca bol su tüketimi cildin nemli kalmasını sağlar.

Stres Yönetimi Önemli: Günümüzde hayatın bir parçası haline gelen stres cildi olumsuz etkileyebilir. Özellikle kontrolsüz stresten kaçınılmalıdır. Aşırı stres vücutta kortizol ve adrenalin hormonunu tetikler. Bu ise derideki kan akımını yavaşlatır ve hücrelerin beslenmesini bozar. Hormonal değişim dolayısıyla cilde nem ve parlaklık aşılayan hyaluronik asit ve kolajen sentezi düşer. Böylece ciltte kuruluk başlar, ince kırışıklıklar ortaya çıkar, cilt cansız ve mat görünmeye başlar. Sağlıklı bir cildi ve dengeli bir ruh hali için stres yönetimi önemlidir. Bunun için yeterli uyku ve kişinin mutlu olacağı hobilere zaman ayırmalıdır.

Cilt Bakımının Faydaları Nelerdir?

 • Doğru bakım yöntemleri, cildi kir, yağ ve bakterilerden arındırır.
 • Deri yüzeyinde tıkanan gözenekler açılır.
 • Sivilce izleri ve siyah noktalar engellenir.
 • Cilt yapısı parlak ve canlı görünür.
 • İleri yaşla gelen kırışıklıklar azalır.
 • Kaybolan nem oranı tekrar kazanılır.
 • Peeling ile ciltteki lekeler ortadan kalkar.
Yorumunuzu bırakın