Bir arama yapın...

Haberler
Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar Neler?
25 Haziran 2023 Pazar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar Neler?

Sağlıklı ve kusursuz bir cilt için doğru bakım yöntemleri önemlidir. Nitelikli bakım; cildi dış etkenlere karşı korur, yaşlanma belirtilerini azaltır, özgüveni artırır ve genel görünümü iyileştirir. Cilt bakımında doğru bilinen o kadar çok yanlış var ki... Bilinçsizce yapılan bu hatalar cilt sağlığını olumsuz etkiliyor. Pürüzsüz bir cilde bazı prensiplere sıkı sıkı uymakla sahip olunabilir.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar Neler?

Rutin Cilt Bakımı Önemli

Peki, cilt sağlığını koruyabilmek için genel olarak hangi kurallara uymak gerekir? Bu ipuçları şu şekilde sıralanabilir?

  • Cilt temizliğine özen gösterilmeli
  • Her mevsim nemli tutulmalı
  • Güneşin zararlı ışınlarından korunmalı
  • Düzenli bakım yapılmalı
  • Beslenme alışkanlığına dikkat edilmeli

Zararlı Alışkanlara Dikkat!

Cilt sağlığını bozan pek çok alışkanlıktan söz edilebilir. Bu kötü alışkanlıklar ciltte hangi sorunlara neden oluyor?

  • Erken yaşlanma
  • Kırışıklıklar
  • Sivilce
  • Akne
  • Siyah noktalar

Cilt Bakım Rutini Nasıl Sağlanabilir? Hangi Adımlar İzlenebilir?

Güneş Kremi İhmal Edilmemeli

Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak cilt üzerinde etkilidir. UV ışınları ciltte yanık, leke, kırışıklıklara ve erken yaşlanmaya yol açabilir. Ayrıca cilt kanserine yakalanma riski oluşabilir. Güneş koruyucu kremler ile bu sorunun önüne geçilebilir. Açık havaya çıkmadan önce güneş koruyucu kremler kullanmak yararlı olacaktır.

Makyaj Temizlenmeden Uyumamalı

Makyajı temizlemeden uyumak cilde zarar verir. Çünkü bu durumda cilt nefes alamaz ve gözenekler tıkanır. Uyandığınızda cildiniz mat ve yorgun görünebilir. Yağlı ciltlerde sivilce ve akne oluşabilir. Uzun vadede cilt elastikiyeti azalır ve cilt tonu bozulabilir. Sağlıklı bir cilt için makyaj temizliği ihmal edilmemelidir. Makyajı çıkarmak için uyku öncesinde cildin bir jel ya da köpükle temizlenmesi alışkanlık haline getirilmelidir.

Cildi Aşırı Yıkamaktan Çekinmeli

Cilt hijyeni her zaman değerlidir. Bunun için yağ, kir ve makyaj izlerinden arındırmak gerekir. Ancak cildi yıkarken aşırıya kaçılmamalıdır. Bu yüzdeki doğal yağları yok edip, cilt bariyerini ve nem dengesi bozabilir. Cildin hafif bir temizleyici ile sabah ve akşam temizlenmesi yeterli olabilir. Cilt temizleyicilerinin cilt tipine uygun olmasına özen gösterilmelidir.

Temizlikte Ilık Su Tercih Edilmeli

Sıcak su temizlik esnasında cildin doğal yağ dengesini etkileyebilir. Kuruluk ve tahriş oluşabilir. Cildin nem dengesini korumak için ılık su tercih edilebilir.

Yeterli Nemlendirici Kullanılmalı

Işıl ışıl bir cilt her vakit neme gerek duyar. Nemlendirici sağlıklı bir cildin ayrılmaz parçasıdır. Cilt tipine uygun bir nemlendirici devamlı olarak kullanılmalıdır. Aksi halde ciltte kuruluk ya da pul pul dökülme şikâyetleri ortaya çıkabilir.

Sert Bakım Ürünlerinden Kaçınmalı

Cilt bakım ürünlerinin seçimine dikkat edilmelidir. Çünkü bazı ürünler cildi tahriş edebilecek kimyasallara sahiptir. Alkol, parfüm ve sülfat gibi sert içeriklerden yapılan ürünler cilt sorunlarına neden olabilir. Hassas bir cilde sahip olanların daha nazik ürünlere yönelmeleri uygun olacaktır.

Ciltteki Sivilceleri Sıkılmamalı

Ciltte yağlanma, tıkanıklık, hormonal değişiklikler, stres, beslenme alışkanlıkları sivilcelere neden olabilir. Yaygın bir sorun olan sivilceleri sıkmak ciltte istenmeyen sonuçları doğurabilir. Sivilceleri sıkmamak gerekir. Tersi bir davranış iltihaplanmaya, lekelere ve bakterilerin artmasına yol açabilir. Sivilceleri önlemek için düzenli temizlik, nemlendirme ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Geçmeyen sivilceler için mutlaka bir uzman desteği alınmalıdır.

Aşırıya Kaçmadan Peeling Yapılabilir

Ölü cilt hücreleri peeling uygulamasıyla temizlenir. Bu işlem hücre yenilenmesine yardımcı olur. Ciltteki gözeneklere nefes aldıran peeling yöntemiyle canlı bir cilde sahip olunabilir. Ancak abartılı peelingden kaçınılmalı. Cilde haftada 1 veya 2 kez peeling yapılabilir.

Boyun Bölgesi İhmal Edilmemeli

Cilt bakımı yaparken genel olarak boyun ve dekolte bölgesi gözden kaçırılır. Ancak bu durum ciltte kırışıklıklara ve cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Vücudun o kısmı için nemlendirici ve güneş kremi düşünülebilir.

Yorumunuzu bırakın