Bir arama yapın...

Haberler
Cilt Bakımında Bu Hatalara Düşmeyin!
5 Temmuz 2023 Çarşamba

Cilt Bakımında Bu Hatalara Düşmeyin!

Hızlı bir şekilde gelişen cilt bakım sektöründe bilgi kirliliği de gittikçe artıyor. Araştırmadan ve cilt tipine uygun yapılmayan bakımlar üzücü sonuçlara yol açabiliyor. “Doğru” diye yapılan bazı “hatalar” geri dönüşü olmayan pişmanlıklara neden olabiliyor. Örneğin; “faydalıdır ve organiktir” diye bir ürünü kullanırken ya da “peelingle ölü derileri arındırıyorum” derken cilt bariyerine zarar verilebilir. Cilt bakımında bilinçsizce başka hangi hatalar yapılıyor? İşte o başlıklar…

Cilt Bakımında Bu Hatalara Düşmeyin!

Cilt Temizliğinde Ölçüyü Kaçırmayın

Gün ortasında cildi sık sık temizlemek bilinenin aksine doğru bir yöntem değildir. Cilt temizliğinde aşırıya kaçınmak deri yüzeyindeki doğal yağlara ve nem dengesine zarar verebilir. Gereğinden fazla yapılan hijyen cildi kurutur ve tahriş eder. Yumuşak bir temizleyici ile ölçü kaçırılmadan rutin temizlik sağlanabilir. Uyku öncesinde cilt tipine uygun ürünlerle cilt temizliğinin yapılması uygun olacaktır.

Sivilceleri Sıkmadan Çekinelim

Sivilce sıkma alışkanlığı her zaman risklidir. Sivilceleri sıkmak enfeksiyon ve ciltte iz bırakma sorunlarını beraberinde getirir. Bundan dolayı rahatsız edici de olsa ciltte sivilceleri sıkmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca hücreleri yenilemeye yönelik gerçekleştirilen agresif peeling uygulamalarında da çekinmelidir. Aksi halde ciltteki tahriş ve iltihap riskiyle karşı karşıya kalınabilir. Uzman desteği almadan radikal cilt bakım tercihlerinden sakınmalıdır. Cilt bakımı her zaman bireysel ihtiyaçlar ve bireyin tipine uygun düzenlenmelidir.

Bebek Şampuanı İle Cildi Temizleme

Doğru diye bilinen yanlışlardan biri de bebek şampuanı konusudur… Bebek şampuanı yetişkinler için iyi bir seçenek olmayabilir. Çünkü yetişkinler ile bebeklerin ciltleri birbirinden çok farklıdır. İçerikleri bebekler için hazırlanan şampuanların erişkinlerde kullanımı olumlu sonuçlar vermeyebilir. Bu yüzden yetişkin bir cilde uygun ve yeterli pH seviyesine sahip bir temizleyici seçeneği daha yararlı olacaktır. Kuru ciltlere nemlendirici özellikteki ürünler, yağlı ciltlere daha hafif ve yağ dengesini sağlayan bir temizleyici düşünülebilir. Öte yandan esmer şeker, kahve telvesi, limon ya da portakal gibi ürünleri peeling malzemesi olarak kullanmak da cildi tahriş edebilir. Bu uygulamadan da kaçınmak faydalı olacaktır.

Yorumunuzu bırakın