Bir arama yapın...

Haberler
Cilt Bakımında Aktif Kömürün Faydaları
21 Temmuz 2023 Cuma

Cilt Bakımında Aktif Kömürün Faydaları

Kömür, çok eski zamanlardan bugüne tıpta ve kozmetikte kullanılıyor. Mısır'da yaralara kömürle kompres yapılırdı. Suyu arıtmak için de kömür kullanıldığı biliniyor. 18. yüzyılda ise kömür panzehir olarak kullanılır haline geldi.

Cilt Bakımında Aktif Kömürün Faydaları

Aktif Karbon Nedir?

Aktif kömür, mangal kömüründen farklıdır. Genellikle huş, çam, meşe, ladin, kavak gibi ağaç türlerinin yakılmasıyla oluşturulur. Bu işlem sırasında ahşabın ağırlığı yüzde 75 azaltılır ve siyah bir madde açığa çıkar. Sonrasında çok yüksek sıcaklıkta buhara maruz bırakılır. Tüm bu işlemlerin ardından geriye “aktif karbon” denilen çok gözenekli bir madde kalır.

Cilt ve Yüz İçin Aktif Kömürün Faydaları

Aktif kömür, vücut ve cilt için detoks niteliğindedir. Aktif kömür içeren maskeler cildi ve tıkanmış gözenekleri temizler. Aktif kömür, sivilce ve siyah noktalarla mücadele konusunda etkin rol oynar. Cildi iyi biçimde temizler ve gözenekleri kir, sebum ve kozmetik kalıntılarından arındırır. Yağ bezlerinin çalışmasını düzenler, temizlik ve antibakteriyel etki yapar. Ayrıca kırışıklık görünümünü azaltır, cildin pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Aktif Karbon İçeren Yüz Maskeleri

Ev yapımı ve çoğu zaman aktif karbon, siyah kil, yoğurt gibi bileşenlerden oluşan kömür maskeleri tarifleri bulunuyor. Ancak güvenilir markaların ürünlerinin tercih edilmesi daha faydalı olur. Çünkü kömür deriden yalnızca zararlı maddeleri değil, yenilenmesi gereken faydalı maddeleri de emer. Aktif kömür içerikli bir maske, cildi aydınlatmaya ve pigment lekelerini daha azaltmaya yardımcı olur.

Yorumunuzu bırakın