Bir arama yapın...

Haberler
Cildinizin Elastikiyetini Arttırmak İçin 7 Doğal Çözüm!
15 Kasım 2023 Çarşamba

Cildinizin Elastikiyetini Arttırmak İçin 7 Doğal Çözüm!

Ciltte elastikiyet kaybı nasıl önlenir sorusu hemen her insanın cevabını aradığı bir su Eğer aynaya baktığınızda cildinizin eskisi gibi olmadığını fark ediyorsanız siz de bu konuda harekete geçmelisiniz. Cildimizin elastikiyeti, yaşımız ilerledikçe azalma ivmesi gösterir. Elastikiyet kaybı kırışıklıkları da beraberinde getirir. Peki elastikiyet kaybı nasıl düzeltilir? Profesyonel cilt bakım ürünleri ile her daim cildinizin dostu Dew By SBG elastikiyetinizi yeniden kazanmanızı sağlayacak 7 doğal çözümü sizler için anlattı.

Cildinizin Elastikiyetini Arttırmak İçin 7 Doğal Çözüm!

Yaşımız ilerledikçe cildimizin elastikiyetini yitirmesi beklenen bir sonuçtur. Zamanla cildimiz sarkmaya başlar, kırışıklıklar oluşur. Bu cildimizin sağlam dokusunu yitirdiğini işaret eder ve bu durum her insan için moral bozucudur. Dew By SBG cildinizin elastikiyetini doğal yöntemlerle nasıl iyileştirebileceğinizi sizler için anlattı.

Ciltteki elastikiyet kaybının, yaşlanma sürecinin son derece doğal bir parçası olduğunu unutmamak gerekir. Cilt elastikiyetini en basit şekilde cildin esneme ve orijinal formuna geri dönme yeteneği şeklinde tanımlayabiliriz. Elastikiyet kaybına ise elastoz adı verilir. Bu problem cildimizin kırışmasına, sarkmasına veya halk arasında “kösele gibi” şeklinde ifade edilen nahoş bir hal almasına yol açar. Günlük hayatta güneşin zararlı ışınlarına fazlaca maruz kalmaktan ötürü yaşanan sarkmalara Solar Elastoz adı verilir. Tüm bu olumsuz tabloları sıraladıktan sonra müjdeyi vermemiz gerekirse: bazı doğal yöntemler uygulayarak cildinizin elastikiyetini arttırabilirsiniz.

Dew By SBG dünyaca ünlü Dermatolog, Kuna Ramdas’ın elastikiyet kaybına karşı sıraladığı 7 doğal çözümü sizlerle paylaşıyor.

Cildinizin Elastikiyetini Arttırmanın 7 Yolu

Her şeyden önce bilmemiz gerekir ki elastik bir cilde giden yol, sağlıklı bir yaşam biçiminden, doğru cilt bakımından ve dengeli bir beslenmeden geçiyor. Sıralayacağımız tüm önerilerin özü bu üç kavramda yatıyor. Kötü bir beslenme rutini, sağlıksız bir yaşam tarzı ve ihmal edilen bir cilt bakımı ile genç kalmak bir hayal. Şimdi gelin elastikiyet kaybını önleyecek tavsiyeleri birlikte inceleyelim.

1 - Cildinizi Güneşin UV Işınlarından Koruyun

Güneşin zararlı ışınlarına fazlaca ve korunmasız biçimde maruz kalmak, cildimizin hızla yaşlanmasına ve zarar görmesine yol açar. UV ışınları derin kırışıklıkların ve ince çizgilerin meydana gelmesinin yanı sıra cildimizin elastikiyetini de hızla kaybetmesine neden olur. Bu da erken yaşlanmamız sonucunu doğurur. Bundan korunmanın tek yolu ise güneş koruyucularını günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline getirmektir. Üstelik sadece güneşli yaz aylarında değil bulutlu günlerde bile bu koruyucuları kullanmamız gerekir.

2 - Retinoidler Kullanmak

Retinoidler vücudun kollajen üretimini tetikler ve teşvik eder. Bu sayede cildin yenilenme sürecini hızlandırır. Retinoidler düzenli kullanıldığında zaman içerisinde dilt dokusunu ve elastikiyetini önemli ölçüde iyileştirir. Cildimizdeki derin kırışıklıklar ve ince çizgilerin görünümünü önemli ölçüde azaltır.

Fakat doğru şekilde kullanılmadığında cildimiz güneş ışınlarına karşı hassasiyet geliştirilebilir ve cilt kuruluğu benzeri yan etkiler gösterebilir. Bu yüzden kullanım talimatlarına uygun biçimde retinoid kullanmamız gerekir. Başlangıçta düşük konsantrasyon tercih etmekte fayda vardır.

3 - Sağlıklı Bir Beslenme Rutini

Beslenme rutini genel sağlık durumumuzda olduğu gibi cilt sağlığımızda da önemli bir yer tutar. Beslenme alışkanlığımız içerisinde vitaminlere, antioksidanlara ve temel besin değerlerine muhakkak yer vermeliyiz. Bu sayede cildimize canlılığını yeniden kazandırabilir ve kollajen üretimini tekrardan tetikleyebiliriz. Antioksidanlar açısından zengin bir beslenme alışkanlığı vücudumuzun serbest radikallerle olan savaşında en önemli yardımcısıdır. Bu sayede cilt hasarının önüne geçmek mümkündür. Bunun yanı sıra bol miktarda meyve ve sebze tüketmek, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar tüketmek, yeteri kadar su içmek cildimizin yapısını destekler, nem dengesini oluşturur.

4 - Topikal Antioksidanlar

Antioksidanlar cildinizi serbest radikallerin ve oksidatif stresin yarattığı hasara karşı korurlar. Bu tip zararlı moleküller cildimizin yaşlanma sürecini hızlandırır ve çok sayıda cilt problemini meydana getirebilir. Antioksidan serumları ve kremlerini günlük cilt bakım rutininize ekleyerek elastikiyet kaybının önüne geçebilirsiniz.

5 - Yüz Egzersizleri

Yüz egzersizleri basit ve kolay uygulanabilir olmasına karşın çoğu insanın ihmal ettiği bir aktivitedir. Ancak cilt altı kasları hedef alan ve onları güçlendiren bu egzersizler cildimizin sıkılaşmasına büyük bir katkı sağlar. Tabii ki gelişi güzel şekilde değil profesyonel bir dermatoloğa danışarak bu egzersizleri uygulamak gerekir. Zira her cilt farklıdır. İhtiyaçları da farklıdır. Yanlışlıkla cildinize zarar vermemek için bu konuda uzman desteğine başvurmanızda fayda vardır. Bunun uzun ve sabır isteyen bir süreç olduğunu ve sonuçların fark edilmesi için zamana ihtiyacınız olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

6 - Yeterli Uyku ve İyi Bir Stres Yönetimi

Eğer yeterince kaliteli bir uyku rutininiz yoksa ve günlük hayatta yoğun bir şekilde strese maruz kalıyorsanız, cildiniz bu durumdan ağır hasar alır. Her gece 7 ila 9 saat arasında kaliteli bir uyku deneyimi, cildimizin kendini yenilemesi ve onarması açısından çok değerlidir.

Bunun dışında iş ve gündelik hayatın yarattığı stresle mücadele etmek için nefes egzersizleri, meditasyon, yoga veya farklı fiziksel aktivitelerde bulunabilirsiniz. Stres yaşlanma etkilerini arttırmanın yanı sıra sivilce, egzama ve sedef hastalığı benzeri farklı cilt sorunlarını da şiddetlendirebilir.

7 - Doğal Yağlar ve Nemlendiriciler

Cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak, cildimizin esnekliğini ve cilt dokusunu korumak adına hayati önem taşır. Bu noktada bazı doğal yağların cildi nemlendirme etkisinden söz edebiliriz. Bu yağlar Shea Yağı, Jojoba Yağı ve Badem Yağıdır. Bu gibi yağlar cildimizin nemi hapsetmesini sağlar. Cilt bariyerini destekler ve önemli miktarda doku iyileştirmesi sağlar.

Fakat cildinizi nasıl nemlendireceğinize karar verirken cilt tipinizi göz ardı etmemelisiniz. Kendi cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun nemlendiriciyi tercih etmelisiniz. Bu noktada saydığımız doğal yağların yanı sıra Dew By SBG’nin uzun etkili nemlendiricisini de denemenizi tavsiye ederiz.

Yorumunuzu bırakın