Bir arama yapın...

Haberler
Cildinizi Olumsuz Etkileyen Hatalar
8 Eylül 2023 Cuma

Cildinizi Olumsuz Etkileyen Hatalar

Dış faktörlerin haricinde günlük hayatta yaptığımız bazı hatalar da cildimizi olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Çoğu zaman küçümsediğimiz, gereken önemi vermediğimiz bu davranışlar, cilt sağlığımız ve güzelliğimiz açısından büyük bir tehdit oluşturuyor. Profesyonel cilt bakım ürünleri ile her daim cildinizin dostu Dew By SBG, farkında olmadan cilde zarar veren hataları sizler için anlattı.

Cildinizi Olumsuz Etkileyen Hatalar

Buhar Banyosuna Dikkat!

Cilt temizliği ve cilt bakım rutini denince herkesin aklına ilk olarak sık sık yüz yıkamak veya buhar banyosu yapmak gibi uygulamalar geriyor. Fakat buhar banyosu sık sık yapıldığında cildin asit ve su dengesini bozacak bir tehlikeye dönüşüyor. Neticesinde de cilt egzaması ve benzeri rahatsızlıklar kaçınılmaz hale gelebiliyor. Bunun haricinde gün içerisinde farkında olmadan yaptığımız bazı davranışlar da cilt güzelliğimiz ve sağlığımıza zarar verebiliyor. Gelin bunları birlikte inceleyelim.

Sigara Tüketimi

Sigara kullanmak yalnızca cilt sağlığımızı değil, bedenimizin genel sağlığını riske atan bir davranış. Kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere zararlarını saymakla bitiremeyeceğimiz sigara, aynı zamanda cildimizin hızlı yaşlanmasına ve elastikiyetini kaybetmesine sebep oluyor. Cildimizin kurumasına yol açıyor. Hatta ciltte renk değişimlerinin de önünü açıyor. Sigara kullanmak en az güneşin zararlı ışınları kadar cildimizi olumsuz etkileyebiliyor.

Cilt Temizliğini Yeterince Önemsememek

Cilt tipinize uygun olmayan kozmetik ürünler kullanmak nasıl ciltte önemli sorunlara neden oluyorsa, cildinizi düzenli şekilde temizlememek de önemli problemlere neden oluyor. Düzenli temizlenmeyen ciltlerde akne oluşumu, mat görünüm veya hızlı yaşlanma izlerinin görülmesi kaçınılmaz. Cilt temizliği için Dew By SBG’nin hassas yüz yıkama jeli: Sensitive Touch’ı denemek için tıklayabilirsiniz.

Gözleri Ovuşturmak

Sık sık ve şiddetli şekilde gözlerinizi ovuşturmak göz sağlığı açısından da cilt açısından da riskli bir durumdur. Göz çevresindeki deri hassastır. Gözlerini ovuşturduğunuzda bu ince cilt tabakasına zarar vermiş olursunuz. Göz altı sarkmalarının en yaygın sebebi, bilinçsizce yaptığımız bu davranıştır.

Uyku Düzensizliği

Vücudumuzun kendisini yenileme ve onarma süreci biz uykudayken harekete geçer. Uyku düzensizliği psikolojimizi ve beden sağlığımızı olumsuz etkilediği gibi cildimizde de hasar bırakır. Yeterli ve dengeli bir uyku alışkanlığı, güçlü bir antioksidan olan melatonin hormonunu salgılamamızı sağlar. Gece saatlerinde büyüme hormonu HGH’nin salınımında da artış yaşanır. Bu süreç vücut dokularının tekrardan yapılanmasına katkı sağlar. Hasar gören hücrelerin yerlerini yenilerine bırakmasını teşvik eder. Bu sayede daha genç, parlak, nemli ve diri bir cilde sahip olabilirsiniz.

Şeker Tüketimi

Şekerli gıdalar ve içecekler kolajen üretimine zarar verir. Bu da cildimizin yaşlanma hızını en çok arttıran, akne oluşumunu tetikleyen en önemli unsurlardan biridir.

Yorumunuzu bırakın