Bir arama yapın...

Haberler
Cildiniz Kışa Hazır Mı?
24 Ekim 2023 Salı

Cildiniz Kışa Hazır Mı?

Yaklaşan kış mevsiminde cildi soğuk ve kuru hava koşullarına karşı korumak oldukça önemlidir. Bu dönemde cildin ihtiyaç duyduğu nem oranının azalması birtakım sorunları beraberinde getirebilir. Dolayısıyla aydınlık bir cildin gerek duyduğu bakım rutinlerinin düzenli bir şekilde takip edilmesi zorunludur.

Cildiniz Kışa Hazır Mı?

Cilt Neme Daha Fazla İhtiyaç Duyar

Yazın kavurucu sıcaklarından sonra Sonbahar da yavaş yavaş vedaya hazırlanıyor. Kış ayları yaklaştıkça hava sıcaklıkları daha da azalıyor. Hassas bir yapıya sahip cilt ısı değişiklerinden çabuk etkilenip neme daha fazla ihtiyaç duyabilir. Böyle zamanlarda deri yüzeyinde nem kaybı sebebiyle kuruluk, dökülme, tahriş veya kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Cildin soğuklardan etkilenmemesi için kış mevsimine hazırlanması göz ardı edilmemelidir. O halde ne yapılabilir? Etkili bir nemlendirici sayesinde cildin nem seviyesi korunup bariyeri güçlendirilebilir. Cildi beslemek için düzenli biçimde nemlendirici yüz maskeleri uygulanabilir. Dew By SBG, Kışın pırıl pırıl bir cilde sahip olmak için atılması gereken adımları anlattı.

Cildi Kışa Hazırlamak İçin Öneriler

Kış aylarının yaklaşmasıyla yağmur ve kar derken havalar gittikçe soğuyor. Cilt bakımından zorlayıcı olabilen böyle günlerde bakım rutininde değişiklik gerekebilir. Çünkü mevsim geçişlerinde cildin ihtiyaçları da değişebiliyor. Soğuk havada düşük nem oranı ve iç mekânlarda artan ısı cilt kuruluğuna yol açabilir. Her mevsim sağlıklı ve genç bir görünüme sahip olmak cildin ölü hücrelerden temizlenmesiyle mümkündür. Kışın kuruyan, yıpranan ve lekelenen cildi yeniden canlandırmak için ‘özel bakım’ formülleri gerçekleştirilebilir. Peki, Kışın cildi korumak ve nemlendirmek için hangi yöntemler hayata geçirilmelidir? İşte cildi kışa hazırlamanın ipuçları…

Cilt Tipine Uygun Ürünleri Belirleyin

Her cilt birbirinden farklı olduğu için doğal olarak bakım ürünlerinin de buna göre seçilmesi beklenir. Cilt; yağlı, karma, kuru veya hassas özelliklere sahip olabilir. Önemli olan bakım yapmadan önce cilt tipinin doğru bir şekilde belirlenmesidir. Tercih edilen ürünlerin cilt tipine uygun olmasına özen gösterilmelidir. Bazen hijyen sonrasında ciltte bir gerginlik oluşabilir. Bu durumda cilt bariyeri güçlendirilmelidir. Aynı zamanda cildi sakinleştirecek temizleyiciler denenebilir. Aşırı yağlı ciltler için farklı bir yol izlenebilir. Daha hafif yüz nemlendiricilere ve vücut losyonlarına başvurmak iyi bir fikir olabilir. Veya cilt hücrelerine yoğun hidrasyon sağlayan içerik bakımından zengin bitki bazlı seramidler benzeri alternatifler düşünülebilir.

Günlük Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Günlük alışkanlıklar ve çevresel faktörlerin cilt üzerinde olumsuz etkileri tartışılmaz. Bilinçli veya bilinçsiz; yıllar içinde gelişen kimi alışkanlıklar farkından olmadan cilde zarar verebilir. Cildin dokusunu ve parlaklığını yavaş yavaş değiştirebilecek olası riskli davranışlar terk edilmelidir. Rutin yaşamda yapılacak bazı pratik ve basit değişikliklerle özellikle sert geçen kış aylarında cilt ideal ölçülerde iyileştirilebilir.

Peeling Uygulamayı İhmal Etmeyin

Cilt yüzeyindeki ölü hücre birikiminden arındırmak için bilinçli ve düzenli peeling yapmak vazgeçilmez değerdedir. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için haftada iki kez peeling planlanabilir. Cilt bariyerinin kuvvetlenmesine yardımcı olan bu işlem, hücreleri yenileyerek, derinin nefes almasına ve daha genç görünmesine katkı sunacaktır.

Cilt Bakımı İçin Doktor Kontrolü

Yazın olduğu kadar Kış aylarında da Güneş ışınları cilt üzerinde etkilidir. Güneşin zararlı UV ışınlarının ciltte oluşturduğu lekeleri gidermek için “kişiye özel bakım” ürünleri değerlendirilebilir. Ayrıca bir uzman kontrolünde ciltte oluşan lekelerle baş etmek için C vitamini, glikolik asit, hidrokinon ve retinoik asit içeren ürünler kullanılabilir. Cilt sorunlarını hedefleyen cilt bakım ürünleri kullanırken duyarlı hareket edilmelidir. Unutulmamalı ki; konunun uzmanlarının önerileri doğrultusundaki tedavilerden daha güvenli ve sağlıklı sonuçlar elde edilir. Öte yandan cildin nem düzeyini korumak için yeterli miktarda su tüketilmeli ve beslenme alışkanlığına dikkat edilmelidir. Beslenmede özellikle cildi destekleyen antioksidanlarla zenginleştirilmiş gıdalar tercih edilmelidir.

Yorumunuzu bırakın