Bir arama yapın...

Haberler
Cildiniz İçin C Vitamini Kullanma Rehberi
8 Eylül 2023 Cuma

Cildiniz İçin C Vitamini Kullanma Rehberi

Cilt bakımında en güncel trend C vitamini kullanmak. Günümüzde giderek kullanımı yaygınlaşan C vitamini, artık market raflarında bile karşımıza çıkıyor. Peki, ama C vitamininin cildimize faydaları neler? C vitamini cilt bakımında neden ve nasıl kullanılmalı? Tüm bu soruları, cildinizin dostu Dew By SBG sizler için anlattı.

Cildiniz İçin C Vitamini Kullanma Rehberi

C vitamini kullanımı o kadar yaygınlaştı ki, en kolay bulunan cilt bakım ürünleri arasında yerini aldı. Buna karşın C vitamininin gerçekten işe yarayıp yaramadığı, sivilceleri daha kötü hale getirip getirmediği gibi sorular da halen daha tartışılıyor. Amerikalı dermatologlar yakın zamanda C vitamininin nasıl ve ne zaman kullanılması gerektiğine dair makaleler yayınladılar. Gelin C vitamini ve cilt bakımı ilişkisine yakından göz atalım.

C Vitamini Ciltte Nasıl Kullanılır?

C vitamini cildimizin kırışıklıklarla, sivilce ve akne izleriyle, yaşlanma belirtileriyle mücadelesinde son derece önemli bir destekçidir. C vitamini, insan cildi için şüphesiz en güçlü antioksidanlardan biridir. Bu özelliği sayesinde cilt dokusunu olumsuz etkileyebilecek serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Serbest radikaller, cilt hücrelerine zarar veren kararsız atomlardır. Kimi zaman ultraviyole ışınları, kimi zaman duman ve benzeri çevresel faktörlerden vücudumuza gelen serbest radikallerle mücadele için C vitamini etkili bir destekçi.

C Vitamini Serumları Kullanılmalı

C vitamini cildiniz için koruyucu bir tabaka olmanın ötesinde melazma ve hiperpigmentasyon benzeri renk bozukluklarının giderilmesinde de etkilidir. Bunun yanı sıra kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini de yumuşatır. Bu sayede yaşlanma karşıtı bir etki gösterir.

C vitaminini cilt bakımı için kullanacaksak C vitamini serumları kullanmalıyız. Zira vücut kendi doğal işleyişinde C vitamini sentezleyemez. Gıdalardan aldığımız C vitamini ise cilt üzerinde yeterince etkili değildir.

C Vitaminini Sabahları Kullanmanın Önemi

Sabahları cildimizi temizledikten sonra C vitamini serumu kullanabiliriz. Dermatologlar, C vitamininin serbest radikallere karşı savaşma gücünden ötürü sabah uygulanması gerektiğinin altını çiziyor. Çünkü bu sayede güneş altında gün boyunca cildimiz için gün boyunca ekstra bir koruma katmanı sağlamış oluyoruz. C vitamini uyguladıktan sonra tek yapmamız gereken üzerine güneş koruyucu krem sürmek…

Farklı Ürünlerle Birlikte Kullanılabilir

Pek çok insanın hayatında hâlihazırda uyguladığı bir cilt bakım rutini var. Hyalüronik asit bazlı cilt bakım ürünleri bunların en yaygın olanı. Kullandığınız ürünlere C vitaminini de dahil etmenizin önünde bir engel yok.

Ancak C vitamini ve E vitaminini beraber kullanmak bazı sorunlara yol açabiliyor. Her ikisi de antioksidan görevi gören C ve E vitaminleri birlikte kullanıldığında bazı insanlarda çok iyi sonuçlar verirken bazı cilt tiplerinde problem yaratabiliyor. Sivilce oluşumlarını tetikleyebiliyor.

Bu nedenle kendi cilt tipinize uygun, içeriği güvenli ve kaliteli cilt bakım ürünlerini kullanmanızda fayda var.

Profesyonel cilt bakım ürünleri ile her daim cildinizin dostu olan Dew By SBG’nin ürünlerine göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın